Autor Subiect: Vacanta la Padis. Sfaturi  (Citit de 4064 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cobra20

Re: Vacanta la Padis. Sfaturi
« Răspuns #10 : 18.Apr.2011, 07:50:03 p.m. »

+Daca o intalnesti pe Craiasa zapezilor sa o saluti din partea noastra ;)

bafta!

Asa voi face  ;)
Something, somewhere went terribly wrong.

R.I.P. SJ 88 TAS Suzuki Ignis Daily driver: SJ 88 TSA Ford Focus mkII       Tel.:0749.405.130
 

Offline Razvan

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 926
  • Thanked: 35 times
  • Gen: Bărbat
  • Happiness is not a destination. It's a Way of Life
Re: Vacanta la Padis. Sfaturi
« Răspuns #11 : 30.Iul.2011, 11:44:38 p.m. »
Salut,
Luni dimineata plec si eu spre Apuseni via Transalpina. De miercuri avem cazare in zona Albac la o cabanuta. Daca aveti informatii proaspete din zona nu ezitati. Am aflat ca din 06.08 s-ar inchide drumul de acces spre Padis dinspre Pietrosa, stiti ceva de asta. O alta informatie gasita pe  net ar fi ca intre 15.07 si 15.08, pestera Scarisoara este deschisa doar Duminica. Va rog sa ma ajutati cu ceva trasee mai soft, ca pentru SX4 4x2, eventual track-uri GPS. Le puteti trimite pe razvan.tudor99@gmail.com
Va multumesc  >:D<
Vitara Passion Hybrid 2WD
BMW G310GS
Mobil 0744.338.792
 

Offline cobra20

Re: Vacanta la Padis. Sfaturi
« Răspuns #12 : 14.Feb.2012, 08:50:35 a.m. »
Am o rugaminte, pana acuma nu am avut la mine nu stiu ce mare lucru in legatura cu trusa de prim ajutor (in afara de ala care este in masina). Rugamintea mea este daca stiti ce trebe luat in considerare, sa facem o lista aici (gen medicamente impotriva durerilor de cap etc).
Something, somewhere went terribly wrong.

R.I.P. SJ 88 TAS Suzuki Ignis Daily driver: SJ 88 TSA Ford Focus mkII       Tel.:0749.405.130
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Vacanta la Padis. Sfaturi
« Răspuns #13 : 14.Feb.2012, 10:49:02 a.m. »
Pleci in vacanta la Padis ?
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline cobra20

Re: Vacanta la Padis. Sfaturi
« Răspuns #14 : 14.Feb.2012, 11:17:00 a.m. »
Pleci in vacanta la Padis ?

Dap, in august, numa incep pregatirile de acuma, sa am timp si sa nu uit nimic
Something, somewhere went terribly wrong.

R.I.P. SJ 88 TAS Suzuki Ignis Daily driver: SJ 88 TSA Ford Focus mkII       Tel.:0749.405.130
 

Offline ASZ

Re: Vacanta la Padis. Sfaturi
« Răspuns #15 : 08.Aug.2020, 04:04:56 p.m. »
Aveti cumva idee daca traseul Cluj-> Huedin - > Cabana Padis este practicabil si de la Ic Ponor catre cabana Padis ?

Offline perfidus

Re: Vacanta la Padis. Sfaturi
« Răspuns #16 : 08.Aug.2020, 10:55:29 p.m. »
Dupa Ic Ponor spre Padis sunt vreo 8-9Km de drum extrem de prost. Dupa ploi nu este deloc indicat sa-l faci cu ceva ca Vitara.  Au spus-o mai multi, eu n-am fost ca ultima data drumul era blocat cu un trailer-macara de la o exploatare forestiera.
Uite aici: https://apusenitransilvania.ro/2019/08/20/video-drumul-turistic-de-la-ic-ponor-la-padis-este-o-bataie-de-joc/


Suzuki Vitara 1.4T Spirit 4WD M/T 2019 ("Snow White")
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Vacanta la Padis. Sfaturi
« Răspuns #17 : 09.Aug.2020, 02:51:57 p.m. »
Am mai povestit cu cativa prieteni care bat muntii in lung si lat si acum 2 saptamani au fost cu un Ranger, insa nu au recomandat nici ei sa facem cei ~10 km  dintre IC Ponor si Complexul Padis cu Vitara.
Nu am nici scut .. deci cred ca imi caut ceva traseu de 1 zi, mai aproape de Cluj (pe luni va fi Piatra lui Lucaci, iar pt. miercuri poate Vladeasa)

Offline FritzVonSpritz

Re: Vacanta la Padis. Sfaturi
« Răspuns #18 : 09.Aug.2020, 03:35:15 p.m. »
Am mai povestit cu cativa prieteni care bat muntii in lung si lat si acum 2 saptamani au fost cu un Ranger, insa nu au recomandat nici ei sa facem cei ~10 km  dintre IC Ponor si Complexul Padis cu Vitara.
Nu am nici scut .. deci cred ca imi caut ceva traseu de 1 zi, mai aproape de Cluj (pe luni va fi Piatra lui Lucaci, iar pt. miercuri poate Vladeasa)

La unii le place la Piatra Secuiului....nici nu ii departe de Cluj, ai acolo Rimetea, cetatea Coltesti.... :dknw:
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline Cristi (XTI)

Re: Vacanta la Padis. Sfaturi
« Răspuns #19 : 10.Aug.2020, 10:13:02 a.m. »
Am făcut și eu acum 2 săptămâni traseul de la Padiș la Ic Ponor și apoi la Răchițele - pentru Jimny nu a fost nicio problemă, dar mă minunam de unii cu Renault Megane și alții cu Dacia Logan pe care i-am întâlnit pe acel drum.  :inteligent:
A fost ok totuși chiar și pentru ei - traseul a fost 99% uscat, deci nu a fost decât problema de denivelări (adică zonele pietroase ale drumului), nu de aderență și tracțiune. :)
Așadar, se poate face cu Vitara, dar cu grijă și atenție, chiar dacă nu va fi prea confortabil! Dar nu în perioade ploioase sau imediat după ploi!
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 
The following users thanked this post: ASZ, Dromihete