Autor Subiect: Excursie Paris  (Citit de 8904 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adrian_r5

Re: Excursie Paris
« Răspuns #40 : 07.Oct.2010, 02:21:33 p.m. »
din pacate toate natiile din acel sens giratoriu, statea claxonand si asteptand o minune...

Ciudat ... intr-o saptamina de circulat prin Paris am prins destul de multe ambuteiaje (sau bouchon cum le mai zic francezii) ... da' n-am auzit nici un claxon ... lumea era rabdatoare, nimeni nu se agita inutil ... toata lumea respecta regulile de circulatie ... daca semnalizai intentia de a schimba banda iti faceau loc imediat ... se lasa loc suficient intre masinile de pe 2 benzi adiacente ale aceluiasi sens de mers astfel incit motocicletele sa poata circula lejer pe acolo (si circulau cu viteza destul de mare ... si nu erau scutere de 50 cm3) ...


L.e. - tu in ce perioada a lu' septembrie ai fost acolo ???
« Ultima Modificare: 07.Oct.2010, 02:24:10 p.m. de adrian_r5 »
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline ASZ

Re: Excursie Paris
« Răspuns #41 : 07.Oct.2010, 06:13:33 p.m. »
22-26 septembrie, iar ambuteiajul a fost in noaptea de 25 sept (sambata), in jurul orei 23:00.

Offline Silfax

Re: Excursie Paris
« Răspuns #42 : 30.Aug.2011, 10:47:26 a.m. »
Am reusit sa bifez saptamana trecuta Parisul ca si destinatie de vacanta. Clar este o locatie ce trebuie vazuta, cu un farmec aparte si o istorie tumultoasa. Am calatorit cu Blue Air din Bacau pana la Beauvais de unde am fost preluati de cursa ce face legatura cu Port Mailo. Cazarea a fost la Ibis -  La Defense si a fost ok. Avantajul pe care l-am avut a fost ca am avut rezervare prin cineva care avea card de fidelitate, altfel in timpul saptamanii camera de 2 paturi este 129 eur fata de 69 cat am platit pe ea.
Ca si mod de deplasare am folosit metroul si RER'ul (tren rapid). Ce m-a surprins a fost faptul ca anumite tipuri de bilele nu se puteau scoate decat in anumite statii. A, si inca un amanunt... e bine sa nu coborati la metrou fara maruntis la voi. 1 calatorie este 1,7 eur. In rest m-am plimbat cu ambele linii de autobuze turistice. Cele rosii sunt mai ieftine (26 eur/pers) dar au un singur traseu. Cele verzi costa 31 eur (daca aveti norocul sa luati biletele de la hostes'urile liniei, le luati la 29 eur si aveti si reducere la unele muzee), avantajul este ca sunt 3 circuite pe care le puteti face cu ele. Biletele la ambele linii sunt valabile 2 zile. Recomand achizitia pass'urilor turistice care pe langa faptul ca platesti mai putin, ai intrare separata la muzee. Cel putin la Luvru am "sarit" o coada de ~1h, intrand pe o poarta laterala  cu acest pass.
 Pentru Disneyland am facut rezervare pe www.billetfrancilien.com la jumatate de pret (cu 2 intrari pana in 2012). Am fost intr-o zi de Marti si era o groaza de lume... nici nu vreau sa ma gandesc cum arata acele locuri in wk. Una peste alta, Parisul a fost o destinatie interesanta ce nu trebuie ratata. Si daca credeam pana acum ca germanii si austriecii sunt nationalisti, uite ca i-am trecut pe francezi in frunte... poate e bine de luat exemplu.







« Ultima Modificare: 30.Aug.2011, 10:49:54 a.m. de Silfax »
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline vani21

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Excursie Paris
« Răspuns #43 : 14.Iun.2012, 01:52:26 p.m. »
Felicitari pt destinatia aleasa si eu am fost anul acesta si am fost foarte incantat
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Excursie Paris
« Răspuns #44 : 14.Iun.2012, 08:16:16 p.m. »
Oaaa, cont nou doar pentru a ne spune ca ai fost si tu la Paris sau totusi pentru reclama din semnatura.    :-?

Offline rexkrokiDAU

Re: Excursie Paris
« Răspuns #45 : 14.Iul.2012, 02:36:57 a.m. »
Buna dimineata.   :)




Offline rexkrokiDAU

Re: Excursie Paris
« Răspuns #46 : 15.Iul.2012, 01:14:24 a.m. »
 :)




Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Excursie Paris
« Răspuns #47 : 16.Iul.2012, 03:12:18 p.m. »
Frumos Parisul :dream:

As mai face o tura pe acolo, musai cu vizita la
:D
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Excursie Paris
« Răspuns #48 : 16.Iul.2012, 04:17:01 p.m. »
As incerca o vizita by car :D
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Excursie Paris
« Răspuns #49 : 16.Iul.2012, 07:19:07 p.m. »
by car a fost excursia, bineinteles, avantaj geografic   :)


Frumos Parisul :dream:

As mai face o tura pe acolo, musai cu vizita la
:D

Disneylandul a ramas si la noi pentru data viitoare, acum am fost doar un week-end, de vineri pana duminica, cadou aniversar pentru copilot la implinirea unei varste rotunde...  ;)