Autor Subiect: Starea drumurilor de pe plaiurile mioritice ...  (Citit de 62499 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adrian_r5

Starea drumurilor de pe plaiurile mioritice ...
« : 20.Apr.2010, 09:07:30 a.m. »
Initiez acest topic cu scopul de a ne putea informa (de la cei deja patiti ...) inainte de a pleca la drum despre starea drumurilor pe unde urmeaza sa mergem ...

Asa ca ... avind in vedere ca miine plec la drum luuuuuung (lung nu atit in km cit in timpul necesar parcuregeri lui) pina in capatul celalalt de tara ... Dupa ce voi trece peste podu' caruia i se face reclama aici (cu bine ... sper) ... mai fac vreo 300 km si ajung pe linga a noastra capitala ... si aici ... vesnica dilema a lu' adrian_r5 - pe centura sau prin oras (intre A1 si A2 evident). N-am mai fost prin zona din iunie anu' trecut ... asa ca daca aveti noutati ... vreun sfat, vreo indicatie / contraindicatie ... va rog nu va sfiiti (probabil undeva in jurul orei 17 voi iesi de pe A1) ..
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Starea drumurilor de pe plaiurile mioritice ...
« Răspuns #1 : 20.Apr.2010, 09:12:16 a.m. »
Sa traversezi Bucurestiul pe la ora 17 e o adevarata provocare, indiferent daca mergi pe centrura sau prin oras. :)
Eu personal la ora aia as alege centura, mai ales daca afara ploua.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Starea drumurilor de pe plaiurile mioritice ...
« Răspuns #2 : 20.Apr.2010, 09:54:01 a.m. »
Foarte bun topicul, si eu l-am initiat odata in perioada Sarbatorilor de iarna, dar a fost mutat in "Starea vremii", banuiesc pe principiul ca drumurile se strica preponderent din cauza inzapezirilor si deszapezirilor.
E bine sa beneficiem toti de expertiza colegilor care au intalnit drumuri bune sau drumuri proaste, ca sa putem alege ruta optima.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline adrian_r5

Re: Starea drumurilor de pe plaiurile mioritice ...
« Răspuns #3 : 22.Apr.2010, 01:37:01 p.m. »
Am ales varianta pe centura si a fost ok ... 40' de la 18:30 la 19:10 ...
De acasa am plecat pe la 7:10 (pusesem telefonu' sa sune la 5:15 cu gindu' ca la 6:00 s-o iau din loc ... da' m-am trezit pe la 3 noaptea si l-am pus sa sune cu o ora mai tirziu ...)  ... iar opririle la Deva si Alba Iulia au fost de o ora jumate fiecare si am mai facut o oprire cam de 30' pe traseu ... iar la Mamaia am ajuns la 21:30 ... Desi a fost pe anumite portiuni aglomerat nu pot spune ca a fost obositor drumu' ...

PS - Salutari de la Mamaia   ;-) ;-) ;-)
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Starea drumurilor de pe plaiurile mioritice ...
« Răspuns #4 : 22.Apr.2010, 01:43:01 p.m. »
Am ales varianta pe centura si a fost ok ... 40'

Vorba lui Dan Spataru :
"De data asta mai fata, zi bogdaproste c-ai scapat,
Dar de te-oi prinde inc-o data..."
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Laurentiu

Re: Starea drumurilor de pe plaiurile mioritice ...
« Răspuns #5 : 18.Mai.2010, 09:20:09 a.m. »
....
« Ultima Modificare: 18.Mai.2010, 01:25:25 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Starea drumurilor de pe plaiurile mioritice ...
« Răspuns #6 : 18.Mai.2010, 09:48:19 a.m. »
Daca vorbim de istoria drumurilor de la noi e ok postul de mai sus, dar daca privim din perspectiva cuiva care vrea sa alfe informatii despre starea actuala a drumurilor din tara astfel incat sa-si aleaga o ruta cat mai favorabila nu vad cu ce l-ar ajuta.
Chiar trebuie sa ne manifestam nemultumirea fata de ce se intampla la noi in tara in toate ariile de pe acest forum, nu putem sa ne rezumam la topicurile deschise la Cafenea?

Offline Laurentiu

Re: Starea drumurilor de pe plaiurile mioritice ...
« Răspuns #7 : 18.Mai.2010, 01:27:57 p.m. »
Chiar trebuie sa ne manifestam nemultumirea fata de ce se intampla la noi in tara in toate ariile de pe acest forum...
Mi-am insusit critica si am modificat mesajul meu anterior.
Nu voi mai "abuza" in nici un fel de acest forum.
O zi cit mai buna in continuare !
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Starea drumurilor de pe plaiurile mioritice ...
« Răspuns #8 : 18.Mai.2010, 01:37:09 p.m. »
Oare de ce nu se poate accepta faptul ca o structura curata a forumului este spre binele tuturor si nu tine de un moft al moderatorilor.

Offline Daniel42

Re: Starea drumurilor de pe plaiurile mioritice ...
« Răspuns #9 : 18.Mai.2010, 09:29:12 p.m. »
O bucata de drum dezastruoasa este intre iesirea de la Tirgu jiu inspre Bumbesti jiu si apoi intrarea pe defileu in directie Petrosani . Acolo este ca la macadam am fost eu prin zona acum doua saptamini . Dezastru de drum , indiferent ca mergi pe banda ta sau pe contrasens ca altfel iti rupi masina . Portiunea este de aproximativ 10 kilometrii . Am auzit ca este ceva ruta ocolitoare care evita zona pe un drum pietruit mult mai bun decit cel asfaltat in prezent . Daca ajungeti acolo o sa ramineti mirati definitiv . Este groapa linga groapa ...imposibil de evitat .  :(
  • Suzuki SX 4 1.5 GLX Silky Silver