Autor Subiect: Vacanta Bulgaria  (Citit de 11013 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ...

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #50 : 03.Sep.2017, 10:02:11 a.m. »
Asadar, proaspat intors din Grecia, pot sa va spun ca in vama Giurgiu am prins schimb de tura, pe la ora 6 fara ceva dimineata si nu am putut lua de acolo vinieta, apoi, la chioscul din giratoriul bulgaresc, am dat 30 de leva pentru vinieta pe o luna, iar fratele meu, care nu avea leva si nici eu nu mai aveam sa-i dau, a platit 18 Euro. Adica cu 3 Euro in plus fata de cat e conversia oficiala. O alta tampenie specifica Balcanilor a fost ca la plata taxei de pod trebuia sa iasa cineva din fiecare masina sa mearga la chioscul respectiv, nu se putea direct din masina, ca la plata taxei de drum pe autostrada din Grecia, spre ex. E clar ca se forma coada. In orice caz, din tot traseul parcurs pana in Corfu, granita de la Giurgiu, centura Bucurestiului si Valea Prahovei au fost cele mai nasoale portiuni, in rest pot spune ca am zburat (cu depasirea rezonabila a limitelor pe sosele extraurbane), inclusiv in Bulgaria. Am mers la risc pana la urma, pentru ca pe Waze nu erau semnalizate nici in Bulgaria, nici pe A3 Bucuresti-Ploiesti cate 2 echipaje de politie cu radar, iar in Grecia un radar la iesirea dintr-un tunel. Am avut noroc ca aveau "clienti".
 

Offline enicky

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #51 : 03.Sep.2017, 08:15:22 p.m. »
Acum stiti ca trebuie sa aveti in dotare si moneda tarii de tranzit. :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #52 : 03.Sep.2017, 08:22:37 p.m. »
Leva nu se prea găsește pe la casele de schimb sau bănci.  Trebuie sa-ți oprești de la călătoria precedenta (daca ai facut-o).
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline zongor

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #53 : 03.Sep.2017, 08:58:32 p.m. »
Nu suntem toti prim ministri, unii mai folosim si cardurile. La toate benzinariile decente se poate plati cu cardul.
 

Offline shpeedy

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #54 : 03.Sep.2017, 08:59:07 p.m. »
Se gaseste leva fara (mari) probleme,  cel putin in Bucuresti...

Ca persoana care iese de cateva per an la Sud de Dunare sau in zona Euro, imi tin un stoc rezonabil de valuta pe care il completez periodic. Stocul de leva il refac in general de la Centrul Vechi Exchange - am avut si o situatie cand nu aveau leva in seara dinaintea plecarii la Bansko si am luat din Giurgiu, de la BCR la prima ora, in drum spre vama...

Dar asa cum spune si colegul @zongor, atat la bulgari,  cat si in spatiul Euro,  folosesc cu succes cardul...
Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
« Ultima Modificare: 03.Sep.2017, 09:24:46 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline toma

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #55 : 03.Sep.2017, 09:54:22 p.m. »
Tot ca cineva care ii frecventeaza des pe vecinii de la sud de Dunare spun ca nu m-am "chinuit" niciodata sa cumpar leva in Romania. Am platit cu cardul unde se putea si am scos direct leva de la bancomatele lor cand am avut nevoie (cardul este unul obisnuit de debit in lei). Ce-i drept trebuie atentie la bancomatele folosite, anul acesta unui coleg de birou i-a fost clonat cardul in Bulgaria - suspecteaza un bancomat din Bansko.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1553
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #56 : 04.Sep.2017, 09:57:00 a.m. »
De obicei ies pe la granita din Negru Voda iar in Negru Voda la toate casele de schimb valutar au leva la vinzare in 90% folosesc cardul, e bine sa ai si ceva leva la tine, in caz ca este cazut sistemul de POS
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline ...

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #57 : 04.Sep.2017, 10:44:38 a.m. »
Tot ca cineva care ii frecventeaza des pe vecinii de la sud de Dunare spun ca nu m-am "chinuit" niciodata sa cumpar leva in Romania. Am platit cu cardul unde se putea si am scos direct leva de la bancomatele lor cand am avut nevoie (cardul este unul obisnuit de debit in lei). Ce-i drept trebuie atentie la bancomatele folosite, anul acesta unui coleg de birou i-a fost clonat cardul in Bulgaria - suspecteaza un bancomat din Bansko.
Ceva emotii am avut si eu la o benzinarie, m-a pus Aghiuta sa dau cardul sotiei sa le ia copiilor 2 sucuri. Ea nu prea foloseste cardul, adica cam deloc. Platisem deja benzina cu leva ramasi. Mi-era lene, i-am dat cardul contactless, bineinteles ca s-a intors sa-mi ceara PIN-ul, ca nu mergea functia la POS-ul ala, si a venit fara chitanta de plata sau bon fiscal, ca se grabea. Plus ca uneori e mai aiurita si daca n-am fost de fata, stiu eu angajatul benzinariei prin ce "maimuta" clonatoare a tras cardul? Din fericire acasa nu aveam alte tranzactii si am mutat banii, preventiv...
 

Offline boga81

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #58 : 04.Sep.2017, 12:34:23 p.m. »
Oameni buni, nu mai luati vinieta de la primul chiosc din vama sau primul din rond! Sunt mega jepcari! 8-10 EUR in loc de 7.5, 40-50 lei in loc de 32... s.a.m.d.
Aveti benzinarii serioase pe drum: spre Varna, cum faci dreapta-stanga pe sub pod ai OMV. Spre Bansko/Grecia, ai Shell. 15 leva cu cardul. Puteti lua de la orice benzinarie!
  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline shpeedy

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #59 : 04.Sep.2017, 12:41:40 p.m. »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X