Autor Subiect: Vacanta Bulgaria  (Citit de 11003 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #40 : 12.Iul.2017, 04:09:16 p.m. »
1. Din vama bulgareasca sau buticurile adiacente vingneta se poate lua DOAR in Euro. Doar cetatenii bulgari o platesc in Leva, desigur daca n-au vigneta.
2. Ca sa o cumperi in Leva, trebuie sa mergi la prIma benzinarie care comercializeaza asa ceva (eu am luat de la Shell).
3. Confirm faptul ca, daca platesti orice in Bulgaria cu un card ING, comisionul e minim fata de cursul valutar oficial.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline boga81

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #41 : 12.Iul.2017, 04:11:15 p.m. »
Pai e 15 BGN. mai scump in EUR. si mai scump daca platesti in lei.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #42 : 12.Iul.2017, 04:13:40 p.m. »
Te-ai prins!  :D
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline ...

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #43 : 12.Iul.2017, 04:15:56 p.m. »
1. Din vama bulgareasca sau buticurile adiacente vingneta se poate lua DOAR in Euro. Doar cetatenii bulgari o platesc in Leva, desigur daca n-au vigneta.
2. Ca sa o cumperi in Leva, trebuie sa mergi la prIma benzinarie care comercializeaza asa ceva (eu am luat de la Shell).
3. Confirm faptul ca, daca platesti orice in Bulgaria cu un card ING, comisionul e minim fata de cursul valutar oficial.

La punctul 1 se prea poate, nu zic nu. Acum 2 ani am luat cu leva de la ghereta de dupa vama, poate acum s-a schimbat legea, dar cred ca daca se aplica in felul asta, e abuziva. Si ma indoiesc ca romanii din Ruse platesc cu Euro cand trec zilnic pe acolo.
 

Offline boga81

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #44 : 12.Iul.2017, 04:16:04 p.m. »
Eu ma chinuiam sa ii raspund lui @jupanul1

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #45 : 12.Iul.2017, 04:47:18 p.m. »
La punctul 1 se prea poate, nu zic nu. Acum 2 ani am luat cu leva de la ghereta de dupa vama, poate acum s-a schimbat legea, dar cred ca daca se aplica in felul asta, e abuziva. Si ma indoiesc ca romanii din Ruse platesc cu Euro cand trec zilnic pe acolo.

Anul trecut la Silistra n-a vrut cu niciun chip sa-mi dea pe Leva. Iar ieri, cand am trecut, aveam o bancnota de 20 Leva in mana si mi-a aratat un carton scris de mana in romaneste cu preturile in Euro. O fi abuz, n-am stat sa ma cert cu ei...

Iar romanii de la Ruse sunt probail cetateni bulgari, ei platesc in Leva.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline boga81

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #46 : 12.Iul.2017, 05:01:07 p.m. »
Hmm... de interesat. Or fi bagat reguli noi

[L.E.] nope. E 15 leva. Pe 1 iunie atat a platit o prietena.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
« Ultima Modificare: 12.Iul.2017, 05:13:12 p.m. de boga81 »
  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline aleksanders

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #47 : 12.Iul.2017, 11:48:56 p.m. »
este o inselatorie a celor de la respectivele buticuri! - aveam leva si a zis ca doar lei sau euro - pt ca fac paritatea dorita de ei.... asta desi am primit chitanta in leva  :( - pe viitor o sa fac la benzinarii, numai ca mare atentie - acesti bisnitari cam golesc benzinariile de viniete - mai ales pe cele pt o saptamana - excrocherie made in bulgaria!
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline Meltdown

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #48 : 13.Iul.2017, 10:24:02 a.m. »
Pentru Vignieta imi cereau talonul, deci nu stiu daca poti sa cumperi de la ei si sa fii safe...

Cred ca au acelasi sistem ca al nostru.
  • 2017 SX4 S-Cross 1.4 TURBO 140CP 6MT AllGrip Passion Energetic Red Pearl
 

Offline ...

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #49 : 13.Iul.2017, 10:29:54 a.m. »
Escrocheria este evidenta. Nu mai tin minte prea bine dar cred ca, atunci cand am platit cu leva, am asteptat pana mi-a dat vinieta perforata si cu numarul masinii scris pe ea, si abia apoi i-am intins leva. A bombanit ceva gen 7 sau 8 Euro in romana, dar nu m-a mai interesat, aveam deja in mana vinieta si chitanta primita era in leva. La Ruse.

In Vama Veche pretul in Euro cerut era fix la cursul oficial de atunci, fara adaosuri.