Autor Subiect: Vacanta Bulgaria  (Citit de 11004 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #20 : 13.Iun.2017, 06:28:07 p.m. »
De cand s-a nascut Junior si am inceput sa mergem in Bulgaria, am tot fost in zona de la Nord de Varna (Balchik, Rogachevo).

Anul asta as vrea sa incercam si ceva la Sud de Burgas. Din cei care au fost in zona (Chernomorets/Sozopol/Dyuni/Primorsko/Kiten/Lozenets/Tsarevo/Ahtopol/Sinemorets), ce ati recomanda din perspectiva posibilitatilor culinare? Nu suntem fani all-inclusive, de asta am vrea o zona cu macar doua restaurante bune. Daca aveti si o recomandare de cazare cu piscina,  :good: :pardon:

Thx!
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #21 : 13.Iun.2017, 06:51:45 p.m. »
Eu iti recomand Hotel Calisto din Sozopol. E aproape de plaja, are piscina, e linistit. Iei micul dejun la hotel, apoi la plaja. La pranz mergi cateva sute de metri pe o faleza cu multe terase unde se mananca decent. Iar seara mergi in orasul vechi, unde te asteapta zeci de restaurante si terase.
Am stat si in centru, dar nu e la fel de liniste si spatiile sunt mai mici...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline shpeedy

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #22 : 13.Iun.2017, 07:12:24 p.m. »
Multumesc, Gabi! Dar ma cam sperie scorul de 6.5...

Sa-nteleg ca Sozopol sta bine la capitolul mancare.
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #23 : 13.Iun.2017, 08:16:55 p.m. »
Se mananca bine in Sozopol. E si orasul vechi plin de istorie. Vezi ca avem si un topic la ghidul de calatorie.

Ciudat, eu am stat in hotelul ala, e drept in septembrie 2012, si m-am simtit foarte bine. O fi decazut de atunci. Citeste parerile turistilor. Evident, poti gasi ceva mai apropiat de centru, dar probabil mai scump.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #24 : 13.Iun.2017, 08:42:01 p.m. »
Intre timp mi-am amintit si locatia a 2-a unde am stat in Sozopol; Hotel Radik. Am luat un studio spatios. Asta are 9,4. Cred ca doar apropierea de centru ii creste nota.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: shpeedy

Offline ariciul

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #25 : 12.Iul.2017, 10:55:50 a.m. »
Din ce stiu eu se achizitioneaza vigneta de la intrare in Ruse (e un rond la intrare?) iar pe autostrazile lor nu se platesc taxe?
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #26 : 12.Iul.2017, 11:00:26 a.m. »
Da, mai nou se achiziționează chiar din vama, imediat după controlul pașapoartelor. 8 euro/saptamana si parca 15 euro/luna.

Trimis folosind Tapatalk

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline jupanul1

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #27 : 12.Iul.2017, 11:04:22 a.m. »
La gheșeftul care-i imediat după vamă la Ruse și unde aștepți în ploaie (dacă plouă, că n-are acoperiș fix deasupra gemulețului pe unde interacționezi cu funcționarul) se poate plăti inclusiv cu cardul. Eu așa am făcut...
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline boga81

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #28 : 12.Iul.2017, 02:26:06 p.m. »
In BG merita facut Nesebar. E ft frumos. Poti sta in Sunny beach, dar e cam pe party statiunea.
Si nu mai luati buvinieta din vama ca o dau la suprapret. Spre Varna ai in drum un OMV, iar spre sud/bansko/grecia aveti in drum un Shell si Lukoil. Si luati la pretul corect.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline jupanul1

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #29 : 12.Iul.2017, 02:30:03 p.m. »
Pe ambele vignete luate din vamă (dus și întors din Grecia) am plătit fix 8 EUR. Ce suprapreț?

Citat
Ministerul Afacerilor Externe informează cetățenii români care doresc să călătorească în Bulgaria că, la 31 ianuarie 2017, au intrat în vigoare anumite modificări legislative referitoare la modalitatea de plată a taxei pentru utilizarea infrastructurii în Republica Bulgaria. Astfel, începând cu data menționată mai sus, vehiculele care ajung într-un punct de trecere a frontierei având ca destinație teritoriul Republicii Bulgaria pot continua călătoria numai după plata taxei de drum pentru categoria relevantă în unitatea specializată a Agenției Vamale din punctul de trecere a frontierei.

(sursa)
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise