Autor Subiect: Vacanta Bulgaria  (Citit de 11012 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #10 : 07.Mar.2017, 09:20:07 a.m. »
Eu o sa recomand in Bulgaria tot ce trece de Burgas. Romanul este putin mai lenes sa ajunga pana acolo :D
Go Terios!!!:)
 

Offline ariciul

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #11 : 07.Mar.2017, 12:26:01 p.m. »
Pe mine m-a cam bulversat faza cu furatul masinilor, altfel as lua in considerare si litoralul bulgaresc.
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline aleksanders

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #12 : 07.Mar.2017, 03:05:30 p.m. »
ai haudi sau mertzan?  ;) si in plus de asta... noi astia muritorii de rand cu masini normale mai avem si casco spre deosebire de instaritii respectivi.
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline NicNic

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #13 : 07.Mar.2017, 03:48:59 p.m. »
Experienta mea cu vacantele in Bulgaria sunt destul de negative.
Am fost de Paste, in sezonul estival pe litoral sau laVeliko Tarnovo. In total vreo 4 excursii la vecinii din Sud.  De fiecare data mi-am promis ca nu mai merg la ei. Dar nu am rezistat.

Tara e frumoasa, dar parca si la ei a ramas impregnat o gramada de comunism. In cladiri, in oameni, in calitatea serviciilor.

  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline ariciul

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #14 : 07.Mar.2017, 03:51:25 p.m. »
Evident nu am  :-))  , evident am casco pt ca nu-mi permit sa o pierd peste noapte si sa-mi cumpar linistit alta cu alti bani!
Ideea e ca daca s-ar intampla ar fi foarte neplacut si in afara de faptul ca-ti strica vacanta mai urmeaza si un sir lung de drumuri birocratice si de unde alta masina.... (ca n-am backup) si nu mai bine incerc sa evit? Mai sunt si alte locuri, eu anul trecut am fost la noi undeva intre Eforie Nord si Sud, este o limba de pamant ingusta acolo, acum vreo 15 ani parca nu era nimic iar acum plaja e plina de hoteluri si restaurante. Am stat la Azur cred vreo 2-3 zile fara prea mari pretentii (in general curat), dar fiind chiar pe plaja si cei de acolo au grija de curatenie, iar mancarea era chiar buna, ne-am simtit bine. Acum daca vrei ceva 4-5 stele si all inclusive banui ca nu la noi e raspunsul, dar parca nici la bulgari, as zice mai curand la greci, desi recunosc ca vorbesc din auzite si nu experimentate de mine!
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline aleksanders

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #15 : 07.Mar.2017, 04:06:25 p.m. »
intrucat este topic pentru bulgari... - am fost in excursii de o zi de mai multe ori, in general Balcic si Nisipurile de Aur, singura noapte petrecuta in Bulgaria a fost la Veliko - pot spune ca nu am fost dezamagit intrucat nu mi-am pus niciodata sperante - singurul plus a fost mancarea destul de buna la un pret mai mult decat ok. Dar pentru un sejur fara griji de hoti si sa iti tihneasca atat apa cat si mancarea... recomand Grecia, iar pentru cei cu dare de mana Croatia - Muntenegru se afla intre  :D
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline ff_2004_06

Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #16 : 07.Mar.2017, 09:22:56 p.m. »
Multumesc tuturor pentru pareri si recomandari.
Vara asta va fi Albena, la anul poate reusim Grecia sau Spania cu zbor direct din Iasi.
Se vede si din poze si din review-uri ca devine din ce in ce mai fain in Bulgaria cu cat mergi mai la sud dar am cautat ceva cat mai aproape de granita ca sa nu fie drumul si mai lung.
Voi reveni cu pareri dar peste cateva luni bune, la vara.

Nu sunt stresat cu furtul masinilor, nu merg cu masina premium, are Casco si un sistem de antifurt destul de avansat, sper sa nu se intample nimic. Statistic ar trebui sa fie ok, am citit si articolul care a reinviat topicul, pe diagonala ce-i drept dar e de bine din cate inteleg, nu se fura ca in codru.

La noi nu mai merg, dupa 3 runde de bacterie care a necesitat antibiotice in 3 ani diferiti nu vreau sa mai aud de ai nostri. Si nu am fost la o stea ci la hoteluri cel putin decente... scuze de off-topic.
  • Suzuki Swift Sport 2008 - vandut in 2019
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #17 : 13.Iun.2017, 02:14:36 p.m. »
In Bulgaria este o problema daca ai o masina scumpa gen : Mertz/BMW/Haudi/Toyote mari...referitor la litoral, in general este de preferat cat mai la sud, dupa Burgas. Ce te faci in cazul asta, cand ai o distanta comparabila cu zona de nord a Greciei si care inseamna deja altceva. Nu trebuie sa traversezi in Tassos, de 3 ani ma opresc in zona Stavros/Nea Vrasna. Este adevarat ca nu gasesti all inclusive, nu ai nevoie. Mancarea nu se compara cu ce gasesti prin statiunile din Bg.
Bafta.

Sent from my VFD 700 using Tapatalk

Go Terios!!!:)
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #18 : 13.Iun.2017, 02:31:57 p.m. »
Litoral....depinde ce vrei. Eu merg cu placere la Yanitza (cei mai vechi de pe forum cunosc locatia, am fost si cu clubul aici), putin mai departe de Yanitza ar fi Lighthouse (ambele locatii cu acces facil la preferata mea, Dalboka). Daca se merge putin mai mult cu masina, by far, preferta mea este cum zice prietenul @lucianer, zona oligarhilor unde ma intorc cu placere (am fost de vreo 4-5x) la Santa Marina, aflat la intrarea in Sozopol - un oras....superb!

Cat despre furat masini, pnm....karma iz a bitch. Personal nu cunosc pe nimeni care sa fi patit asta si nici n-as vrea!!
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Vacanta Bulgaria
« Răspuns #19 : 13.Iun.2017, 04:56:13 p.m. »
Eu cunosc un fost coleg care a mers cu BMW X1 de servici si cand sa duca bagajele dimineata la plecare....pe litoral a fost toata treaba. "Misto" ca avea si talonul la parasolar :clap:
Go Terios!!!:)