Autor Subiect: Expeditie FREE SPIRIT MONGOLIA 2011 ( SUZUKI POWER )  (Citit de 9374 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Expeditie FREE SPIRIT MONGOLIA 2011 ( SUZUKI POWER )
« Răspuns #40 : 19.Mar.2010, 12:34:31 a.m. »
Da..vad ca discutii au fost multe. Ma bucur sa aud asta...totusi daca excursia nu este publica locul ei nu este aici!
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline Cristi (XTI)

Re: Expeditie FREE SPIRIT MONGOLIA 2011 ( SUZUKI POWER )
« Răspuns #41 : 19.Mar.2010, 06:03:15 a.m. »
Deja apar elemente care mă fac să mă gândesc serios asupra posibilităţii mele de a participa în acele condiţii. Să ne auzim astăzi la ora 22, vă rog. Eu am doar id-ul lui tribalro. Cine mai participă în seara asta, să îmi dea pe PM id-ul de Skype şi vă sun eu. Mulţumesc...
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 

Offline miocrl

Re: Expeditie FREE SPIRIT MONGOLIA 2011 ( SUZUKI POWER )
« Răspuns #42 : 19.Mar.2010, 02:57:35 p.m. »
un calcul grosolan:

2o ooo de kms cu o medie de 60kms/h => 333 ore de condus. 16 ore de condus pt 1ooo de kms. sa zicem ca facem cu schimbul cate 2 soferi 8 ore unul 8 ore altul. 8 ore de somn nu in masina pt ambii. ar rezulta 20 de zile de condus. pt 1 luna de expeditie raman 10 zile de vizitat.(sau 8 zile daca e in Februarie :P) ceea ce e destul de putin.

probabil ca sunt locuri unde ai vrea sa interactionezi cu natura cu oamenii sa vizitezi, poze poze.. nu doar sa pui o bifa pe harta. cel putin eu asa as vrea sa fac. nu doar sa alerg.

nu stiu daca o sa pot participa. dar sunt atent la topic.




Offline rexkrokiDAU

Re: Expeditie FREE SPIRIT MONGOLIA 2011 ( SUZUKI POWER )
« Răspuns #43 : 19.Mar.2010, 03:03:08 p.m. »
Eu nu voi participa dar tot va urmaresc.  :)   

O medie de 60 km/h este cam mult, de multe ori nici in Romania nu o poti atinge, daramite pe acolo unde din cate am vazut pe blogul mongolia.ro nu toate drumurile sunt asfaltate.

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Re: Expeditie FREE SPIRIT MONGOLIA 2011 ( SUZUKI POWER )
« Răspuns #44 : 19.Mar.2010, 03:18:47 p.m. »
pai a ramas ca stabilim traseul si punctele de interes maxim in asa fel in cat sa nu fie chiar 22.000 Km ca e foarte mult ...  si mi se pare imposibil de realizat intr-o luna
 

Offline >pexic<

Re: Expeditie FREE SPIRIT MONGOLIA 2011 ( SUZUKI POWER )
« Răspuns #45 : 19.Mar.2010, 03:30:43 p.m. »
Ce simpatici sunteti acum, optimisti, plini de viata  :clap:
eu zic sa va stangeti inainte si sa faceti o mica excursie prin pustietatile noastre, asa vedeti si voi cum va intelegeti intre voi, cine clacheaza daca nu are apa 6 ore, cine se uita urat la altul care mananca mai mult ca el, cine da doar din gura cand e vorba de facut treaba etc etc etc.
nu e deloc recomandat sa pleci in calatorie cu persoane pe care nu stii cat de mult te poti baza, din ce am observat eu nu prea va cunoasteti iar unii dintre voi nu realizeaza inca ce inseamna cu adevarat o astfel de excursie.
deci, ca sfat : faceti niste "teste" inainte ;)
va doresc mult succes!
« Ultima Modificare: 19.Mar.2010, 03:35:50 p.m. de pexic »
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Expeditie FREE SPIRIT MONGOLIA 2011 ( SUZUKI POWER )
« Răspuns #46 : 19.Mar.2010, 03:35:34 p.m. »
Eu am facut 11600 km in trei saptamani, asta prin Europa, si am mers aproape zilnic. La ce vreti voi sa faceti e foarte greu sa mergi non-stop, fara sa faci pauza de o zi macar din cand in cand. Si in plus e si pacat sa nu poti sa te bucuri de frumusetile in care ajungi doar pentru ca esti presat de timp.
Eu zic ca pe langa datele fixe in care trebuie sa respectati anumite vize sa nu va planificati totul la minut, sunt sanse foarte mari sa nu puteti respecta termenele. Unde mai pui ca la atatia km, la benzina si drumurile mai rele de acolo masinile se mai pot si strica. Ce va faceti atunci?

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Expeditie FREE SPIRIT MONGOLIA 2011 ( SUZUKI POWER )
« Răspuns #47 : 19.Mar.2010, 04:38:21 p.m. »
Corect @pexic, @rexkroki.
@pexic mare adevar graiesti desi s-ar putea ca datorita scopului comun intelegerea sa fie una de fatada chiar daca interior toti vom fi "mancati". Dupa cum ai observat "diferente" au aparut inca de la inceput. Eu zic ca asta e un plus, atata timp cat fiecare dintre noi isi va expune nemultumirea iar ceilalti ori sa o inteleaga (daca este argumentata) ori sa explice frumos de ce nu (la fel argumentat).
Trebuiesc evitate raspunsurile si atitudinile gen asa vreau EU! (sau noi in cazul de fata..bisericute, etc)
@rexkroki total de acord si chiar in discutia de aseara eu am batut moneda pe ..planificare, bugetare, etc. si inmultit cu min *20% (buget, km, timp, etc.) unde 20% reprezinta elementul neprevazut.
Unde mai pui ca trebuie pus foarte bine la punct nr. de ore, nr. de km de condus intr-o zi. Exemplu: eu sunt dispus, chiar pe toata perioada expeditiei, sa conduc o medie de 10h/zi sau 700-800km/zi. Sunt convins ca exista persoane care ar conduce si 12h/zi ori 1000km/zi deci....

Cei din Bucuresti care incearca sa participe la o asemenea expeditie vor incerca sa discute amanunte/ detalii cum ar fi cele de mai sus la intalnirea saptamanala din Bucuresti. Evident ca vom avea "o minuta" transcrisa aici.

Cristi
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline tribalro

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 324
  • Gen: Bărbat
Re: Expeditie FREE SPIRIT MONGOLIA 2011 ( SUZUKI POWER )
« Răspuns #48 : 19.Mar.2010, 09:57:29 p.m. »
vad ca nu e valabil a doua oara consecutiv intelegerea noastra de a participa la o conferinta via skype . ce sa inteleg > :-/
sunt eu  :ceas:
 

Offline tribalro

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 324
  • Gen: Bărbat
Re: Expeditie FREE SPIRIT MONGOLIA 2011 ( SUZUKI POWER )
« Răspuns #49 : 22.Mar.2010, 12:57:59 a.m. »
am vesti bune , se poate ajunge in mongolia intr o luna sau sub o luna  :D
si una proasta pentru toate tarile trebuie viza ! , exista o agentie de turism care procura invitatii care , unde la granita ti se pune viza
daca mergem pe rom-ukr-rus-mongolia-kaz-rus-ukr-rom se poate 1 luna

am vb cu mihai unele lucruri importante , daca se poate sa vb pe skype saptamana asta mai multe
astept  :ceas: