Autor Subiect: Idee....costisitoare Martie 2010 - Salonul Auto de la GENEVA 2010  (Citit de 16995 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Salonul auto de la Geneva :dream:, dar si Salonul auto din Frankfurt sunt 2 locuri unde mi-am dorit din totdeauna sa ajung...macar odata.
Incerc si anul asta...nu se stie niciodata.
E prea nebunesc?  Parerea mea e ca e o experienta frumoasa un astfel de RoadTrip care ar include vreo 4000km, vreo 22h de condus (ar fi ideal ca in fiecare masina sa existe 2 soferi, daca nu..merge si asa ;).
Costuri? Pai benzonu' (vreo 300E), viniete (50+E) si mecu' pe acolo, la care adaugam cazarea - incepe de la ~170E (3 nopti) pentru ceva decent. (un mini total de numai vreo 700E (am inclus si biletul) - tre sa tinem cont ca unele costuri se pot reduce la jumatate (cazare, viniete, bezina, etc.) daca sunt minim 2 persoane intr-o masina
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline Cristi

Re: Idee....costisitoare Martie 2010 - Salonul Auto de la GENEVA 2010
« Răspuns #1 : 14.Ian.2010, 07:55:41 p.m. »
Eu am avut norocul sa ma aflu la Frankfurt in perioada salonului. Acum...nu vreau sa iti scufund corabiile, dar sa stii ca nu e totul asa de roz. De exemplu, aglomeratia e groaznica in ciuda spatiului expozitional imens! Cu exceptia primelor 20-30 de minute ale zilei (timp in care nu poti vedea foarte multe), nu te prea poti apropia de 70% din masini. Ferrari 458 Italia nu am reusit sa-l vad nici de la distanta! Noroc ca stiu cum arata din poze. Era aglomeratie foarte mare la standul lor!

Acelasi lucru e valabil cam la toate marcile exclusiviste si la marcile germane. La cele japoneze/franceze problema nu a fost atat de arzatoare.

E o experienta frumoasa, dar nu as da 700 de euro doar ca sa o vad. Mai degraba mi-as aranja un concediu in perioada aia, si sa am o zi in care sa trec si pe la expozitie.
- Kizashi Sport M/T
- ex SX4 1.9 DDis, 4WD @ 143 BHP
- ex Jimny Cabrio
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Idee....costisitoare Martie 2010 - Salonul Auto de la GENEVA 2010
« Răspuns #2 : 14.Ian.2010, 08:02:09 p.m. »
Pai e:
1. RoadTrip-ul (tarile tranzitate)
2. Geneva (doar nu stai 3 zile in Salon) si periferia
3. Salonu'

700E pot deveni 350E daca sunt macar 2 intr-o masina (benzina...e calculata la un consum de 8l/100km)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline Cristi (XTI)

Re: Idee....costisitoare Martie 2010 - Salonul Auto de la GENEVA 2010
« Răspuns #3 : 14.Ian.2010, 11:33:47 p.m. »
Off-topic: Deocamdata e un topic al celor pe care ii cheama Cristi.  ;)

Getting back on-topic:
Tre' sa discutam - suna f bine. Eu chiar mi-as lua 5 zile de concediu si sa fie in total 9 cu weekend-urile din capete. Poate iesi o excursie super faina!  :good:
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Idee....costisitoare Martie 2010 - Salonul Auto de la GENEVA 2010
« Răspuns #4 : 15.Ian.2010, 09:21:08 a.m. »
Masina ta nr.2 (pentru drumuri  lungi) e buna la traseul asta mai ales daca sunteti  2  :D.
Go Terios!!!:)
 

Offline Cristi (XTI)

Re: Idee....costisitoare Martie 2010 - Salonul Auto de la GENEVA 2010
« Răspuns #5 : 15.Ian.2010, 10:38:32 a.m. »
Ideea e că dacă ar fi fost şi pe acolo drumuri forestiere sau ceva off-road "la liber" cum e pe la noi, ar fi meritat un drum cu Jimny - dar ca să merg doar pe asfalt şi pe autostrazi... nu e deloc funny.  :-S
Oricum, timpul este suficient să ma duc şi să mă întorc cu Jimny, dar fără să stau pe acolo...  :D 9 zile, Bucureşti - Geneva - Bucureşti (vreo 4500km)

On-topic: Salonul Auto de la Geneva se deschide pe 04 martie şi ţină până pe 14 martie.
Eu sunt decis să merg. Is anybody else interested? Dacă e nevoie, eu am şi câteva locuri în maşină disponibile. :)
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 

Offline krantz

Re: Idee....costisitoare Martie 2010 - Salonul Auto de la GENEVA 2010
« Răspuns #6 : 15.Ian.2010, 10:54:46 a.m. »
Cum tot am ceva zile de concediu de care trebuie sa scap pana in Aprilie....parca mi-ar surade ideea...
SX4 S-Cross AllGrip 1.4 Boosterjet
SX4 1.9TD 4WD Gri metalizat
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Idee....costisitoare Martie 2010 - Salonul Auto de la GENEVA 2010
« Răspuns #7 : 15.Ian.2010, 11:20:08 a.m. »
Pai ia uite! Deja v-ati facut 3 :clap: :)
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline Cristi (XTI)

Re: Idee....costisitoare Martie 2010 - Salonul Auto de la GENEVA 2010
« Răspuns #8 : 15.Ian.2010, 11:25:09 a.m. »
Deschidem o listă?  ;)
Englezu' are o vorbă: "More is merrier!"  :D
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 

Offline suzeng

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
  • Gen: Bărbat
Re: Idee....costisitoare Martie 2010 - Salonul Auto de la GENEVA 2010
« Răspuns #9 : 15.Ian.2010, 11:38:44 a.m. »
Din experienta multor saloane auto: NU cautati cazare decat in localitati situate la cel putin 50km de locul desfasurarii evenimentului!
Astfel veti evita sa aruncati banii pe fereastra. In plus, complexele expozitionale sunt chiar langa autostrada si statie de transport in comun (tren/metrou/autobuz). Va sugerez deasemenea sa evitati zilele de vineri, sambata si duminica.
Suzeng
Jimny putin tunat