Autor Subiect: Atenţie la ce si cat mâncăm !  (Citit de 2858 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Atenţie la ce si cat mâncăm !
« : 06.Iun.2018, 08:38:13 p.m. »
  Consider alimentatia ca fiind un subiect important si de permanenta actualitate pentru sanatatea noastra, a tuturor .

  M-am gandit la un topic de  ASA NU !

Un loc in care sa expunem situatii intalnite in viata de zi-cu-zi, in magazine, unitati de alimentatie publica, eventual produse nesanatoase/alterate sau cu un continut bogat in elemente chimice care ne pot afecta grav sanatatea, informatii utile tuturor cititorilor.

               Magazine Mega Image, amendate de Protecția Consumatorului. Ce vindeau în loc de somon.
     Atenţie la ce mâncăm.
                Mancaruri nesanatoase de la care ar trebui sa-ti iei adio.
« Ultima Modificare: 13.Aug.2019, 01:22:38 p.m. de toma »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline toma

Re: Atenţie la ce si cat mâncăm !
« Răspuns #1 : 06.Iun.2018, 08:42:21 p.m. »
Topicul poate fi util, nu neg. Dar exemplul tau nu are legatura cu subiectul. E marlanie sa vinzi hering drept somon (si la pret de somon) dar nu e nesanatos din punct de vedere alimentar. Zic si eu  :D
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline enicky

Re: Atenţie la ce si cat mâncăm !
« Răspuns #2 : 06.Iun.2018, 08:50:52 p.m. »
  "Un loc in care sa expunem situatii intalnite in viata de zi-cu-zi, in magazine, unitati de alimentatie publica, eventual produse nesanatoase/alterate sau cu un continut bogat in elemente chimice care ne pot afecta grav sanatatea, informatii utile tuturor cititorilor."
   
   Ori n-ai citit tot, ori faci misto ! Mai bine sterge-l te rog, chiar insisit ! Daca la prima postare am starnit reactia asta, inseamna ca ceva nu merge ! Multumesc ptr. intelegere !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline toma

Re: Atenţie la ce si cat mâncăm !
« Răspuns #3 : 06.Iun.2018, 09:40:17 p.m. »
Am citit, probabil am perceput diferit ce am citit - se intampla, nu e o problema. Nu te lasa descurajat, am spus in prima propozitie ca e o initiativa buna.

Uite contribui si eu cu ceva: cu toate ca gratarul facut pe carbuni este una din activitatile cele mai apreciate de romani (si mie imi place mult) se pare ca este una din cele mai nocive forme de a gati carnea.
http://m.sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cat-de-nociva-poate-fi-carnea-la-gratari_16032
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline fireburn

Re: Atenţie la ce si cat mâncăm !
« Răspuns #4 : 07.Iun.2018, 11:00:41 a.m. »
Mancam carne fripta (si la gratar) de vreo 2000 de ani :)

Eu zic ca ne afecteaza cantitatea care se consuma, mult mai mult decat modul de preparare.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline ...

Re: Atenţie la ce si cat mâncăm !
« Răspuns #5 : 07.Iun.2018, 11:07:51 a.m. »
Cantitatea şi, mai ales, calitatea, procentul de grăsime etc. Cazul MegaImage e o discriminare, pentru că alte lanţuri de magazine sau chiar alte unităţi MegaImage vând fără probleme în continuare acel produs. Aici Ocean Fish e autoarea cu premeditare a mârşăviei, şi mai vin şi cu un comunicat de presă prin care suntem prostiţi pe faţă că acei conservaţi şi coloranţi nu sunt decât agenţi de maturare. Carevasăzică maturează heringul şi-l transformă în somon...really?!
 

Offline gabi males

Re: Atenţie la ce si cat mâncăm !
« Răspuns #6 : 07.Iun.2018, 02:16:12 p.m. »
Daca tot s-a deschis acest topic as adauga ,pe langa indemnul din titlu, si un altul: atentie la ce si cat bem! Pentru ca a venit vara, temperaturile devin tot mai crescute,multi dintre noi vor simti tentatia de a se "racori" cu o bere.Multi vor spune...o bere nu strica nimanui dar, putini stiu ca si O SINGURA BERE inseamna pentru organism exces de alcool. Am sa va explic pe scurt de ce: organismul nostru poate accepta in jur de 12-14 ml alcool. Sa facem un calcul simplu: 1bere(4,5%alcool pur/100mlX500ml=22,5 ml alcool). Acum va las pe voi, stimati colegi, sa trageti concluziile.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline ...

Re: Atenţie la ce si cat mâncăm !
« Răspuns #7 : 07.Iun.2018, 02:25:57 p.m. »
Cred, totuşi, că este foarte important şi gabaritul băutorului. Vara oricum prefer un radler rece fără alcool, în ciuda porcăriilor din "limonadă", că nu se ştie niciodată când trebuie să mă urc la volan...
 

Offline gabi males

Re: Atenţie la ce si cat mâncăm !
« Răspuns #8 : 07.Iun.2018, 02:38:00 p.m. »
Cred, totuşi, că este foarte important şi gabaritul băutorului. Vara oricum prefer un radler rece fără alcool, în ciuda porcăriilor din "limonadă", că nu se ştie niciodată când trebuie să mă urc la volan...
Nu prea conteaza gabaritul...cantitatea de alcool absorbita de organism este aceeasi. Gabaritul influenteaza doar rapiditatea cu care este absorbit.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline ...

Re: Atenţie la ce si cat mâncăm !
« Răspuns #9 : 07.Iun.2018, 02:43:49 p.m. »
Pai aş zice că, totuşi, contează. Dacă alcoolul se absoarbe mai lent (120 kg faţă de 80 kg), efectul dispare mai repede sau este mai puţin intens. Nu crezi?