Autor Subiect: Filme  (Citit de 140923 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Filme
« Răspuns #1220 : 25.Feb.2024, 09:57:46 p.m. »
[...] priviți numai ce mesaje subliminale trimit toate producțiile de Hollywood... si prin comparație ce mesaje trimit producțiile chineze, coreene sau chiar rusești[...]

@Costique, poti sa detaliezi un pic? Nu intreb la zeflemea, chiar e un subiect de discutie interesant. Putem sa ne mutam pe un topic adecvat, de exemplu cel de filme, ca sa nu fim off-topic pe :D topicul tuturor off-topicelor.

Ai deschis cutia Pandorei.  :D

Offline Leutz

Re: Filme
« Răspuns #1221 : 26.Feb.2024, 01:05:59 a.m. »
Da, am remarcat   #:-S. Nu asta a fost inentia. Si nici nu am timp sa detaliez eu aspectele pe care le-am remarcat vis-a-vis de subiect, ca sa dau exemplu de buna purtare postare  :D.
Poate incerc in seara asta, sa vad...
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline sfichiu

  • VITARA S ,Matiz
 

Online ntire2000

Re: Filme
« Răspuns #1223 : 26.Feb.2024, 10:31:24 p.m. »
Curios, dar nu chiar în ultimul hal.....

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Filme
« Răspuns #1224 : 06.Apr.2024, 02:34:40 p.m. »
The reader, acum pe Netflix.
Merită văzut.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Leutz

Re: Filme
« Răspuns #1225 : 25.Apr.2024, 12:46:54 p.m. »
Am vazut recent serialul "3 body problem" pe Netflix, facut dupa trilogia "The Remembrance of Earth's Past" a autorului chinez Liu Cixin. Se pare ca sezonul 1 este (cu aproximatie) echivalentul primului roman din trilogie.

Spre rusinea mea, nu auzisem de Liu Cixin si de opera lui pana sa dau de serialul Netflix.

Filmul in sine e foarte bun (cinematografia si actoria). Iar subiectul, ce sa zic  :yeah:, mi-a adus satisfactia pe care n-o mai gasisem de ceva vreme la filmele SF din ultimii ani. Chiar un SF bun, proaspat, complex. Evident, asta se datoreaza cartilor lui Liu Lixin, iar conform review-rilor se pare ca ecranizarea e destul de fidela cartilor.

In asteptarea urmatoarelor sezoane, care sa avaseze catre urmatoraele parti ale trilogiei, nu stiu ce sa fac. Sa pun mana pe carti si sa le citesc sau ... sa ma indrept catre varianta chineza a filmului, care a ecranizat deja toata trilogia.

Despre varianta chineza, pararea unanima a review-erilor e ca e mult mai buna decat cea Netflix, in ciuda unor carente legate de cinematografie. Se pare ca pluseaza la actorie si la fidelitatea transpunerii cartilor. Evident, pluseaza in mod natural si la autenticitate, dat fiind ca autorul cartilor e chinez.

Serialul Netflix e o coproductie China-USA-UK si are parti bune in chineza, incercand sa ilustreze universul "nativ" al autorului, insa evident ca se pierde un pic din autenticitate.

Una peste alta, recomand serialul cu maxima caldura, atat pentru calitatea filmului, cat mai ales pentru calitatea SF-ului si a ideilor din romanele lui Liu Cixin.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 
The following users thanked this post: NicNic

Offline rexkrokiDAU

Re: Filme
« Răspuns #1226 : 25.Apr.2024, 01:14:52 p.m. »
Si mie mi-a placut, sustin recomandarea. :good: