Autor Subiect: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?  (Citit de 26011 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline VictorN

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #50 : 25.Feb.2022, 08:04:57 a.m. »
Ce ar mai trebui să facă Occidentul, NATO în special?
Să se implice cu personal militar? Pentru că pe parcursul anilor a oferit tehnica militara și instrucție Ucrainei. Implicarea NATO înseamnă automat escaladarea conflictului la scena globală între 2 superputeri militare care au si arsenal nuclear. Îți reamintesc că asta nu a avut loc niciodată și nu știm ce mai rămâne pentru după un război cald.

Sigur, Rusia va cuceri Ucraina, nu e o chestiune de "daca" ci de "când" și cu ce cost militar și economic?
Situația la granițele noastre va deveni inconfortabila.

Rusia e o putere regională dat fiind faptul că nu este o putere economică. Singurele puteri globale sunt USA și China care sunt puternice atât din punct de vedere militar cât și economic si diplomatic. Nu cred sa fie atât de nesăbuiți încât să atace NATO, dar greșeli/accidente se pot întâmpla.

Trimis de pe al meu KB2003 folosind Tapatalk
 
The following users thanked this post: toma

Offline ntire2000

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #51 : 25.Feb.2022, 08:51:01 a.m. »
Pe de alta parte ipocrizia occidentului se vede din satelit.
Suntem alaturi de voi, da' nu cumva sa ne scada standardele un pic în timp ce voi muriti de-a binelea.

Iar noi, ca de obicei, am mai pierdut o data , ne mentinem statutul de luzari asa cum e obisnuita lumea sa ne stie.
Acolo sunt ceva gaze naturale, cred ca tov. Putin o sa ne ajute sa le exploatam.



  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline CyborgSky00

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #52 : 25.Feb.2022, 09:42:41 a.m. »
Intererese, interese, si vorbe in vant:
-SUA are parteneriat militar cu UE prin NATO, dar nu are parteneriate economice (chiar se dusmanesc)
-State din UE/ UE au parteneriate economice cu Rusia, dar UE nu are parteneriat militar cu Rusia,
-SUA are parteneriate /pacte (mutuale) militare si cosmice cu SUA/NATO , dar nu are parteneriat economic.
Deci, fiecare (din lideri) e cu fiecare din alte ratiuni, restul tarilor sunt cam pe cont propriu. SUA cere sa se inschida NORDSTREAM! de ce oare? Pai sa se vanda gazul lichefiat din SUA in detrimentul Rusiei. SUA cere sa blocheze bancar-financiar Rusia (ca masura). Nu se va face de catre state lider din UE. De ce, trebuie platit gazul rusesc. (EU are nevoie de gaz, Rusia de bani).
Globalismul a legat pe toata lumea.
Asta cu masuri economice si bancare e un fâs, gargara pentru urechile celor fără instrucție fin.-ec. Nu se va aplica, iar Putin stie asta, de la intalnirea de dupa Summit cand reprez. EU nu au fost admisi . Fiecare e pe cont propriu.
  • Suzy
 

Offline FritzVonSpritz

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #53 : 25.Feb.2022, 11:36:35 a.m. »
Daca aveti chef sa cititi ceva interesant, va trimit un link:
https://dailyexpose.uk/2022/02/24/is-there-is-more-to-the-ukraine-russia-conflict/
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline gabi males

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #54 : 25.Feb.2022, 11:46:57 a.m. »
Daca avem colegi care vor sa ajute cu ceva...
https://www.facebook.com/groups/unitipentruucraina/
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: toma

Offline VictorN

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #56 : 25.Feb.2022, 02:10:19 p.m. »
Putin a invadat Ucraina pentru a le da libertate ucrainienilor. Cam aceeași libertate de care se bucurau protestatarii de aseară?

Din păcate istoria se uită sau nu e cunoscuta niciodată, iar asta creează un teren propice repetării ei.

Trimis de pe al meu KB2003 folosind Tapatalk

 
The following users thanked this post: toma

Offline CyborgSky00

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #57 : 25.Feb.2022, 02:30:07 p.m. »
Istoria se uita pentru ca nu se invata, nu se povesteste, mai ales generatiile noi, de educare online, si sub conducerea mareata a guvernatorului.
  • Suzy
 

Offline toma

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #58 : 25.Feb.2022, 02:49:40 p.m. »
Daca aveti chef sa cititi ceva interesant, va trimit un link:
https://dailyexpose.uk/2022/02/24/is-there-is-more-to-the-ukraine-russia-conflict/

Citat
China and Russia indirectly (and correctly) blamed the US for the C19 outbreak, and are fearful that the US/allies have more viruses (bioweapons) to let out.

Serios?  =))


Da' la sursa ai avut curiozitatea sa citesti?
https://ua.usembassy.gov/embassy/kyiv/sections-offices/defense-threat-reduction-office/biological-threat-reduction-program/

Mi se pare neacceptabil sa-i gasesti vreo justificare lui Putin pentru ce face in Ukraina.
« Ultima Modificare: 25.Feb.2022, 03:02:59 p.m. de toma »
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline NicNic

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #59 : 25.Feb.2022, 02:55:37 p.m. »
Daca aveti chef sa cititi ceva interesant, va trimit un link:
https://dailyexpose.uk/2022/02/24/is-there-is-more-to-the-ukraine-russia-conflict/

Chiar e interesant?

Sa inteleg ca americanii studiau C19 chiar la Wuhan? Si China, saraca , a facut plangere la ONU?

Sau ca americanii fac cercetari privind arme biologice langa granita rusilor, iar astia nu spun nimic acum despre asa ceva? Le-o fi rusine rusilor, adica lui Putin, sa zica asa ceva? Eu nu am auzit nicio declaratie oficiala a liderului de la Kremlin, in acest sens.


Pe oameni creduli, care vehiculeaza astfel de chestii "interesante", se bazeaza propaganda rusa.

LE.:
Atat timp cat un zvon circula, inseamna ca este real. Asa ca, realitatea existentei zvonului se va confunda cu "realitatea" (adevarul sau minciuna) ce o propaga acel zvon.




« Ultima Modificare: 25.Feb.2022, 03:19:57 p.m. de NicNic »
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: toma