Autor Subiect: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?  (Citit de 26124 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline CyborgSky00

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #40 : 24.Feb.2022, 10:06:35 a.m. »
O tatonare si incordare de muschi pe termen lung de acum. Vor ramane pe zona granitei si incursiuni continui, asemanator cu Bosnia, fiecare se va face ca face, vor testa tot ce vor, vor discuta ,,mut si orb,, interesele fiind multiple si diferite, legat de USA , NATO, Europa si Rusia. Vor suferi si plange oamenii, indiferent de tabara si tară, familie.
  • Suzy
 

Offline ntire2000

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #41 : 24.Feb.2022, 10:45:42 a.m. »
Obisnuiti nu, dar limitati pot fi.
Nu pot fi nici limitati.
Atâta timp cât ceilalti nu se pot pune de acord Putin îsi va face de cap cât si cum vrea el.

Pentru a opri un nebun ca Putin e nevoie de alt nebun.

Asa a fost si în WW2, a fost nevoie de un Stalin pentru a-l opri pe Hitler.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14365
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #42 : 24.Feb.2022, 10:55:08 a.m. »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline ntire2000

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #43 : 24.Feb.2022, 11:23:56 a.m. »
Daca fumam ce fumeaza ala, atunci s-ar putea sa nici nu observam razboiul de lânga noi.
Intre timp se pare ca ne îmbogatim parcul de avioane de vânatoare, pentru astazi avem un Suhoi SU-27 gratis.
Daca l-am fi cumparat, pretul de piata e undeva pe la 30 de milioane de USD.....
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline CyborgSky00

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #44 : 24.Feb.2022, 12:57:48 p.m. »
Am terminat discutiile si haituiala cu Guvidul, acum avem ce discuta in toate sensurile est-vest, ne tine ocupati ! :good:
  • Suzy
 
The following users thanked this post: NicNic

Offline Calin sb

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #45 : 24.Feb.2022, 01:29:57 p.m. »
Sunt sigur ca Kravciuk și-ar dori acum sa fi păstrat ceva arme nucleare prin garaj.
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 

Offline gabi males

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #46 : 24.Feb.2022, 02:49:09 p.m. »
Opinie personala...Putin,prin incercarea de alipire a Ucrainei,va avea granit cu statele membre NATO. Avand in vedere ca si Ucraina era tentata sa adere,granita cu aceasta formatiune era prea aproape de Moscova. Pe urma,mai sunt si interese economice,iesirea la Marea Neagra...
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2505
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #47 : 24.Feb.2022, 06:58:41 p.m. »
Mda...eu cred ca tot nu prea le nimeriți.

Părerea mea:
- Occidentul este de rahat, așa cum e de 75 de ani. Nimic de făcut sau vreo mișcare, mai sus de "sancțiuni". Daca ați uitat, așa l-au pedepsit si pe ala micu', Kim parca, sa nu-si facă nuke-uri. Nici nu si-a făcut...
- Rusia trebuie sa tragă o palma înapoi Occidentului pentru ce au făcut cu Serbia.
- Rusia are nevoie de un dușman permanent, altul decât China, pentru a menține in fata poporului (ca revoluții se pot întâmpla oriunde, inclusiv la ei) necesitate unor forte armate foarte solide, cu cheltuieli militare ce exced pe cele publice, de învățământ sau de sănătate. Daca nu se știe, nivelul de trai al rusului de rand este mai coborât decât al romanului de rand (dar la romani știm, datoriile sa trăiască, ca de acolo vin banii. Efectiv "suntem cu voi, dar ce ne iese?")
- Rusia testează reacțiile globale, pregătind terenul pentru amicul China, care va face cat de curând același lucru cu Taiwan
- Rusia trebui sa demonstreze Chinei ca are o capacitate de lupta ridicata care nu va face lejera o victorie in Siberia. Asta pentru ca China este avantajata in relația cu Occidentul (cum era in Ocean 12, "Ii cunosc pe toți cei la care ai putea apela, problema ta e ca pe tine te urăsc mai mult"). Din punctul meu de vedere in 10 ani Rusia nu ar mai putea sa se opună Chinei decât cu holocaustul nuclear. A, by the way, Putin deja i-a avertizat pe Occidentali ca daca se baga, le da cu nuke-ul...
- Turcia e in rahat. Prețurile la materiile prime de import, mai ales energetice, au urcat si mai mult. Daca recunoaște ce face Rusia...Kurdistanul abia așteaptă. Si de aici alte războaie, pe tot globul unde stau mocnite conflictele intre etnici turci si kurzi. Așa ca Erdoğan este obligat sa anunțe poziții clare. Dar nu va mișca un deget pentru Ucraina. Ca si restul "lumii civilizate", Occidentul in speță. Civilizat...hmmm, nu cred.
- Am văzut o filmare cu elicoptere de transport rusești MI-8 evitând rachete la 20 km de Kiev. Asta înseamnă ca Putin va prelua controlul capitalei si al politicii in Ucraina. In curând, probabil in 2-3 zile, vom avea un nou guvern si președinte, după modelul Lucasenko...

Rusia a rezolvat mai multe chestii cu o lovitura, Occidentul arata lumii cate de gol este împăratul, după asta presiunea va fi apăsătoare...Decăderea Occidentului fiind demonstrata presiunea asupra sa va fi din ce in ce mai mare...posibil sa se spargă "unitatea" ca un balon de săpun...Si daca susțineți ca nu e așa, sa-mi spuneți daca si plecați la război...

PS: ca de obicei mass media îl prezintă pe Trump cat pot ei de prost. Din punctul meu de vedere, văzând ca sub Obama a luat Crimeea si sub Biden iau toată Ucraina, sa ii cred? Eu cred ca este exact invers, cu "clovnul" Trump la Casa Alba nu il vedeam pe Putin facand scamatoria asta... Cat o mai duce Taiwanul in afara controlului PCC? Eu nu cred ca-si termina Biden mandat/ul/ele. Asa ca, da, au infrant... Uraaaa! Trăiască Sindicatul!
« Ultima Modificare: 24.Feb.2022, 07:09:58 p.m. de Costique »
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline CyborgSky00

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #48 : 24.Feb.2022, 08:02:51 p.m. »
S-au testa PCR cand au intrat in Ukraina.? Au certificat verde? Vai de capul oamenilor, politicieni de 2 ruble, ca peste tot,. Doar interese proprii, grandomanii, popoarele lasate de isbeliste
  • Suzy
 

Offline ntire2000

Re: O fi razboi Ucraina sau e doar o alta varianta de Razboi Rece ?
« Răspuns #49 : 24.Feb.2022, 08:17:40 p.m. »
PS: ca de obicei mass media îl prezintă pe Trump cat pot ei de prost. Din punctul meu de vedere, văzând ca sub Obama a luat Crimeea si sub Biden iau toată Ucraina, sa ii cred? Eu cred ca este exact invers, cu "clovnul" Trump la Casa Alba nu il vedeam pe Putin facand scamatoria asta... Cat o mai duce Taiwanul in afara controlului PCC? Eu nu cred ca-si termina Biden mandat/ul/ele. Asa ca, da, au infrant... Uraaaa! Trăiască Sindicatul!
Ca sa mai destindem atmosfera.....

Moare senilul de Biden. După un an de plictiseală îl roagă pe Dumnezeu să-l lase pe pământ să vadă cum o mai duce țara sa. Dumnezeu decide să-l lase. Ajuns pe pământ, Biden intră într-un bar din New York, își ia o bere și îl întreabă pe barman ce se mai aude prin țară, cum se dezvoltă, ce probleme mai sunt.
La care barmanul îi zice uimit:
– Ce probleme pot fi? Suntem un imperiu, totul este al nostru.
– Cum este al nostru? Și Irak și Afganistan?
– Totul ne aparține.
– Iar Europa, Africa?
Barmanul scoate un glob de sub masă, îl rotește și îi zice:
– Doar vă spun, suntem un IMPERIU, toată lumea ne aparține!
Biden fericit, mândru și satisfăcut își bea berea și zice:
– Îți mulțumesc prietene! Cât îți datorez?
O rublă și 20 de copeici.

PS: seamana cu un banc al copilariei (I: cu cine se invecineaza URSS? R: cu cine vrea ea), dar nu e....
I: cât va dura incursiunea militara din Ucraina? R: atâta timp cât e nevoie.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού