Autor Subiect: Problema pedala ambreiaj  (Citit de 3947 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dthem

Re: Problema pedala ambreiaj
« Răspuns #10 : 02.Mar.2020, 01:56:30 p.m. »
Probabil au argumentat ca s-a defectat ca urmare a defectarii ambreiajului. Si cum o piesa stricata de alta piesa care nu e in garantie, nu e la randul ei in garantie, asta a fost rezultatul. Si mie mi se pare o exagerare pe acolo, dar ideea e ca nu avem cum sa stim cum a mers colegul cu masina.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 

Offline radu13

Re: Problema pedala ambreiaj
« Răspuns #11 : 02.Mar.2020, 08:05:33 p.m. »
Volanta este in garantie doar pentru defecte de fabricație (așa au spus).
Cât despre preț, doar volanta a fost 607 euro + TVA.

Cei de la service sustin că eu am stricat ambreiajul, eu nu mă pricep foarte bine, dar din cate am auzit ambreiajul nu se strica brusc, incepe sa prindă mai greu să patineze etc, eu nu am simțit așa ceva, pur și simplu la ieșirea de pe autostrada a rămas pedala de ambreiaj jos.
Mai am un Golf IV din 1999 la care i-am schimbat ambreiajul când l-am cumpărat în 2007, am făcut cu el 140.000 km și ambreiajul nu are probleme.
  • Suzuki Vitara 1.6D Spirit Allgrip MT
 

Offline perfidus

Re: Problema pedala ambreiaj
« Răspuns #12 : 02.Mar.2020, 09:26:08 p.m. »
In actualele conditii ale garantiei extinse (februarie 2020) pe partea de motor sunt acoperite de garantia extinsa printre altele volanta, roata de actionare cu coroana dintata, iar la transmisie doar carcasa cutiei de viteze si componentele interne ale acesteia si cablurile de schimbare a vitezelor.
Si intr-adevar la Capitolul 3 cu excluderile din garantie, gasim la pct. g: daune provocate de o piesa care nu este acoperita de garantia extinsa.

Mi se pare experienta colegului un caz tipic de abuz, pentru care in alte parti ale lumii sunt avocati care de abia așteaptă sa mai castige niste procese.
Daca prin pierderea brusca a tractiunii motorului se intampla un accident, cu o masina cu istoric de intretinere numai la reprezentante (conditie esentiala pentru garantia extinsa), oare cum ar mai fi scos camasa constructorul?  In mod normal la fiecare revizie de 20.000 sau un an se verifica ambreiajul/pedala si lichid.
Colegul @radu13, ai păstrat cumva piesele defecte?


Suzuki Vitara 1.4T Spirit 4WD M/T 2019 ("Snow White")
 

Offline ntire2000

Re: Problema pedala ambreiaj
« Răspuns #13 : 02.Mar.2020, 10:22:04 p.m. »
Colegul pare genul non-combat.
Se pare ca a platit 1000 de euro fara stres, iar aia si-au frecat mâinile de bucurie.
Daca nu i-au pus în brate piesele defecte, as îndrazni sa afirm ca au facut si de un ciubuc, volanta aia au trimis-o mai departe pe garantie si au marcat banul.
Dar ca în proverb, hotul neprins este negustor cinstit.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline radu13

Re: Problema pedala ambreiaj
« Răspuns #14 : 02.Mar.2020, 11:08:30 p.m. »
Mașina a fost la 2 service-uri Suzuki.
La primul au zis că nu știu ce pompa a cauzat pedala sa nu se mai ridice și care ar fi costat 5000 ron după vreo 20 de telefoane cu service-urile (ăla unde era și unde am dus-o) încercând să înțeleg ce are cu adevărat am mutat mașina la alt service (de unde am și achizitionat-o), la al 2-lea inițial au zis că îi posibil sa fie rulmentul de presiune care ii acoperit de garanție, după care au zis că rulmentul ii OK dar discul de ambreiaj ii înnegrit, volanta are joc și în ulei au găsit ceva pilitura de fier cauzata de o extra uzură și trebuie schimbat ambreiajului. După mai multe discuții în care mi-au zis că daca nu schimb toate piesele ii posibil sa mai patesc ce am pățit și să rămân cine știe pe unde (am și 2 copii mici), iar când deja 2 reprezentante Suzuki mi-au zis că mă costă 5000 RON (fara să fie acoperit de garanție) și că foarte probabil eu am stricat ambreiajul, multe opțiuni cu riscuri / costuri mici nu mai ai (sau nu mai văd eu).

Mi-au arată piesele schimbate, dar nu le-am luat.
  • Suzuki Vitara 1.6D Spirit Allgrip MT
 

Offline perfidus

Re: Problema pedala ambreiaj
« Răspuns #15 : 02.Mar.2020, 11:13:44 p.m. »
Ok, imi pare sincer rau de cheltuiala ta, ar fi trebuit sa iei cu tine ca sfatuitor un prieten ceva mai tehnic. Fara piesele martor cazul e inchis.


Suzuki Vitara 1.4T Spirit 4WD M/T 2019 ("Snow White")
 

Offline ntire2000

Re: Problema pedala ambreiaj
« Răspuns #16 : 02.Mar.2020, 11:16:05 p.m. »
Daca nu i-au pus în brate piesele defecte...
Mi-au arată piesele schimbate, dar nu le-am luat.

QED.
Case closed, AN (autor necunoscut).
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline radu13

Re: Problema pedala ambreiaj
« Răspuns #17 : 03.Mar.2020, 12:22:51 a.m. »
Merci de sfaturi, la următoarea defecțiune am sa fiu mai atent și să nu mai merg pe atâta încredere.

Oricum partea de garanție mi se pare extrem de vaga și interpretabilă, acum vreun an am avut in bord o eroare la radar, case trebuia rearanjat si recalibrat (se mișcase de la vibrații), la prima reprezentată Suzuki mi-au zis din start că mă costă 500 RON și nu acoperă garanția, iar la a 2-a toată afacerea a fost făcută pe garanție.
  • Suzuki Vitara 1.6D Spirit Allgrip MT
 
The following users thanked this post: perfidus

Offline perfidus

Re: Problema pedala ambreiaj
« Răspuns #18 : 03.Mar.2020, 02:40:05 a.m. »
Pe exprimarile ambigue mizeaza si ei.
Offtopic - a mai adus parca cineva vorba de exemplu despre faptul ca sunt acoperite de garantia extinsa la motor "toate componentele interne legate de circulația uleiului", o exprimare absolut ambigua. Ca utilizator eu ar trebui sa stiu toate locurile pe unde circula uleiul in motor (cam peste tot as zice), ca sa pot dovedi ca o componenta solicitata intens (de exemplu tachetul hidraulic de la pompa de presiune inalta) e acoperita de garantie sau nu?
Si ce se intelege prin piese cu uzura rapida, excluse de la garantie? Trebuie sa fim mecanici sa stim ce se uzeaza rapid la un anumit motor? Oare segmentii pistoanelor sunt garantati?


Suzuki Vitara 1.4T Spirit 4WD M/T 2019 ("Snow White")
 

Offline ntire2000

Re: Problema pedala ambreiaj
« Răspuns #19 : 03.Mar.2020, 08:29:19 a.m. »
Mașina a fost la 2 service-uri Suzuki.
.... încercând să înțeleg ce are cu adevărat am mutat mașina la alt service (de unde am și achizitionat-o)

Data viitoare, cu toate ca s-ar putea sa nu mai fie cazul (din cauza ca aproape iese din garantie) ar trebui sa te gândesti serios sa o muti peste granita, mai ales ca ai posibilitatea.
In mod cert, acolo o sa te coste mai putin.

PS: ai putea sa-ti depeni "amintirile" si în topicul dedicat "despre dealeri" - nu a mai postat nimeni pe acolo de ceva timp si ar fi util si pentru altii, înca nepățiti.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού