Autor Subiect: DEALERI & SERVICE SUZUKI  (Citit de 97650 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #290 : 09.Apr.2019, 04:40:02 p.m. »
  Daca as putea sa-ti arat foto cum arata DAB-service acum 10 ani si cum arata acum, ai intelege ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: ambmihai

Offline oxygen2k8

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #291 : 09.Apr.2019, 09:31:09 p.m. »
In conditiile in care iti cumperi o masina noua si vrei sa beneficiezi de garantie 3/5/7 ani cat o fi ea inseamna ca esti constient si de costurile ridicate de manopera/h si piese de origine de la service/dealer autorizat. Si mai exista o chestie poti sa te apuci de guler cu ei pt orice nimic in momentul cand o ridici din service. Am lasat-o curata, curata am ridicat-o si fiecare bun personal la locul lui nu ca in alte ateliere pline de jeg si fum de tigara. Sunt la a 3 a masina cumparata de noua si cel putin in perioada de garantie masinile au fost servisate doar la concesionar.
o seara buna!
  • Suzuki New Vitara 1.6L 120HP 2018
 
The following users thanked this post: ambmihai, gabi males

Offline ntire2000

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #292 : 09.Apr.2019, 09:50:44 p.m. »
pe mine nu ma intereseaza nici termopanele stravezii si nici aerul de sala de nunti al unei reprezentante.
la noi se investeste în cladiri, nu în oameni - ca asa e fudulia la români.

Chiar nu inteleg de ce service-urile noastre practica scorurile acestea astronomice la revizii, unde doar cei 4l de ulei costa 250-300 lei :(

"pentru ca putem".
daca asta e deviza unor tâlhari pusi de popor în fruntea tarii la ce sa ne mai miram de la niste afaceristi pentru care conteaza doar banul?

In conditiile in care iti cumperi o masina noua si vrei sa beneficiezi de garantie 3/5/7 ani cat o fi ea inseamna ca esti constient si de costurile ridicate de manopera/h si piese de origine de la service/dealer autorizat.

curios lucru, dar la altii din alte tari nu se aplica aceeasi teorie?
sau e doar o problema de-a noastra de mentalitate, unii suntem obisnuiti sa fim umili, iar altii sa fie smecheri?
ca atunci când facturezi o ora de manopera cu 350 de lei mie mi se pare umilinta si hotie, oricum ar considera-o altii.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: remarque, Dogy

Offline steph

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #293 : 09.Apr.2019, 11:29:52 p.m. »
Ai si tu o pasiune :)))
S-Cross `18 / Vitara `19 / ex Swift `14

 
The following users thanked this post: Utilizator_Anonim

Offline Myhay

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #294 : 10.Apr.2019, 08:20:10 a.m. »
Pasiune , nepasiune are dreptate. Din punctul meu de vedere problema este urmatoarea: ok cer preturile astea nesimtite dar buba este ca piesele si calitatea lucrarii nu sunt superioare fata de alte service uri non-reprezentanta. Ba chiar sub acestea in unele cazuri. Barem daca tot te taxeaza in acest fel sa fie si serviciile/lucrarea si piesele pe masura cascavalului. E ca si cum imi ceri pe o Dacie cat costa un Mercedes.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 
The following users thanked this post: remarque

Offline ntire2000

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #295 : 10.Apr.2019, 08:29:05 a.m. »
n-ai cu cine, unii au discount daca latra la biciclete.

Si mai exista o chestie poti sa te apuci de guler cu ei pt orice nimic in momentul cand o ridici din service.

iar pentru altii asta e avantajul suprem de a merge cu masina în reprezentanta.
de parca asta e scopul meu în viata, sa ma duc relaxat la service ca am dupa aia dreptul platit de a-i lua de guler.
nu e hilar sa consideri asta un beneficiu în detrimentul calitatii serviciilor si al pretului?

...... fata de alte service uri non-reprezentanta. Ba chiar sub acestea in unele cazuri.

am un amic care are service si ai carui mecanici sunt relativ ok.
dar am facut câteva reparatii în reprezentanta de skoda, deoarece preturile practicate erau fix cu 20-25% mai mari ca ale aluia (un TVA mai maricel).
dar stii de ce am preferat asta?
la skoda îmi dadeau factura si garantie pe lucrare, dincoace nu vedeam decât o strângere de mâna la final.
se poate si decent, nu toti sunt pusi pe jecmaneala, dar unii au senzatia ca daca zicem ceva, gata - se generalizeaza.

PS: într-o postare anterioara argumentul respectivului era ca de ce nu mi-am luat o coaja mai scumpa ca sa pot emite pretentii, ca asa, la cel mai ieftin suv de pe piata sa-mi vad de treaba
« Ultima Modificare: 10.Apr.2019, 08:46:58 a.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #296 : 10.Apr.2019, 09:14:11 a.m. »
stai calm, ca nici alea mai scumpe nu mai sunt cum erau
stiu probleme nasoale la mini cu distributia, sau la audi cu chiulasa.
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline rexkrokiDAU

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #297 : 10.Apr.2019, 09:26:45 a.m. »
n-ai cu cine, unii au discount daca latra la biciclete.


Indiferent de subiectul discuției sau de ideile susținute, încearcă să renunți la jigniri. E spre binele tuturor.

Offline gabi males

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #298 : 10.Apr.2019, 09:36:06 a.m. »
Este o poveste lunga (si urata) aceasta cu preturile pe care le platim la service-urile reprezentantelor. De ce platim ora de manopera atat de mult? Pentru ca un service ca cele de mai sus (de reprezentanta) nu poate supravietui decat de pe urma manoperei. Din adaosul la piese de schimb le este imposibil. De ce? Pentru ca nu isi pot alege distribuitorul de piese, de la care ar putea cumpara mai ieftin, lucru care le-ar permite sa tina preturile serviciilor mai mici. Au un target de achizitie de piese de la producator, la pretul impus de acesta. Sper ca nu am ofensat pe nimeni cu aceasta postare, sper sa nu creada nimeni ca iau apararea cuiva. Pur si simplu, am vrut sa explic, pe scurt, de ce platim cat platim.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline smiley

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #299 : 10.Apr.2019, 09:50:07 a.m. »
Serviceurile strang bani pentru cand or sa fie masinile electricele . Spre exemplu la Tesla primul service il faci la 100 000 km :))

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 
The following users thanked this post: ntire2000