Autor Subiect: DEALERI & SERVICE SUZUKI  (Citit de 97650 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline VictorN

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #350 : 14.Ian.2022, 09:25:22 a.m. »
La rădăcini mi-au semnat cartea service fara sa mai facă inspecția. Oricum, daca e vreo problema apar discuții, ei dau vina pe mine și eu pe ei, iar în final tot pe cheltuiala mea o repar.

Trimis de pe al meu KB2003 folosind Tapatalk

 

Offline enicky

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #351 : 14.Ian.2022, 11:29:28 a.m. »
... mi-au semnat cartea service fara sa mai facă inspecția.
  Daca ai acceptat... :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #352 : 02.Feb.2022, 01:50:49 p.m. »
la Suzi imi place, dar...problema care am vazut-o e cu aprovizionarea de piese de schimb/accesorii la astea ce nu sunt europene.
Daca ai ghinionul de defecte mici/ mari, stai cu ea in parcare mult si bine, reprezentanta iti comunica ,,nu se cunoaste termenul de livrare,,  cu toate ca fabrica e la vecini. Iar asta se va agrava/acutiza in contextul actual.

Daca reprezentanta din orasul de resedinta (care are multe recenzii negative pe acest forum) nu va satisface, schimbati-o cu alta.
Iar piese/consumabile originale se pot comanda la Piese auto Radacini, acceptate de reprezentante in perioada de garantie, sau after-market de la furnizorii clasici in perioada de post-garantie.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: CyborgSky00

Offline CyborgSky00

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #353 : 02.Feb.2022, 02:28:56 p.m. »
E o varianta buna , merci.
Intrebare? , dar in sistemul lor informatic,  ramane masina, proprietarul, reclamatia, defectul si constatarea si ce s-a propus initial, de mecatronic/ sef atelier, si care nu a fost validata ,, asa face toate,, sau alte motivatii puerile.
La orice alta reprezentanta mergi, omologii lor gaseste informatia ca atare, si ca sa nu-si incarce bugetul cu pierderi, vei fi tratat identic? si trimis la plimbare. :-((
  • Suzy
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #354 : 02.Feb.2022, 02:41:52 p.m. »
Nu cred ca toate sistemele informatice ale reprezentantelor sunt conectate intre ele.

Daca masina e in garantie,  toate reclamatiile clientilor ajung la Suzuki Romania, care aproba sau nu schimbarea pieselor defecte dupa bunul plac. Dar experientele colegilor care au apelat la Protectia Consumatorilor sau la avocati au demonstrat ca balanta sa poate inclina in favoarea clientului
.
Daca masina e iesita din garantie, evident ca vei plati contravaloarea serviciilor conform tarifelor in vigoare.

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: CyborgSky00

Offline MTC

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #355 : 22.Iun.2022, 09:02:51 p.m. »
Salutare,

Am reusit sa lovesc masina.

Ce service imi puteti recomanda in Bucuresti pentru dauna asta?

Da, reparatia se va face pe casco.

Eu oscilez intre DAB si Radacini, dar nu sunt 100% convins.

Multumesc



Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk

  • New Vitara 2020 Mild Hybrid-Passion: 2WD, 1.4 Boosterjet 6MT
 

Offline gabi males

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #356 : 22.Iun.2022, 09:22:03 p.m. »
Salut! Dupa 6 masini reparate la ei, iti recomand Dab.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline ntire2000

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #357 : 22.Iun.2022, 10:34:57 p.m. »
Salutare,

Am reusit sa lovesc masina.

Ce service imi puteti recomanda in Bucuresti pentru dauna asta?

Da, reparatia se va face pe casco.

Eu oscilez intre DAB si Radacini, dar nu sunt 100% convins.

Multumesc



Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk

Dupa cum arata lovitura, ar trebui sa lasi masina în service-ul care e dispus sa o indisponibilizeze maxim 3-4 ore.
Prima sedinta - o jumatate de ora pentru codul de culoare si hârtogaraie iar la a doua sedinta 2-3 ore - înlocuirea usii.
Adica atâta cât le ia sa dea jos usa lovita, sa demonteze de pe ea toate accesoriile si sa le monteze pe cea noua dupa care sa o prinda în balamale si s-o regleze..

PS: usa din fata se rezolva cu un polish usor, janta sunt curios daca accepta sa ti-o schimbe pe casco - cel mai probabil ca nu la ce foamete de bani e acuma.
PS2: sa nu accepti sub nici o forma o ebventuala operatie de sculptura, usa aia nu o mai scoate exact cum a iesit din fabrica nici un tinichigiu, oricât de meserias ar fi - o sa ramâna cu sechele vizibile pentru un ochi ager.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #358 : 23.Iun.2022, 12:04:38 a.m. »
o sa ramâna cu sechele vizibile pentru un ochi ager.
    Asa am ramas eu incercand sa gasesc in postarea ta raspunsul la intrebarea colegului... :dknw:

Si eu tot DAB iti recomand. Baietii stiu ce-ti trebuie, nu trebuie sa-i inveti, doar sa te lipesti si de o masina de schimb, ca este coada. :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #359 : 23.Iun.2022, 01:25:20 a.m. »
sa lasi masina în service-ul care e dispus sa o indisponibilizeze maxim 3-4 ore.

Ce nu e clar? Iti trebuie traducere suplimentara sau vrei sa faci pe interesantul (ca de obicei)?

PS: fiind reprezentante Suzuki cred ca ambele nominalizate sunt la fel de competente în vopsitul unei table de portiera, cel mai important criteriu în alegerea uneia fiind timpul în care colegul ramâne pieton.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού