Autor Subiect: Stiri si zvonuri din industria auto  (Citit de 322515 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adrian_r5

Stiri si zvonuri din industria auto
« : 28.Feb.2011, 08:25:19 a.m. »
Cind am postat stirea de aici despre Swift-ul turbo made in China am cautat daca exista un topic separat cu stiri din lumea auto da' n-am gasit ... am reluat acum acum cautarile si rezultatul a fost acelasi ... asa ca am zis sa initiez eu un asemenea topic.

Si acum ... prima stire de pe noul topic:

Asa arata Ford B-Max, modelul pe care Ford il va produce doar in Romania
« Ultima Modificare: 28.Feb.2011, 08:27:23 a.m. de adrian_r5 »
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline adrian_r5

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #1 : 05.Mar.2011, 01:36:21 p.m. »
Maruti SX4 Diesel

... launched in the Indian auto market on 17th Feb 2011 ... powered by the 1.3L diesel engine (DDiS) with variable geometry turbo producing 90 PS (66 kW; 89 hp) and 200 N·m (150 lb·ft) of torque (1750-2200 rpm).
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #2 : 05.Mar.2011, 02:58:24 p.m. »
Foarte tare acest Maruti SX4 Diesel. Deci se poate! Oare fabrica din ungaria ce zice?
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline adrian_r5

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #3 : 07.Mar.2011, 02:04:03 p.m. »
Întâlnire decisivă pentru Dacia „made in Romania”: ameninţarea Maroculu

Producătorul de automobile Dacia Renault, unul dintre cei mari mari exportatori ai României, ar putea lua în calcul, de anul viitor, sistarea angajărilor şi disponibilizări de personal, precum şi mutarea, din 2013, a producţiei unor modele de la Mioveni în Tanger (Maroc), unde va funcţiona o nouă fabrică Dacia. Aceasta este una dintre principalele concluzii ale întâlnirii care a avut loc săptămâna trecută între reprezentanţii conducerii Dacia Renault şi oficialităţi ale judeţului Argeş, între care prefectul de Argeş şi primarii oraşelor Piteşti şi Mioveni.
Totul depinde de rezultatul negocierilor care au loc în prezent între conducerea companiei şi sindicatul din Dacia privind contractul colectiv de muncă.    Pe scurt, conducerea companiei ar fi nemulţumită de pretenţiile "prea exagerate" privind salariile sindicatului, potrivit primarului oraşului Mioveni, Ion Georgescu, unul dintre participanţii la întâlnirea amintită.

Calculele făcute de gândul arată că un muncitor din uzina Dacia din Mioveni este plătit cu circa 470 de euro pe lună mai mult decât un muncitor din Maroc, unde Renault mai are un centru de producţie Dacia, la Casablanca

O altă nemulţumire exprimată de directorul general al Autoturisme Dacia, Jerome Olive, cu prilejul întâlnirii cu oficialităţile judeţului se referă la problemele cu infrastructura rutieră. "De trei ani, grupul Renault a cerut autorităţilor refacerea DN 73, de la Mărăcineni la Piteşti şi lărgirea drumului până la Piscani. Degeaba.

Tanger, unde grupul francez a primit gratuit de la autorităţi, în urmă cu câţiva ani, un teren de 200 hectare pentru a ridica o nouă fabrică, este şi port, iar transportul pe apă este mult mai ieftin decât cel rutier.
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline Laurentiu

ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Maioru

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #5 : 09.Mai.2011, 09:01:05 a.m. »
Suzuki dezvoltă un Swift hibrid cu autonomie extinsă
De Cornel Şocariciu
Publicat Sambata, 07.05.2011 Printeaza Comenteaza Trimite pe:     ..Suzuki doreşte să devină un rival de temut pe piaţa hibridelor pentru Toyota şi Honda,iar pentru a-şi atinge planurile, aceştia lucrează la o versiune cu autonomie extinsă a lui Swift hibrid.
 
zoom Producătorii japonezi Toyota şi Honda au acaparat deja piaţa hibridelor, însă conaţionalii de la Suzuki vin tare din urmă. Conform ultimelor informaţii, japonezii îşi canalizează toate energiile către dezvoltarea unor noi concepte şi prototipuri "verzi" care să utilizeze tehnologia hibridă sau cea a carburanţilor alternativi.

După ce a prezentat la New York Kizashi EcoCharge, un sedan hibrid, Suzuki surprinde din nou printr-o versiune cu autonomie extinsă a lui Swift Plug-In, model care a debutat la Salonul Auto de la Tokyo din 2009 . Cel mai bine vândut model al producătorului japonez din Europa va beneficia de o tehnologie hibridă avansată pentru a se putea bate de la egal la egal cu Honda Jazz hibrid.

Tehnologia pe care niponii o vor utiliza poartă denumirea de "Range Extender" şi este similară cu cea a unui hibrid plug-in care foloseşte un motor mic cu combustie internă pe post de generator. Această tehnologie este deja prezentă pe Chevrolet Volt sau Opel Ampera.
MAIORU SX4 1,6 GS 4WD S.COPPER-2009
 

Offline Iahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 345
  • Gen: Bărbat
  • Suzeta Splash 1,2
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #7 : 18.Mai.2011, 01:26:49 p.m. »
Ce-i de ras?

Offline adrian_r5

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #8 : 18.Mai.2011, 05:22:02 p.m. »
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline adrian_r5

Re: Stiri si zvonuri din industria auto
« Răspuns #9 : 13.Iul.2011, 02:44:25 p.m. »
Suzuki Swift Sedan, testat in India

... e drept ca stirea nu mai e calda ... da' eu abia acum am aflat  >:D<

« Ultima Modificare: 23.Nov.2011, 02:53:56 p.m. de cristyyy2003 »
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah: