Autor Subiect: Recensamant SX4 cu GPL  (Citit de 17834 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1553
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Recensamant SX4 cu GPL
« Răspuns #20 : 18.Nov.2014, 11:13:42 p.m. »
@zamyx  :pardon: singele pe nas a fost o metafora  :pardon:, daca cumva crezi ca a fost exagerat mea culpa!  :cheers:
cred ca si megind pe benzina periodic cu 160-170 poate sa cedeze chiuloasa
Eu merg legal si ma gindesc la buzunar si la masina(ca inca mai platesc la ea)
De GPL-ul de la Rompetrol nu stiu daca si asta este aditivat, parca face reclama doar la benzina si motorina.
Am gasit pe aici http://www.gplshop.ro/index.php?route=product/category&path=60 ceva aditivi nu metabond
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline shpeedy

Re: Recensamant SX4 cu GPL
« Răspuns #21 : 18.Nov.2014, 11:54:05 p.m. »
@zamyx: frumos pasul facut de la SX4 la ML250... Bag seama ca ti-a placut profilul masinii si ai luat ceva mai mare... :D
ML-ul are si 4matic ? Daca foloseai SX4 si pentru iesiri in afara asfaltului, poate o sa ne mai faci o vizita sa ne spui cum se descurca ML-ul, comparativ cu SX4-ul - sunt convins ca 'mai bine', dar cu cat ?
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1553
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Recensamant SX4 cu GPL
« Răspuns #22 : 18.Nov.2014, 11:58:25 p.m. »
Cred ca exact cu diferenta de bani se descurca ML mai bine decit SX4  :good:
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Recensamant SX4 cu GPL
« Răspuns #23 : 19.Nov.2014, 07:10:52 a.m. »
Noaptea e un sfetnic bun. Mi-am amintit că am citit ori mi-au spus cei de la Vernești că există cel puțin o firmă specializată care produce scaune de supape și supape pentru diferite motoare, care să reziste la temperaturile de lucru superioare specifice funcționării motorului pe GPL. Ideea este să aibă în portofoliu și motorul M16A.
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline shpeedy

Re: Recensamant SX4 cu GPL
« Răspuns #24 : 19.Nov.2014, 08:56:41 a.m. »
Cred ca exact cu diferenta de bani se descurca ML mai bine decit SX4  :good:

Eu ma refeream strict la comportamentul in afara asfaltului...  ;)

De acord, de diferenta de bani (cel putin 43k Euro) primesti mai multa masina, mai multa putere, (mult) mai mult cuplu, mai multa tehnologie, mai multe dotari, materiale mai bune. Dar primesti si 900kg in plus (masa la gol).
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline zamyx

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • Gen: Bărbat
    • Constanta
Re: Recensamant SX4 cu GPL
« Răspuns #25 : 19.Nov.2014, 10:30:19 p.m. »
Am fost la service azi si am vazut chiuloasa, o supapa de la cilindrul 4 era "infundata" in chiuloasa, si o supapa de la cilindrul 2 incepuse sa intre de asemenea in chiuloasa.
Am vb cu seful se service si a spus ca trimite chiuloasa la Bucuresti la recondiționat.
Vom vedea costul total si va voi anunta.
Intr-adevar, gpl-ul are temperatura de ardere mult mai mare decat benzina si cred ca masinile care au gpl din fabrica au chiuloasa si ansamblul supape-scaune realizate din materiale mult mai bune.
Referitor la ML, am nevoie de o masina cu un portbagaj mare, sa aibe cuplu ca trag cu ea o salupa si sa fie sigura.
Am facut drive test cu una, acelasi motor de 2.2 si iti da senzația pe asfalt ca plutesti efectiv iar in offroad e incredibila chiar si fara pachetul de offroad. Cuplul e imens 500 Nm si 204 cai, biturbo.
Camere 360 grade cu command online, trapa panoramica,  distronic plus cu labe assist, bass plus, caee dupa parerea mea e cel mai tare sistem de prevenire al accidentelor.
Oricum, sentimentul de siguranta pe care ti-l da este de nedescris.
Revin cu impresii dupa ce vine si ma voi bucura putin de ea


  • Mercedes
Mercedes ML W166  White Cirrus, 2015
Mercedes A 180 Sport Compact Green Elbaite, 2016
Crown Line 180 Bow Rider 135cp
 

Offline olimpic18

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
  • Gen: Bărbat
    • Buftea
Re: Recensamant SX4 cu GPL
« Răspuns #26 : 10.Iun.2019, 03:25:48 p.m. »
Noaptea e un sfetnic bun. Mi-am amintit că am citit ori mi-au spus cei de la Vernești că există cel puțin o firmă specializată care produce scaune de supape și supape pentru diferite motoare, care să reziste la temperaturile de lucru superioare specifice funcționării motorului pe GPL. Ideea este să aibă în portofoliu și motorul M16A.
Interesant, abea ce am luat o masina cu GPL montat de aproximativ 2 luni, aveti idee cum putem descoperi una din acele firme? Simpla cautare pe google de firme specializate pe productia de supape nu prea da rezultate :(.
Multumesc antcipat!
  • Swift M13A 2005; Megane II 2003
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1553
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Recensamant SX4 cu GPL
« Răspuns #27 : 11.Iul.2019, 11:07:30 a.m. »
Nu te mai gindi la supape, mai sunt si exceptii ca motoarel sa cedeze dupa un anumit numar de km.
Uzura prematura de la supape si scaune poate fi de la un reglaj defectuos al instalatiei de gpl.
Ce instalatie gpl este montata. Eu am gasit pe forumul de la Logan niste baieti care chiar se pricep la reglajul instalatiei de gpl si poti citi ceva de pe acolo.
Daca ai instalatia montat de 2 luni stai linistit ca nu patesti nimic doar trebuie sa mai mergi si pe benzina. Eu dupa vreo 2 rezervoare de gpl(25l) consumate, merg circa 100 km pe benzina.
Daca am circa 100.000 km de cind am instalat gpl si inca merge foarte bine tu nici atit nu trebuie sa iti faci probleme, doar ca trebuie sa mergi alternant gpl, benzina.
Daca tipul de motor este cu reglaj al tachetilor prin presinea de ulei chiar nu trebuie sa iti faci nici o grija.
Daca ca in cazul meu M15A care se regleaza mecanic dupa 40.000 km trebuie sa reglezi tacheti(eu i-am reglat dupa 80.000 km) si recomand debretin.
Ca o paranteaza am vazut recent la statia de unde alimentez cu gpl 2 masini de ucraina o Toyota cu motor de 2,4 l benzina care avea gpl si un Mercedes ML tot cu instalatie gpl.
Asa ca apa, paie si bataie!
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 
The following users thanked this post: olimpic18

Offline olimpic18

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
  • Gen: Bărbat
    • Buftea
Re: Recensamant SX4 cu GPL
« Răspuns #28 : 11.Iul.2019, 11:28:56 a.m. »
Salut,
Multumesc pentru incurajare! Instalatia este un Stag 4(tomasseto), reglata prost de cei care au facut montajul(montaj realizat de fostul proprietar), dar rezolvata(de mine dupa achizitie) la un service competent(am mai vorbit despre asta pe un alt topic). Cu toate astea, din ce am mai gasit prin discutii pe aici pe forum si nu numai, se pare ca mersul mai putin sportiv reduce semnificativ problema supapelor, oricum sotia o foloseste doar pentru naveta la serviciu(in oras). Acum se pare ca doar timpul ne va spune cat de rezistenta este :).
Cu respect!
  • Swift M13A 2005; Megane II 2003
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1553
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Recensamant SX4 cu GPL
« Răspuns #29 : 11.Iul.2019, 11:44:29 a.m. »
Si a mea tot Tomasetto este dar Stag 4Qbox. Mergi alternativ gpl si benzina si o sa te duca mult si bine.
Asa se spune ca ar afecta mai mult condusul sportiv eu merg la limita legi sau putin peste. Mai mult cind ies din tara ca acolo gasesc mai multe autostrazi dar maxim 120 si acolo.
Orice exces dauneaza(mancare, bautura si viteza)
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite