Autor Subiect: portbagaje  (Citit de 49705 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: portbagaje
« Răspuns #210 : 02.Mar.2014, 09:07:11 a.m. »
Ma gandesc insa ca nu trebuie sa depasasca pline masa admisa de 50 kg. Altfel, am fi tentati sa le umplem si, in conditii de dinamica extrema (curbe, frane bruste) sa rupa imbinarea sau chiar barele longitudinale

Sent using Tapatalk 2

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline shpeedy

Re: portbagaje
« Răspuns #211 : 06.Apr.2017, 08:25:02 p.m. »
Vazand ca au aparut discutii referitor la portbagaj/bare de portbagaj, am re-descoperit acest topic mai vechi in care se discuta despre acelasi lucru ... dar pentru SX4.

Si am gasit si post-ul care mi-a facut mai usoara decizia achizitiei unui SX4 cu portbagaj de 270L in conditiile in care masina inlocuita era un Passat sedan cu vreo 500L portbagaj, iar copilul era deja pe drum...
 
Si merita ca pentru cele 10 ocazii sa cari celelate 340 zile cu tine cateva zeci de kg de fier in plus ? (adica un portbagaj imens .. care sa atarne de masina .. doar pt. cele 10 ocazii in care ai avea nevoie de el ?)
Sa stii ca si eu am avut aceeasi dilema (am un copil de 6 ani si merg LUNAR la Sighisoara) si acum nu regret alegerea facuta, ajungand sa-mi fac mult mai eficient bagajele.

Thx, @ASZ! :good:
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline enicky

Re: portbagaje
« Răspuns #212 : 06.Apr.2017, 09:06:50 p.m. »
      Dorind sa cauti o varianta de portbagaj suplimentar, vei cauta pe net/forum "bare transversale...", sau "bare longitudinale",  doar n-o sa scrii simplu "portbagaj"!!!! Exista "pericolul" sa gasesti exact ce cauti !!!!! :-? :dknw:
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline cristidav

Re: portbagaje
« Răspuns #213 : 07.Apr.2017, 02:10:26 p.m. »
Shpeedy, la un copil mai merge, m-am adaptat si eu lejer. Stai sa vina primul concediu cu doi copii si te tin la curent cu verosimilitatea necesitatii unui cosciug pe masina  :-))
Sa nu uitam, eu sunt cel ce merge la munte si in excursii cu rucsaci si plase varate mai stiu eu pe unde si cat mai eficient, deci, daca zic ca trebuie, apăi trabă !  :pardon:

Am o presimtire ca ma voi descurca, cu chiu cu vai ce-i drept, dar suficient cat sa nu merite achizitia pentru 1 maxim 2 folosiri pe an. In Muntenegru am pus un rucsac baban pe scaunul pasagerului, caci sotia a stat in spate langa copil. Inca regret ca n-am facut poza la hartia colorata cu smiley face si atasata de el =))
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline toma

Re: portbagaje
« Răspuns #214 : 07.Apr.2017, 03:46:25 p.m. »
Din cate stiu "cosciugele" se pot inchiria. Daca ai nevoie doar o data sau de doua ori pe an s-ar putea sa fie mai convenabil asa.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ASZ

Re: portbagaje
« Răspuns #215 : 07.Apr.2017, 04:06:43 p.m. »
Da, cei de la Toptools au si acest serviciu.

Offline BigAir

Re: portbagaje
« Răspuns #216 : 04.Nov.2017, 01:43:21 p.m. »
TRAXER 5.6

Contents 370 L
177 x 77 x 42 cm
Opening left and right
Central locking system
Suitable for ± 6 pair of skis
  • Skoda Octavia 3 combi
 

Offline sfichiu

Re: portbagaje
« Răspuns #217 : 01.Mar.2023, 10:26:51 a.m. »
Cred ca-i interesant acest tip,merge la la multe medele de auto......chiar m-ar interesa!!
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline Acidutzu2000

Re: portbagaje
« Răspuns #218 : 01.Mar.2023, 01:26:44 p.m. »
@sfichiu  Da, ai dreptate, este interesant, dar pentru mine doar atat. NU mi-as lua asa ceva din urmatoarele motive:
 - daca il utilizezi foarte probabil portbagajul masinii este deja plin si deci masina este lasata de spate (mai ales daca nu ai arcuri MAD);
 - adaugi o greutate, destul de mare, mult in spatele masinii ceea ce face ca arcurile de pe puntea de spate sa fie SI mai solicitate si masina sa se lase si mai mult de spate;
 - ca o consecinta a celor de mai sus, partea din fata a masinii se va ridica si va scadea aderenta pe puntea din fata, ceea ce este o problema mai ales iarna si mai ales daca nu ai AllGrip;
   In locul acelui portbagaj as prefera o cutie de plafon care distribuie mai uniform greutatea intre cele doua punti fata de ceea ce ai prezentat tu.
   Apropo, poate stie cineva care este sarcina (verticala) maxima pe carligul de remorcare (eu stiam de 75 Kg) si acel portbagaj plin sigur cantareste mai mult de atat. 
  • Suzuki Vitara Passion 2WD - Albastru Turquoise
 
The following users thanked this post: enicky