Autor Subiect: Nebunia - Sosele spectaculoase  (Citit de 50108 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Dl Popa

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Gen: Bărbat
Re: Nebunia - Sosele spectaculoase
« Răspuns #240 : 04.Mai.2012, 06:52:45 p.m. »
Noi am fost inspiratia lor......... =))
Never ride faster than your guardian angel can fly...
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14370
  • Thanked: 3385 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Nebunia - Sosele spectaculoase
« Răspuns #242 : 23.Aug.2012, 11:57:34 a.m. »
Trebuie sa le multumim celor de la TopGear pentru buna promovare a acestui traseu...pacat ca noi nu stiam sa-l administram si in continuare acest traseu este un traseu de parcurs cu grija si atentie la "jaloane".
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Re: Nebunia - Sosele spectaculoase
« Răspuns #243 : 23.Aug.2012, 04:34:09 p.m. »
Jaloane de adancime, nu?
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension
 

Offline Andrei Suzuki

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2982
  • Thanked: 7 times
  • Gen: Bărbat
  • Respect a man's car and the man respects you!
Re: Nebunia - Sosele spectaculoase
« Răspuns #244 : 23.Aug.2012, 11:01:33 p.m. »
Wow, WayOfLife traieste!
2018 Suzuki Vitara S
2007 VW Passat 2.0TFSI
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Nebunia - Sosele spectaculoase
« Răspuns #245 : 23.Aug.2012, 11:21:52 p.m. »
Nu am vrut sa fiu eu primul care zice!!! :-))
Go Terios!!!:)
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14370
  • Thanked: 3385 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Nebunia - Sosele spectaculoase
« Răspuns #246 : 24.Aug.2012, 10:04:45 a.m. »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Re: Nebunia - Sosele spectaculoase
« Răspuns #247 : 24.Aug.2012, 10:16:18 a.m. »
Alive and kicking! :)
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Nebunia - Sosele spectaculoase 2013 (Croatia - Muntenegru)
« Răspuns #248 : 30.Mar.2013, 02:11:20 a.m. »
So, ma gandeam...ca tot vin Rusaliile (nu stiu daca am scris corect si nici chef de google n-am  >:)) mai exista curajosi de niste sosele spectaculoase?
La ce ma gandeam? Off....ar fi multe si cel mai mult imi doresc sa ajung in Norvegia - Atlantic Road si multe altele pe acolo.
Dar pana la Norvegia cred ca ar mai fi niste trasee demne de cateva zile si masinutele noastre prin Europa care-i o idee mai aproape de noi  :-> Unde?

Coasta Croatiei (sunt si ceva reclame filmate prin zona, nu stiu exact unde, dar sigur una dintre reclamele Porsche recenta e filmata in Croatia) pe drumul numarul 8 pana in Kotor, Muntenegru. Pe ruta asta putem face si cateva opriri interesante...incepem cu punctul de plecare, Opatija (un fel de Saint Tropez al lor :P), Krk (o insula interesanta legata de continent de un pod de aproximativ 1.5km si este faimos si pentru ceva, dar imi scapa acum, parca al doilea din lume pentru nu stiu ce...ce imi amintesc este ca sigur se plateste o taxa pentru a-l traversa) unde in functie de cum venim putem sa facem o oprire pentru somn. De aici continuam tot pe drumul 8. Un loc unde merita sa ne abatem putin este Sveti Juraj unde este un drum ce paraseste drumul 8, virajat si care ofera privelisti minunate asupra litoralului.
Mai putem parasi drumul si pentru Zavratnica.... MERITA!

Evident ca as fi putut pune o gramada de poze frumoase pentru a atrage, dar nu asta-i scopul, nu? In grup tre sa ne documentam ce si cum despre acesta nebunie.

Asa, in drum spre Zadar vom intalni muulte zone care merita un "pipi" stop, timp sa fie ;-)
Zadar fiind un oras port cred ca merita pentru a inopta (are si niste turnuri de unde poti admira portul si nu numai - apusul si evident pentru cei care adora mancarea ce vine din mare cred ca va fi un deliciu' culinar.
Din Zadar o luam usor, usor spre Split. Drumul este senzational pe alocuri vom avea avea si in stanga si in dreapta :P Split un alt port marisor unde probabil vom inopta.


De aici...cu avand dis-de-dimineata ne indreptam spre Dubrovnik <3 Nu cred ca are rost sa povestesc prea multe despre acest oras cetate parte a patrimoniului UNESCO. Cred ca numai aici ar trebui sa stam 5 zile, dar probabil ca o zi sau poate 2 in functie de traseul ales vor fi "destule" pentru aceasta expeditie :P


Parasim Dubrovnikul si in cele din urma Croatia pentru Muntenegru.
Destinatia finala ar putea fi Kotor, al oras patrimoniu UNESCO.

Cred ca am parcurs destui km si de aici ar cam trebui sa o luam usor, usor spre Romania. De altfel, ma gandeam ca ar fi o idee buna sa incepem cu Kotor si sa terminam cu Opatija (sau in traseu mai scurt...in functie de preferinte) a.i. traseul spre Romania sa fie o idee mai direct.

Ca si numar de km poate nu este la fel de "spectaculos" (aprox 3000km) ca traseul parcurs  acu' 2 ani, dar ca si peisaje este fabulos. Bine acum posibil ca eu sa fiu destul de subiectiv din pricina faptului ca-s indragostit de Croatia :P

Buget estimat? Same, 1000€. Zile alocate? M-as incumeta la 6. Perioada? 18-24.06 - da, prindem si Rusaliile.
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline sfichiu

Re: Nebunia - Sosele spectaculoase
« Răspuns #249 : 30.Mar.2013, 11:03:37 a.m. »
Interesant si fain itinerarul propus! :good:
  • VITARA S ,Matiz