Autor Subiect: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu  (Citit de 10352 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #140 : 19.Mai.2022, 06:36:25 p.m. »
Pe amândouă carduri am coroane.
... O sa fac un test când ajung in tara la cumpărături in lei, de curiozitate.
   Gresit, pe Revolut trimite euro, cand faci plati externe.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #141 : 19.Mai.2022, 06:53:32 p.m. »
Poate ca nu se înțelege. Eu am coroane si pe mine ma interesează cate coroane ma costa când plătesc cu un card fata de altul. Eu nu am euro si apoi când schimb in euro a fost ghidușia pentru ca in Germania am plătit in euro. Asta tot spun, ca m-a costat mai mult sa plătesc acum cu Revolut fata de cardul băncii, pe când acum un an a fost invers.
Despre asta vorbesc, cum agita ei comisioanele nu ma interesează, pe mine ma interesează la aceeași cumpărătură care card îmi trage mai muti bani din cont...
Si chestia cu banca e ca in Suedia si Germania nu exista comisioane la plata cu cardul iar per total a costat mai puțin sa plătesc 20 de euro cu cardul băncii decât cu cardul Revolut (adica comisionul de schimb valutar si cursul luate împreună la banca au fost mai mici decât la Revolut)...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline enicky

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #142 : 19.Mai.2022, 07:11:04 p.m. »
  Ba am inteles @Costique, d-aia zic, sa nu-i mai lasi pe ei sa faca conversia in timpul platii, il incarci dinainte cu euro. Poti sa testezi cu 10-20eu sa vezi ce iese.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #143 : 19.Mai.2022, 07:18:18 p.m. »
Pai tocmai asta e, ca n-am euro. Pe mine nu ma interesează cat e comisionul de plat prin card, ma interesează costul total ce include schimb valutar si curs de schimb. La vara o sa testez sa vad cum evoluează costul total la dublul schimb valutar (din coroane in euro si spoi din euro in lei, așa se fac acestea). Am mai testat un lucru: cel mai prost ieși când vrei sa scoți euro la bancomat. Este foarte scump sa scoți bani fizici...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline enicky

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #144 : 19.Mai.2022, 08:39:48 p.m. »
Mda, inteleg ca n-ai facut plati decat in coroane, noi am mai platit on line si in$ si in eu, dar fa teste sa vezi, se transforma simplu. Oricum, 10 euro nu-i o avere... :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip