Autor Subiect: Service multimedia Bucuresti  (Citit de 2382 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline slatineanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Service multimedia Bucuresti
« : 17.Mai.2017, 06:29:51 p.m. »
Salut! Acum sase luni mi-am cumparat din Germania un 2.0 DDis, 4x4, cu sistem de navigatie s100. Stiti cumva unde as putea sa gasesc un service sau un baiat mai priceput in Bucuresti pentru un upgrade al sistemului de navigatie. M-ar interesa sa stiu si ce stick pot folosi pentru internet, ce trebuie sa mai cumpar sa functioneze ”mirror” intre iphone si ecran, etc.. ? :)
  • Suzuki Sx4, 4x4, 2.0 DDis
 

Offline enicky

Re: Service multimedia Bucuresti
« Răspuns #1 : 17.Mai.2017, 11:09:08 p.m. »
     Caracteristici ale unitatii tale in foto si aici un modem stick 3G. Eu folosesc pe cel de la rds.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline slatineanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Service multimedia Bucuresti
« Răspuns #2 : 17.Mai.2017, 11:50:21 p.m. »
Mersi! Tu poti sa faci ”mirror„ intre telefon si ecranul consolei? M-ar interesa in special pentru waze.
  • Suzuki Sx4, 4x4, 2.0 DDis
 

Offline enicky

Re: Service multimedia Bucuresti
« Răspuns #3 : 18.Mai.2017, 10:28:12 a.m. »
   Sincer, nici n-am incercat, dar am vazut ceva de genu' in meniul ei. Eu folosesc stick-ul dela RDS si am net permanent pe ea, practic merge ca o tableta obisnuita, pot sa intru pe google, etc. Din ce am vazut eu, daca este ca cea gasita de mine, pare ca ai 3G deci ar trebui sa mearga ceva asemanator si la tine. Sau sa faci hot-spot cu telefonul si sa-i dai net. Eu asa am facut initial, pana am descoperit ca merge cu cel de la rds. Sau poate intra sim-ul direct si ai net. Incearca !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline slatineanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Service multimedia Bucuresti
« Răspuns #4 : 23.Mai.2017, 07:58:23 p.m. »
Am rezolvat. Am cumparat un mirror link si acum vad ecranul smartphonului pe cel al unitatii multimedia din masina.  :D
  • Suzuki Sx4, 4x4, 2.0 DDis
 

Offline musicall

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 488
  • Thanked: 81 times
  • Gen: Bărbat
  • Dioxidul de carbon e principalul gaz cu efect high
Re: Service multimedia Bucuresti
« Răspuns #5 : 23.Mai.2017, 08:04:57 p.m. »
Ce ai cumpărat mai exact?
  • SX4 S-CROSS 1.4Boosterjet AllGrip
1. Ma uit dupa Suzuki... 2. Astept un Suzuki... 3. Conduc (si) un Suzuki.
 

Offline shpeedy

Re: Service multimedia Bucuresti
« Răspuns #6 : 23.Mai.2017, 08:29:38 p.m. »
Ce n-ai inteles?! Un mirorlinc - doi mirorlinci... :D
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline slatineanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
  • Suzuki Sx4, 4x4, 2.0 DDis
 

Offline slatineanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Service multimedia Bucuresti
« Răspuns #8 : 23.Mai.2017, 08:35:12 p.m. »
Esti rautacios si invidios.  :baston:

Ce n-ai inteles?! Un mirorlinc - doi mirorlinci... :D
  • Suzuki Sx4, 4x4, 2.0 DDis
 

Offline shpeedy

Re: Service multimedia Bucuresti
« Răspuns #9 : 23.Mai.2017, 09:30:31 p.m. »
Esti rautacios si invidios.  :baston:

M-ai citit... B-)

Acuma, revenind la topic, SX4 Classic nu a iesit din fabrica cu o solutie chiar standard de navigatie, unitatile audio fiind - pentru versiunile europene - in general cd-playere Panasonic (serii PACR02...07). Pentru anumite piete s-au instalat totusi din fabrica ori niste navigatii Bosch ce erau mai mult folosite pe versiunea Fiat Sedici, ori niste navigatii Clarion NX501E (pe seriile limitate Navi).

Navi Bosch:


Navi Clarion:


Acuma, tinand cont ca tu ai luat masina SH si nu furnizezi prea multe detalii, exista si riscul ca unitatea la care faci referire sa fi fost una aftermarket, poate una din China sau una de marca cu soft proprietar (S100 parca era o versiune de WinCE v5/v6).

Oricum ar fi, e greu - in conditiile informatiilor oferite, destul de putine - ca cineva sa-si dea seama de ce unitate navi este vorba si cu atat mai putin de functionalitatile si interfetele disponibile pe aceasta (cum ar fi Video-in).

Ma bucur ca ai gasit o solutie la problema ta, desi inclin sa cred ca nu e vorba de o conexiune de tip MirrorLink, Wi-Fi Display/Miracast fiind altceva
(o diferenta mi se pare a fi la modalitatea de control - la MirrorLink poti controla parca din HU, pe cand la WiFi Display/Miracast controlezi din smartphone).
In esenta tu folosesti ecranul unitatii ca un simplu monitor, dongle-ul achizitionat transmitand semnalul de la smartphone.

Bafta!
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X