Autor Subiect: Clipa de cugetare  (Citit de 35306 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #210 : 10.Nov.2022, 11:18:37 a.m. »
Nu e aceeași chestie, vorbim de cine reprezintă copii nenăscuți si dreptul lor de a ajunge ființe umane. De ce numai mamele au drepturi totale (de viata si moarte, master-slave) si nu si copii lor, chiar si nenăscuți? De ce ești responsabil pentru condus imprudent când provoci un accident dar o femeie poate sa se sustragă de la responsabilitate? Știți vorba ai "Nu poți sa ai si sula-n-c...r, si sufletu-n Rai!"? Cam asta e problema...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline ntire2000

Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #211 : 10.Nov.2022, 02:11:26 p.m. »
De ce numai mamele au drepturi totale (de viata si moarte, master-slave) si nu si copii lor, chiar si nenăscuți?
De aia.
Pentru ca sunt organisme gazda.

Daca mâine coboara din cer un alien si-ti implanteaza o vietate parazit în tine, ar cam trebui sa ai dreptul sa alegi ce faci mai departe.
M-as fi asteptat ca sa ai o gândire un pic mai flexibila, ca cetatean al unei tari care a legalizat eutanasia, un alt drept fundamental - acela de a putea alege când vrei sa mori.
Gândirea asta conservatoare este o reminiscenta a spalarii pe creier a maselor timp de sute de ani de catre religie si reprezentantii ei obtuzi.

PS: apropo de religie, la orele de religie ale copilului a venit unul mai genial si pus pe sotii care l-a dat gata pe profesor întrebându-l foarte candid daca Maria era minora când l-a nascut pe Isus si daca pe vremea aia exista notiunea de pedofilie.
Nu-ti spun ce a iesit de acolo....
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #212 : 10.Nov.2022, 02:30:23 p.m. »
Nu funcționează "c-așa vor mușchii mei" într-o astfel de problema. Așa cum am spus, nu e vorba de cărți, nici de însămânțat nici de "fac ce vreau si nu dau socoteala nimănui". E vorba de responsabilitate. Si fuga de ea. Pentru ca nu e "alienul" aici de vina, ci chiar femeia, cel puțin jumătate. Tocmai pentru ca nu mai suntem in evul mediu așa ceva nu este de acceptat. Atunci nu aveau posibiltatea. Acum, când totul e posibil, nu rămâne ca explicatie decât indolenta si persiflarea, "Nu-mi spune nimeni ce sa fac". Ca "alienul" nu se face singur! Si pentru asta nu trebuie sa plătească "alienul"... cu viata! "Ah, am uitat pastila, da-l in masa, îl dau afara!"... "N-ai prezervativ? Las ca-l dau afara!" etc. N-ar trebui sa militam pentru responsabilitate ca obligație umana, nu "drepturi" ca un apanaj care ne scutește de răspundere si consecințele acțiunilor?
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline ntire2000

Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #213 : 10.Nov.2022, 03:05:29 p.m. »
Ar trebui sa militam pentru dreptul de a alege, chiar daca alegem prost.
Unii aleg sa fumeze, sa bea, sa-si umple corpul de tatuaje, iar altii sa se simta bine cu riscul de a se "accidenta".
Atâta timp cât alegerile proprii nu te privesc pe tine sau pe altii din jurul meu atunci nu vad unde e problema - de fapt discutia aici trebuie dusa.
Ca alegerile fiecaruia sa nu prejudicieze persoana de lânga.
Ori în cazul avortului nu putem vorbi de o persoana decât dupa x zile de sarcina.
Iar orice mai mic decât x ar trebui respectat ca alegere proprie si personala.

Exact ca cetatenii în mijlocul carora traiesti acuma si care pot sa decida când sa moara asistat - sa dispuna de viata lor asa cum vor.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #214 : 10.Nov.2022, 03:30:14 p.m. »
Pai asta e problema, ca persoana nenăscuta este desconsiderata pentru ca nu își poate exprima alegerea iar cea care alege in locul ei o face la modul definitiv. Alegerile noastre sunt OK cat timp nu afectează pe alții? Perfect. Atunci discuția este daca fetușii sunt in categoria obiectelor sau ființelor...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline NicNic

Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #215 : 10.Nov.2022, 05:21:25 p.m. »
Pai asta e problema, ca persoana nenăscuta este desconsiderata pentru ca nu își poate exprima alegerea iar cea care alege in locul ei o face la modul definitiv. Alegerile noastre sunt OK cat timp nu afectează pe alții? Perfect. Atunci discuția este daca fetușii sunt in categoria obiectelor sau ființelor...

Depinde de religie, de oranduire sociala, de civilizatie, etc.
Inclusiv in zilele noastre exista interpretari diferite.

Atat timp cat nu se va raspunde la intrebarea cum s-a inmultit omenirea dupa Adam si Eva, e greu sa ne decidem la chestii si mai subtile.


PS: Daca ne gandim si la posibila clonare, cat si la nasterile in vitro, raspunsul la intrebarea "Ce este obiect si ce e fiinta?", va deveni si mai greu de aflat.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #216 : 10.Nov.2022, 06:56:16 p.m. »
Ma tot gândesc ca deja exista utere artificiale care cresc miei, de la concepție la maturitatea ieșirii din acestea. Dar bănuiesc ca problemele eticii (culmea, nu exista o problemă etica cu avortul dar exista cu experimente ce implica fetuși) fac lucrul asta posibil doar in state totalitare si necontrolate, gen Coreea de Nord... Bat pariu ca daca ar exista opțiunea, imensa majoritate a femeilor care fac avort ar prefera sa aibă fetusul salvat, eventual crescut de stat sau alții prin maturizarea într-un uter artificial. Bănuiesc ca 100 de ani or sa fie comune chestiile astea... Poate ca susținătorii avortului ar trebui sa susțină si acesta dezvoltare.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline sfichiu

Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #217 : 14.Ian.2023, 12:15:15 p.m. »
„SENIORS”

  „Ne-am născut în anii;50-60-70

  „Am crescut în anii 60-70-80.

  „Am studiat în anii 70-80-90

  „Ne-am întâlnit în anii -80-90-2000.

  „Ne-am căsătorit și am descoperit lumea în anii 80-90-2000

  Ne aventurăm în anii 90-2000

  Ne stabilizăm în anii 2010.

  „Am devenit mai înțelepți în anii 2015”.

  Și trecem decisiv prin 2020.

  „Se pare că am trăit cateva ​​decenii diferite...”

  „DOUĂ secole diferite...”

  DOUA milenii diferite...

  „Am trecut de la telefonul operatorului pentru apeluri la distanță la apeluri video oriunde în lume, am trecut de la cinematografe la YouTube, de la discuri de vinil la muzică online, scrisori scrise de mână la e-mail și WhatsApp.”

  „De la meciuri live la radio, la TV alb-negru și apoi HD TV”.
  Am fost la Video Club și acum ne uităm la Netflix.

  „Am cunoscut primele computere, carduri perforate, dischete, iar acum avem gigaocteți și megaocteți în mână pe telefoanele mobile și iPad-uri”.

  Purtăm pantaloni scurți de-a lungul copilăriei și apoi pantaloni lungi, cu șireturi, bermude etc.

  „Am evitat paralizia infantilă, meningita, gripa H1N1 și acum COVID-19.”

  Am mers pe role, triciclete, mașini inventate, biciclete, mopede, mașini pe benzină sau diesel, iar acum mergem pe hibride sau 100% electrice.

  „Da, am trecut prin multe, dar ce viață grozavă am avut!”

  Ei ne pot clasifica drept „esențiali”;  oameni născuți în acea lume a anilor 1950, care au avut o copilărie analogică și o maturitate digitală.

  „Suntem un fel de Yaheseen-to-totul”.

  Generația noastră a trăit și a asistat literalmente la mai mult decât oricare alta în fiecare dimensiune a vieții.

  Generația noastră este cea care sa adaptat literalmente la „SCHIMBARE”.

  O groază de aplauze tuturor membrilor unei generații cu totul speciale, care va fi UNICA.”

  *🏹🏹*TIMPUL NU SE OPRESTE

        "Viața este o corvoadă pe care o aducem acasă pentru a o face.

        Când te uiți... e deja șase după-amiaza;  cand te uiti... deja e vineri;  când te uiți... s-a terminat luna, când te uiți... s-a terminat anul;  cand te uiti... au trecut 50, 60 si 70 de ani!
        Când te uiți... nu mai știm unde sunt prietenii noștri.
        Când te uiți... ne-am pierdut dragostea vieții noastre și acum e prea târziu să o recuperăm.
             Nu înceta să faci ceva care îți place din lipsă de timp.  Nu înceta să ai pe cineva lângă tine, pentru că în curând copiii tăi nu vor fi ai tăi și va trebui să faci ceva cu acel timp rămas, unde singurul lucru care va lipsi va fi spațiul de care se poate bucura doar cu obișnuit. prieteni.  Acea vreme care, din păcate, nu se mai întoarce niciodată..."_
  Trebuie să ștergeți „DUPĂ”...
  După*
  Te voi  suna.
  După
  Fac.
  După
  Spun.
  După
  Mă schimb.
  Lăsăm totul pentru mai târziu,
  ca și cum După
  era cel mai bun...
  De ce nu-l primim...
  După
  cafeaua se răcește
  După
  se schimba prioritatea,
  După
  farmecul se pierde
  După
  în curând se întârzie,
  După
  nostalgia trece,
  După
  Lucrurile se schimbă,
  După
  copiii cresc
  După
  oamenii îmbătrânesc,
  După
  ziua este noapte,
  După
  viata s-a terminat
  Nu lăsa nimic pentru mai târziu,
  pentru că așteptând După,
  poti pierde
  cele mai bune momente,
  cele mai bune experiente,
  Cei mai buni prieteni,
  cele mai mari iubiri
  Amintiți-vă că Târziu poate întârzia.
  Ziua este azi!
  NU MAI AVEM VÂRSTA DE A AMÂNA NIMIC. :)

 Mereu împreună
  Mereu împreună
  Întotdeauna Frați
  Întotdeauna prieteni :good:
  • VITARA S ,Matiz
 
The following users thanked this post: ntire2000, gabineg, vali22, Costique

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #218 : 20.Ian.2023, 03:24:27 p.m. »
"Sărac ești când ți-a rămas prea multă lună la sfârșitul banilor."...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #219 : 26.Ian.2023, 12:32:41 p.m. »
Nu primim ceea ce dorim. Cel mai probabil, doar alegem din ceea ce ni se oferă... Si toți înțelepții lumii ne învață ca drumul spre fericire este sa crezi sincer ca ce ai ales este exact ce îți doreai...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008