Autor Subiect: Upgrade faruri stock  (Citit de 32237 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline NicNic

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #40 : 21.Sep.2014, 02:03:23 p.m. »
 :good:
Voua va plac farurile aftermarket luate in ochi?....
Uneori si ziua, luate din spate sunt foarte deranjante in oglinda....noaptea ce sa mai zic...
In rarele drumuri pe care le faceti in zone in care simtiti nevoia de mai multa lumina e mai simplu, ieftin si civilizat sa reduceti viteza...decit sa "pimp"-uiti masinile..my 2 cents
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline coby

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #41 : 21.Sep.2014, 02:08:53 p.m. »
Voua va plac farurile aftermarket luate in ochi?....
Uneori si ziua, luate din spate sunt foarte deranjante in oglinda....noaptea ce sa mai zic...
In rarele drumuri pe care le faceti in zone in care simtiti nevoia de mai multa lumina e mai simplu, ieftin si civilizat sa reduceti viteza...decit sa "pimp"-uiti masinile..my 2 cents
In teorie , suna perfect si asa ar trebuii sa fie , insa realitatea este ca e plin de ciobani pe drumurile patriei care au tot felul de becuri - multi nici nu stiu cum sa le monteze corect si bat mai mult in sus decat pe strada . dar asta e mentalitatea => sa facem up-grade ca stock nu e bine ...
auto si moto
 

Offline bogogica

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #42 : 21.Sep.2014, 06:36:07 p.m. »
Voua va plac farurile aftermarket luate in ochi?....
Tie iti place sa "joci periculos" cu umbrele noaptea pe strada?
Mie unu imi plac farurile de calitate ce exista pe alte masini si care fac noaptea sa fie zi ...iar faptul ca imi doresc si pe tantalaul de Smuki asa ceva, nu cred ca ma baga automat in tabara pimp my ride...
 

Offline georgei23

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #43 : 21.Sep.2014, 07:55:58 p.m. »
E simplu. Vinde Smuki si ia-ti "alte masini". Farurile se pun acolo dupa niste teste si omologari. Nu incerca tu cu 2 lei si cu consultanta obtinuta pe forumuri sa faci ce nu a facut fabricantul cu o intreaga logistica de proiectat masini si cu reguli de siguranta si pentru partenerii de trafic. Aproape sigur ca iti va iesi o pimpuiala care ii va deranja pe altii si le va pune viata in pericol. Au si omologarile si testarile astea un rost. Altfel ar fi simplu, ne am pune fiecare cite o bara de reflectoare pe plafon, ca in filmele cu camioane americane si atunci sa vezi ce ar iesi in trafic.
« Ultima Modificare: 21.Sep.2014, 08:00:48 p.m. de georgei23 »
 

Offline bogogica

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #44 : 21.Sep.2014, 08:04:47 p.m. »
... Farurile se pun acolo dupa niste teste si omologari. ...
mai nou, intr-o economie de piata in care profitul maximizat este targhetul, dupa clasa de lux/dotari in care se incadreaza masina ....
Daca la pretul lui Smuki ar fi fost oricealta masina (tot noua fiind) din clasa lui cu faruri xenon si/sau adaptive evident ca imi luam...dar nu exista...si atunci, ca orice om ce nu vrea sa urce totusi noaptea pe capota tot ce umbla pe soselele patriei, incerc si eu sa gasesc o solutie de compromis care sa imbunatateasca performantele masinii (in cazul de fata iluminatul pe timp de noapte) si sa nu contravina normelor legale, tocmai de asta nu mi-am pus o instalatie tip xenon de 2-3 sute de ron care sa imi dea toata lumina necesara.

@georgei23 Inainte sa dai cu muci in oameni si sa devii agresiv, incearca sa mai si decelezi ceea ce citesti si poate sa si vezi printre randuri.
 

Offline georgei23

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #45 : 21.Sep.2014, 08:09:43 p.m. »
Daca ma provoci pot s-o spun si direct....chestia cu farurile aftermarket mi se pare o forma de manelism...
 

Offline bogogica

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #46 : 21.Sep.2014, 08:30:01 p.m. »
Quod erat demonstrandum  :clap:
 

Offline coby

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #47 : 21.Sep.2014, 08:35:31 p.m. »
... Altfel ar fi simplu, ne am pune fiecare cite o bara de reflectoare pe plafon, ca in filmele cu camioane americane si atunci sa vezi ce ar iesi in trafic.
Ne am trezi in Rusia =))
Pacat ca militia romana nu i opreste in trafic pe toti agaricii cu lumini albastrui sau verzui sa le puste cate o amenda barosana ... la noi ca la nimeni , chiar daca nu e ceata se merge cu proiectoarele aprinse " ca e cool " .
Becurile stock de pe suzi , osram , sunt excelente - cine nu " vede " cu ele , sa si cumpere ochelari ... !
auto si moto
 

Offline xim

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #48 : 21.Sep.2014, 08:36:49 p.m. »
Draga @georgei23 nu stiu ce masina ai sau daca ai vreuna, dar eu ca si posesor de sx4 pot sa spun ca demersul lui @bogogica de a face upgrade la becurile H4 este cat se poate de corect.
Aceasta masina a venit cu cele mai proaste becuri H4 (pe faza scurta) pe care le-am vazut vreodata. Inainte de aceasta masina am avut un logan a carui faza scurta era lux pe langa ce are acest sx4.
Lenea si poate zgarcenia m-au facut sa le suport pana acum, am sperat sa se arda unul ca sa le schimb ambele. Dar acum le-am pus gand rau, asa ca nu mai intru in iarna cu cele originale pentru ca mai ales in conditii de poaie si drum nesemnalizat risti in tot momentul sa acrosezi pietoni camuflati sau alte obstacole greu vizibile.
Consider ca utilizarea unor becuri decente cum au fost cateva enumerate pe aici: "osram night braker" sau "philips blue vision" este chiar recomandata, creste siguranta, nu este moft.
Probabil ca becurile noastre au fost proiectate pentru sosele iluminate si marcate corespunzator, ceea ce nu prea este cazul pe mai bine de 50% din soselele patriei.
1,6 SX4 GS 4x4 black
1,4 Scross Passion awd, gray
 

Offline georgei23

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #49 : 21.Sep.2014, 08:50:51 p.m. »



- cine nu " vede " cu ele , sa si cumpere ochelari ... !
Eu chiar am facut-o. Ochelarii de condus noaptea. Sunt foarte utili. Taie reflexiile farurilor care vin din fata, aproape disparind efectul de orbire la intilnirea cu o masina din sens opus si in general iti maresc semnificativ vizibilitatea noaptea la volan.