Autor Subiect: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu  (Citit de 10384 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline FlorinSuzuki

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #100 : 28.Ian.2020, 11:17:49 a.m. »
Eu unul nu am simtit diferenta si nu stiu daca nu cumva din cauza ca nu mai vad sau nu mai simt... :D

Eu m-am simtit un pic diferit  :-S ...   parca eram mai "usurat" nitel cand plateam cu VISA ...    :D
  • Suzuki Vitara Facelift 1.4 Luxus AT AllGrip Solar Yellow / Black
 

Offline ...

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #101 : 28.Ian.2020, 11:22:29 a.m. »
@Costique Eu n-am putut cumpara bilet online la Rijksmuseum in Olanda pentru cineva folosind card de debit Visa. Doar cu MC a functionat. In rest, nu simt nicio diferenta in utilizarea cotidiana.
 

Offline toma

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #102 : 28.Ian.2020, 11:24:08 a.m. »
Din punct de vedere al Revolut serviciile sunt identice indiferent de tip (Visa sau Mastercard).
Diferentele pot sa apara in functie de restrictii impuse de beneficiarul platii: accepta sau nu tipul respectiv de card. Sau alte minunatii...
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline dthem

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #103 : 28.Ian.2020, 11:31:17 a.m. »
N-am simtit nicio diferenta. Eu am card revolut VISA in Romania.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 

Offline boga81

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #104 : 29.Ian.2020, 12:11:46 p.m. »
VISA e mai des intalnita in State, MC prin EU. La fel am patit si eu o data sau de 2 ori, sa nu pot plati cu una din ele, dar nu am avut celalat tip de la aceeasi banca, sa vad diferenta. In general imi iau carduri diferite, pe acelasi principiu: pica VISA, am MC. Ma indooesc ca va fi vreodata cazul, dar na

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline rzv

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #105 : 29.Ian.2020, 11:42:34 p.m. »
Pt EU nu-s probleme....Tarile din America de Sud, de exemplu, aru o reala probema cu Mastercard.  daca ai Visa , merge oriunde. Probabil ca aste-s diferentele generale.
  • Vitara 1,6 4x4 Luxus AT / Mitsubishi L200 Instyle AT
 

Offline Fujitsu

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #106 : 30.Ian.2020, 01:23:31 a.m. »
Cel mai bine e sa ai vreo 4-5 carduri de diverse tipuri: visa, mastercard, debit, credit.
Unul tot o să meargă ...
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 

Offline rzv

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #107 : 30.Ian.2020, 10:06:45 a.m. »
Cel mai bine e sa ai vreo 4-5 carduri de diverse tipuri: visa, mastercard, debit, credit.
Unul tot o să meargă ...

Da, da, si toate bine garnisite cu cateva mii...Lei, Eur  :D
Folosesc Revolut lejer de tot,pana acum am platit concedii. nu este cel mai fericit moment sa il blocheze cand esti plect cu multi bani pe el. din care cauza, la mine revolut functioneaza doar ca u portofel de maruntis.Cand este nevoie , il aprovizionez cu sume mici, zilnic, pt siguranta.
Bancile din Ro au deja costuri 0 pentru cine isi primeste salariul, pt diversi ce-si negociaza bine sau ... Am 0 totul atat la BRD cat si Raiff. plus 4 carduri la ei. Revolut doar sa ma strang la schimbul valutar..cu toate ca mai nou, zilnic raiff are costuri 0 pt schimb lei-Eur in anumit interval orar...... dar avantajul Revolut sunt schimburile in moneda locala.cu buba ca treb lucrat zilnic , sistematic si iti treb ceva disciplina si timp. Daca pui 3000E pt o vacanta si ai doar cardul ala....te cam risti....

Singura smecherie pe care o vad este sa ai mai multe carduri, mai multi furnizori si optiuni pe care stii sa le manevrezi....deja diferentele sunt mici,la sume mici, insesizabile.
  • Vitara 1,6 4x4 Luxus AT / Mitsubishi L200 Instyle AT
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2505
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #108 : 30.Ian.2020, 11:24:16 a.m. »
Am fost in Rusia de curad si Revolut a facut toti banii ca instrument pentru schimbul valutar in moneda locala.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline solymir

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #109 : 31.Ian.2020, 10:47:13 a.m. »
Tocmai am implinit un an de Metal.
Rulaj total: ~10000E
Bani returnati in Cashback: 48 lei
M-am jucat un pic si prin trading, interfata extrem de simpla, usoara dar nimic nu mi-a inspirat incredere - m-am retras dupa o saptamana cu profit de 10$  :inteligent:
Folosit business lounge la Heathrow & Changi
Asigurarea personala si pentru partener nefolosita
Folosit concierge de 2 ori
Cash scos prin afara de la ATM
Carduri virtuale dispozabile folosite: fara numar

Se merita 500 lei pe an? Greu de zis. Raman la motto-ul "Take all you can, give nothing back" si a nu tine mai mult de ~500$ pe el. Nu mi se pare de incredere pentru sume mari, cum au unii curaj sa manevreze zeci si chiar sute de mii de <insert_moneda_straina> ma fascineaza.
  • S-Cross Luxus Mineral Grey. Pentru ca Spirit AT nu exista...