Autor Subiect: Spatiu camere/ casa / proprietate - necesare traiului decent  (Citit de 6669 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline coby

Un topic care ca si " Dormim " sa ne spunem "idealurile" conditiilor de trai mult visate  :D
Sa incep eu ?
auto si moto
 

Offline sfichiu

Re: Spatiu camere/ casa / proprietate - necesare traiului decent
« Răspuns #1 : 25.Feb.2014, 06:33:55 p.m. »
Daca tot ai deschis topicul,dăi drumul! :dknw:
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline coby

Re: Spatiu camere/ casa / proprietate - necesare traiului decent
« Răspuns #2 : 25.Feb.2014, 06:51:34 p.m. »
Povestea incepe asa :
pe vremuri stateam intr o casa cu ai mei etc etc apoi am stat in chirie la bloc - experienta care m a determinat sa mi ridic o casa ; 360 m2 pe 3 nivele , parterul fiind garaje si un spatiu comercial , et 1 bucatarie 26 m2 living 36 m2 , hol bai si scara spre et 2 care are 3 dormitoare si o baie generoasa ; totusi nu este idealul meu  :-))
Curtea nu este f mare dar contine un foisor 4x3 m , gazon 20 m2 si locul de gratare cu soba etc .
Cam asa vad eu lucrurile ( inca varsta imi permite ) la prima casa faci o caruta de greseli , neavand experienta .
Ideal , urmeaza :
Asa ca acuma " ma lupt " sa mi fac o casa care ( la mintea mea de acuma ) s ar preta tuturor nevoilor mele si alor mei ( sotia si piciu - sper sa mai vina vreo 2 picialai , sa nu ma plictisesc  :-)) ) o casa de 450-500 m2 dispusa plan care sa contina tot ce si poate dori un copil in viata lui , piscina , loc mare de joaca , o camera pe masura unde pot incapea toate jucariile etc ( exact ceea ce eu copil fiind nu am avut ) .
auto si moto
 

Offline suzukica

Re: Spatiu camere/ casa / proprietate - necesare traiului decent
« Răspuns #3 : 25.Feb.2014, 07:13:19 p.m. »
Uau!
 

Offline cristidav

Re: Spatiu camere/ casa / proprietate - necesare traiului decent
« Răspuns #4 : 25.Feb.2014, 07:29:23 p.m. »
Vezi ca tinzi in cealalta extrema, Coby  :-t
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline coby

Re: Spatiu camere/ casa / proprietate - necesare traiului decent
« Răspuns #5 : 25.Feb.2014, 07:40:10 p.m. »
Vezi ca tinzi in cealalta extrema, Coby  :-t
Nu te gandi la finisaje de " figuri" ci strict necesar ( tinand cont ca le am facut eu personal pe toate instalatiile si peretii chiar si zidaria mai putin betoane si armaturi ) am iesit destul de ok ca si pret final = deci se poate , nu trebuie sa fi plin de bani neaparat ; pt mine a contat spatiul interior mai mult ca orice , spatiu sa poti " respira " ;
idealul inca e la forma abstracta  :-)) dar cine stie , poate se va materializa pana la urama :)
auto si moto
 

Offline shpeedy

Re: Spatiu camere/ casa / proprietate - necesare traiului decent
« Răspuns #6 : 25.Feb.2014, 08:35:56 p.m. »
@coby: scuze ca intreb, dar tu traiesti in Romania de zici de suprafetele astea ?

Sent from my LG-P760 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline coby

Re: Spatiu camere/ casa / proprietate - necesare traiului decent
« Răspuns #7 : 25.Feb.2014, 08:49:01 p.m. »
Da' voi in ce suprafata va desfasurati ?
auto si moto
 

Offline VAXXi

Re: Spatiu camere/ casa / proprietate - necesare traiului decent
« Răspuns #8 : 25.Feb.2014, 09:04:28 p.m. »
@coby: scuze ca intreb, dar tu traiesti in Romania de zici de suprafetele astea ?

Nu stiu de unde e colegu' Coby, da' sa stii ca daca iesi din Bucuresti preturile la teren/case nu mai sunt chiar atat de speriat.
Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, FTS Panhards, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon.
Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
 

Offline hugbear

Re: Spatiu camere/ casa / proprietate - necesare traiului decent
« Răspuns #9 : 25.Feb.2014, 09:14:06 p.m. »
Ca tot vorbum de idealuri, din punctul meu de vedere spatiul de locuit ideal se compune dintr-o casuta cu etaj si mansarda, cu amprenta la sol de cca 60-80mp, divizata cam asa:
- subsol = tehnologic + beci
- parter = antreu+living+bucatarie+baie de serviciu
- etaj = 3 dormitoare (1 matrimonial, 1 bebe, 1 rezerva) + 2 bai
- mansarda = spatiu deschis comun (loc de joaca + studio, birou etc)-

Poate dupa standardele lui Coby e modest, dar spatiul interior ar trebui sa fie considerat "de utilitate temporara" (somn, papa, caca etc), in mintea mea fiind esential sa existe macar 1000-2000 mp de spatiu verde (indiferent ne "nuanta" verdelui astuia) pe langa, pentru activitati. Altminteri, e doar un bloc ceva mai mare si cu un singur apartament.
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon