Autor Subiect: Mister Billa B.Vacarescu/  (Citit de 3511 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Green Goblin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 123
Mister Billa B.Vacarescu/
« : 10.Apr.2011, 01:20:35 p.m. »
Dragi colegi,
Ajuntati in rezolvarea unui mister tip Scoobi-Doo:
In parcarea Billa B>Vacarescu nu i-mi merge telecomanda de la nici una din masini.
Cun ies din parcare merg.
O fi niste baieti acolo care vor sa fure din masini?
Si stau acolo in permanenta?
E singurul loc unde inchid masina cu cheia.
 

Offline bogogica

Re: Mister Billa B.Vacarescu/
« Răspuns #1 : 10.Apr.2011, 01:58:29 p.m. »
Destul de plauzibila teoria, mai ales ca este de actualitate. Este posibil sa fie montat in zona vreun mecanism de bruiaj si sa stea baietii la "ocazie". :baston:
 

Offline Andrei Suzuki

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2982
  • Thanked: 7 times
  • Gen: Bărbat
  • Respect a man's car and the man respects you!
Re: Mister Billa B.Vacarescu/
« Răspuns #2 : 10.Apr.2011, 03:31:37 p.m. »
Dar din butonul de pe usa merge?Sau nu e gs?
Eu n-am avut probleme niciodata acolo,dar la swift tot timpul inchid de la butonul de pe usa
2018 Suzuki Vitara S
2007 VW Passat 2.0TFSI
 

Offline Green Goblin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 123
Re: Mister Billa B.Vacarescu/
« Răspuns #3 : 10.Apr.2011, 07:08:53 p.m. »
T ereferi la modelele cu intrare fara cheie? Al meu nu are.
Numai telecomanda e moarta.
Cum am zis la ambele masini.A 2-a e Nissan.
Chiar m-am gandit la tine ca doar acolo mi-ai lasat fluturasul.
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Mister Billa B.Vacarescu/
« Răspuns #4 : 10.Apr.2011, 09:54:55 p.m. »
N-am mai intrat recent la Billa, insa ultima data cand am fost, acum cateva luni, a mers sa inchid masina din butonul de pe usa. Din telecomanda n-am incercat...
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline Andrei Suzuki

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2982
  • Thanked: 7 times
  • Gen: Bărbat
  • Respect a man's car and the man respects you!
Re: Mister Billa B.Vacarescu/
« Răspuns #5 : 10.Apr.2011, 10:53:56 p.m. »
Si prietena mea mi-a zis ca a avut odata probleme la Corsa. N-a vrut neam sa se inchida.
Coincidenta sau nu,chiar atunci era un grup de tigani care dadea tarcoale pe-acolo.
2018 Suzuki Vitara S
2007 VW Passat 2.0TFSI
 

Offline bogdanb

Re: Mister Billa B.Vacarescu/
« Răspuns #6 : 10.Apr.2011, 09:29:40 p.m. »
Chestia asta suna a gaura neagra... :D
Adevarul e ca o singura data am fost cu Suzi acolo si din butonul de pe maner a mers incuiata.
A se retine totusi ca si ala comunica cumva prin radio cu telecomanda care e in buzunar. nu ma pricep la chestii d-astea (desi se presupune ca ar trebui) dar zic si eu, daca e un sistem de bruiaj in zona de ce nu ar bruia si comunicatia intre senzorul de pe usa si telecomanda din buzunar?
Oricum ar fi, vorba amicului @green goblin, cheia e sfanta, bine ca astia de la Suzuki s-au gandit sa-i puna si un sistem mecanic, ca la Megane daca nu mergea telecomanda sau murea bateria masinii (ceea ce am si patit) aleluia! ramanea masina descuiata!
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline deathangel1974

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 319
  • Gen: Bărbat
  • McQueen
Re: Mister Billa B.Vacarescu/
« Răspuns #7 : 11.Apr.2011, 10:26:35 a.m. »
 :(

"Sper ca acest mail sa ajute cat mai multi oameni!
Astazi, 10.02.2011, am avut ceva de rezolvat in zona P-ta Cosbuc- Bdul Libertatii ( Bucuresti). Am parcat masina in fata sediului RCS-RDS , am rezolvat ce aveam de rezolvat in 15 min si m-am intors la masina.
Nu am reusit sa deschid masina nici din cheie (telecomanda) nici din telecomanda de la alarma. Langa mine un domn se chinuia sa-si inchida masina cu telecomanda si nu reusea. Deci eu nu reuseam sa o deschid pe a mea el nu putea sa o inchida pe a lui.
PREA MARE COINCIDENTA!!!!!!!!!!!!!!!!
Mi-am adus aminte ca citisem pe net un articol care explica ca masinile care se inchid cu telecomanda nu sunt sigure deoarece se poate bruia semnalul dat de aceasta si masina nu se inchide ( desi tu ai apasat pe buton si esti sigur ca s-a inchis).
M-am uitat in jur si.................. o masina micuta cu 2 usi , marca Datsun ,culoare gri deschis, fara numere de inmatriculare era oprita in apropiere in spatele masinilor parcate . M-am dus catre acea masina , in ea erau 4 indivizi ( cum aratau este usor sa ghiciti) , unul din ei avea un dispozitiv care semana cu o telecomnda de tv dar avea si antena. Cand m-au vazut , au plecat .
Imediat dupa ne-am putut descuia respectiv incuia masinile din telecomanda.
Asadar este o noua metoda de a fura din masina. Verificati-va masina dupa ce ati inchis-o.
Cum functioneaza: individul tine permanent apasat pe butonul dispozitivului , care emite un semnal ( frecventa) sau ce o fi, semnal ce nu lasa comanda ta de inchidere sa "ajunga" la masina. Apesi pe buton sa inchizi masina, iar daca nu esti atent sa vezi daca intr-adevar s-a inchis, aceasta ramane deschisa. Pe urma doar asteapta la pleci de langa masina si te usureaza de ce ai lasat prin ea.
Nu credeam asta stiind ca alarmele schimba codurile la fiecare activare , si am un sistem de alarma bun, foarte laudat. Se pare ca e pentru fraieri cinstiti.
Cei care ati patit asta sau ati vazut , va rog, sustine-ti avertismentul, cei care nu au vazut tineti minte si anuntati-va prietenii si nu numai) "
 

 
Suzuki SX4 1.6 GS 4WD
 

Offline Green Goblin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 123
Re: Mister Billa B.Vacarescu/
« Răspuns #8 : 11.Apr.2011, 12:17:18 p.m. »
Am primit si eu acest mail acum ceva timp si el ma facut sa suspectez ca asa ceva se intampla in parcarea dela Billa.
Rascolind putin trecutul mi-am adus aminte ca cu vechiul Vitara am patit la fel iarna trecuta.
Numai ca nu aveau nimic de luat din masina.Poate noroi.
Asta face 3 masini.
O sa mai studiez si sa vad tin la curent.
 

Offline Iahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 345
  • Gen: Bărbat
  • Suzeta Splash 1,2
Re: Mister Billa B.Vacarescu/
« Răspuns #9 : 11.Apr.2011, 01:38:57 p.m. »
Am patit la fel in parcarea Billa de pe Barbu Vacarescu, a trebuit sa inchid mecanic atelaju'.