Autor Subiect: Probleme cu locul de parcare inchiriat de la ADP  (Citit de 6259 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andreifzr

Re: Probleme cu locul de parcare inchiriat de la ADP
« Răspuns #20 : 15.Ian.2016, 04:30:34 p.m. »
Salutare.
Am reusit sa facem credit pentru un apartement in Sectorul 2. Daca in discutiile initiale fostul proprietar a spus ca are loc de parcare si face totul sa mi-l predea o data cu vanzarea, la finalizarea contractului pare sa se fi razgandit.
Cei de la parcari au spus ca doar cu acordul fostului proprietar ar putea transfera locul de parcare pe numele meu. Din ce am citit eu pe regulamentele de pe site-ul ADP am vazut ca functioneaza pe principiul primul venit/primul servit, adica locul ar trebui sa devina vacant si apoi se ia in considerare prima cerere existenta. Din ce imi spun apropiatii lucrurile nu stau chiar asa si ca ar fi bine sa imi gasesc o pila, problema pentru mine pentru ca nu prea stiu cum se face.
Aveti vreun sfat?
  • Suzuki Swift 1.3 2007
 

Online bisti

Re: Probleme cu locul de parcare inchiriat de la ADP
« Răspuns #21 : 16.Ian.2016, 09:01:41 a.m. »
Totul tine de "bunăvoința" lucratoarei de la Serviciul Parcări. Parcarea, fiind închiriată, nu este transmisibila odată cu vânzarea apartamentului. Sunt ROLuri diferite.
Am pățit la fel în sectorul 3.
 

Offline shpeedy

Re: Probleme cu locul de parcare inchiriat de la ADP
« Răspuns #22 : 16.Ian.2016, 10:26:35 a.m. »
@Andreifzr: ce nu inteleg eu este ce face fostul proprietar cu locul de parcare... :-/ Ramane cumva sa locuiasca in zona?!

Daca nu e prea tarziu, cred ca ai putea vorbi cu notarul cu care faci contractul de vz-cump, daca nu cumva poti include si o clauza cu privire la transferarea dreptului de inchiriere a locului de parcare pe numele tau in termen de x zile de la semnare (mai sigura ar fi includerea acestei clauze in pre-contract si conditionarea efectuarii acestui transfer inainte de semnarea contractului). Nu sunt de specialitate, asa ca nu stiu daca sunt acoperite de lege...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Online bisti

Re: Probleme cu locul de parcare inchiriat de la ADP
« Răspuns #23 : 16.Ian.2016, 11:42:19 a.m. »
Locul de parcare este al PRIMARIEI ! Nu ai cum sa il incluzi intr-un contract de v-c al apartamentului.
Nu apartine blocului in care locuieste, spre deosebire de o boxa sau spalatorie/uscatorie.

E ca si cum, in cazul unei chirii, proprietarul anterior ma obliga pe mine sa inchiriez apartamentul MEU la un amic de-al lui.


Singura care decide unde pleaca locul este primaria, prin angajatul care se ocupa de zona respectiva. Deci, mergi la angajatul respectiv si "il rogi frumos" sa ti-l dea tie.

Proprietarul precedent este OBLIGAT de lege sa elibereze locul in maxim 14 zile de la vanzarea apartamentului sau a masinii care figureaza pe locul respectiv.
 

Offline shpeedy

Re: Probleme cu locul de parcare inchiriat de la ADP
« Răspuns #24 : 16.Ian.2016, 01:31:21 p.m. »


Proprietarul precedent este OBLIGAT de lege sa elibereze locul in maxim 14 zile de la vanzarea apartamentului sau a masinii care figureaza pe locul respectiv.

Scuze, nu stiam ca e reglementat/acoperit in vreun fel de lege acest aspect.


Sent from my X8 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Andreifzr

Re: Probleme cu locul de parcare inchiriat de la ADP
« Răspuns #25 : 18.Ian.2016, 10:30:51 a.m. »
Din pacate nu se poate include aceasta mentiune in contractul de vanzare pentru ca nu e un bun al proprietarului si mai rau pentru mine ca nu am beneficiat de bunavointa la biroul parcari dar poate ca asa e corect fata de vecinii mai vechi care au cereri inregistrate si nu au primit loc pana acum.
Nu stiu zau ce face vechiul proprietar cu locul de parcare din moment ce nu mai locuieste aici si nici nu a ramas in zona, probabil "s-a inteles" cu altcineva din bloc.
  • Suzuki Swift 1.3 2007
 

Online bisti

Re: Probleme cu locul de parcare inchiriat de la ADP
« Răspuns #26 : 18.Ian.2016, 06:02:02 p.m. »
Nu are cum sa beneficieze de loc de parcare dacă nu sta la maxim 30m de el. Chiar dacă mașina este în continuare pe acea adresă el trebuie sa radieze rolul de la parcare odata cu apartamentul. Oricum ar fi, locul de parcare e plătit pana la 31 martie. Abia după aceea se poate atribui altuia. Pana atunci nu se pot face modificări.