Autor Subiect: Cu si despre .............. taximetristi  (Citit de 2460 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Laurentiu

Cu si despre .............. taximetristi
« : 27.Mai.2010, 02:38:50 p.m. »
Cei care fac legea circulatiei in orasul Iasi:

Parcare prin dublare in fata unui semafor:
 
Pe 4 locuri de parcare TAXI sint 10 ocupanti:
 
Ne miram de ce luam pe cite unul pe trecerea de pietoni
 
« Ultima Modificare: 27.Mai.2010, 03:16:59 p.m. de cristyyy2003 »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Alex-Swift 1.3 GLX

Re: Cu si despre .............. taximetristi
« Răspuns #1 : 27.Mai.2010, 02:59:34 p.m. »
corect Laurentiu.. si dupa ce ca nu sunt disciplinati, mai sunt si foaaaarte multi. A se vedea parcarea Goliat [care nu e pentru taxiuri] invadata de taxi-isti. Si mai fac si figuri si nu te lasa sa parchezi.
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Cu si despre .............. taximetristi
« Răspuns #2 : 27.Mai.2010, 03:06:35 p.m. »
@Laurentiu, ai pus pozele mult prea mari (cel putin la mine asa apar) si sunt greu de vizualizat.

Edit: intre timp am observat ca daca click pe ele, devin ceva mai mici. ;)
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Cu si despre .............. taximetristi
« Răspuns #3 : 27.Mai.2010, 03:28:25 p.m. »
Este o problema generala,sunt foarte multi...aici este vina primariei fiindca a acordat  licente 'fara numar".Intrun imens haos (traficul)  ii consider principalii "daunatori".
Go Terios!!!:)
 

Offline BXXENL

Re: Cu si despre .............. taximetristi
« Răspuns #4 : 27.Mai.2010, 03:29:21 p.m. »
Si in Bucuresti acceasi problema. Parcheaza pe prima banda in intersectii, astfel incat daca vrei sa faci dreapta pe verde intermitent nu poti. Parcheaza pe unde vor, nu conteaza ca e ilegal. Dar daca tu iti lasi masina 2 min in statia de taxi, repede se gasesc sa iti dezumfle rotile.
  • SX4 1.5
Alex
 

Offline Laurentiu

Re: Cu si despre .............. taximetristi
« Răspuns #5 : 27.Mai.2010, 09:25:30 p.m. »
@Laurentiu, ai pus pozele mult prea mari ...
Am vazut si eu dar "image-ul" mi-a creat niste feste.
Am tot incercat cu tot felul de linkuri din dreapta imaginii, dar n-au vrut sa se aranjeze asa cum vroiam eu :(.
Vad ca le-a aranjat cristi. Multam fain.

Ieri, oprise un taximetrist in fata unei treceri de pietoni destul de circulata (in poarta centrala a Gradinii Copou), a pus frumos avariile si s-a apucat sa-si spele masina. Imi pare rau ca nu l-am tras in poza.

De azi am inceput vinatoarea de taximetristi; macar asa sa ma racoresc daca PRR nu ia nici o atitudine.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline danker

Re: Cu si despre .............. taximetristi
« Răspuns #6 : 28.Mai.2010, 01:13:27 p.m. »
- Aceeasi situatie este si in Bucuresti, vina este a primariei nu pentru ca a dat prea multe, ( in Bucuresti e plin si de taximetristi din Ilfov de ex. pentru ca nu au primit autorizatie si nu au voie sa lucreze pe teritoriul Capitalei)  ci pentru ca nu-i controleaza si nu-i amedeaza.  Apropos de faptul ca blocheaza virajul la dreapta, majoritatea intersectiilor mari au camere de supraveghere iar rezolvarea ar fi destul de simpla daca se doreste. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca sunt stationati la cate 1m de bordura, fac o mizerie de nedescris atat ziua cat si noaptea, pahare si spatule de la cafeaua de automat, pachete si mucuri de tigari,etc...
Daca as fi fost un pic mai prost... as fi fost fericit !
 

Offline M_TM

Re: Cu si despre .............. taximetristi
« Răspuns #7 : 28.Mai.2010, 05:21:08 p.m. »
Din pacate,in rromanica,taximetristii sunt o categorie "privilegiata".Cand spun asta ma refer strict la faptul ca ei se considera ca fac parte din aparatul de stat.Drepturi peste drepturi,obligatii(nici macar cele impuse de regulile de circulatie),ioc.In TM,fiind asociati cu transportul in comun,benzi speciale,dreptul de a merge pe interzis (Olimpia>Termal) si se comporta ca atare.In plus si politienii nostrii le tolereaza abateri pentru care pe mine ma lasa fara permis ,stationare pe trecere(sagului-Profi).Iar cand fac belele in trafic ,nu coboara din masina pana nu vine haita,cel putin 4-5 confrati,chiar vinovat fiind(am patit asta)...discutii de genul ..ce daca a intrat fara prioritate in intersectie..puteai sa-l eviti  :-? In rest sunt baieti ok,mai ales pe care-i ginesti ca habar nu au de oras ,nu il cunosc de fel,sunt de la sute de km. dar ei sunt taximetristi in oras....Daca ne gandim si la riscuri...eh..asta e...sunt cam expusi baietii.Hai sa recunoastem ca fara ei ,traficul nu ar mai fi asa interesant.. >:D<
 

Offline grandvitara

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 219
Re: Cu si despre .............. taximetristi
« Răspuns #8 : 28.Mai.2010, 07:20:03 p.m. »
nu sant ei de vina!a incercat cineva sa se intereseze cine e patron la firma x sau y?mai vb dupa aceea de unde atata tupeu si nesimtire ;)
 

Offline Laurentiu

Re: Cu si despre .............. taximetristi
« Răspuns #9 : 28.Mai.2010, 08:23:06 p.m. »
...cine e patron la firma x sau y?mai vb dupa aceea de unde atata tupeu si nesimtire ;)
Cine poate fi patron decit unul care are doar scoala vietii ? Prea putini patroni cinstiti si cu bun simt vei vedea in Ro.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!