Autor Subiect: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)  (Citit de 28916 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline fireburn

Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #40 : 15.Mai.2016, 08:53:22 p.m. »
Eu in studentie, la iesirile cu cortul la mare, foloseam saltelele acelea gonflabile pentru apa (din alea clasice cauciucate).
Izoleaza excelent si nu simti denivelari/bolovani....

Aveam 2 exact ca cea din poza:
https://www.google.ro/search?q=saltea+gonflabila+apa&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjnupO10tzMAhUDlxQKHXD4DiAQ_AUIBygB&biw=1366&bih=641#imgrc=S8xrCWoHcwI4wM%3A

La cort nu ma pot pronunta. Aveam unul clasic gen casa, de 5 persoane, cu foaie exterioara pentru ploaie.
Vad ca sunt destui colegi mai experimentati in domeniul corturilor :)
« Ultima Modificare: 15.Mai.2016, 08:55:52 p.m. de fireburn »
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline enicky

Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #41 : 15.Mai.2016, 11:02:10 p.m. »
      S-ar putea sa nu fie un fiasco iesirea la cort ; din amintiri stiu ca celor mici le plac "cazematele",  "casutele din copaci", colibele din crengi de copac, etc., mai ales insotie de un foc, seara.
 Totusi, cel mai bun cort este o ...pensiune  modesta dar decenta si rustica daca se poate. Succes ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline cristidav

Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #42 : 15.Mai.2016, 11:23:10 p.m. »
responsabilitatea ta e maximă, pentru că modul cum reacționează juniorul depinde 99% de ATITUDINEA ta față de toată experiența. Implică-l în toate activitățile (de la pregătitul bagajelor la instalatul cortului, făcutul focului, poate cu ocazia asta primește și primul lui briceag și învață de la tati să-l folosească în siguranță ;)) și e imposibil să nu-l „prindă” microbul
Asa e  :good: Dar toate cu rabdare si voie-buna.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline >pexic<

Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #43 : 16.Mai.2016, 11:41:25 a.m. »
Salut, mai important decat cortul in sine vor fi : locatia, vremea si activitatile de pe perioada camparii.  Pentru cort iti pot imprumuta eu unul de 3 sau unul de 4 persoane + izoprene ca sa va faceti mana :)   bafta!
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline boga81

Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #44 : 16.Mai.2016, 12:37:31 p.m. »
Cele quechua de la decathlon sunt ok. Am avut unul de 2+1 pers vreo 5 ani (luat din franta cu 29 eur) si m-a plouat inauntru o singura data cand l-am montat prost :) .
De vreo 7 ani am un vaude de 4 pers pentru ca am crescut in dimensiuni (pe lat) cu veranda mare. E super cortul. Proasta alegerea cu veranda cat spatiul de dormit. Era de ajuns una mai mica si era si mai usor de montat.
Sincer, ti-as recomanda propriul cort. Si ca model quechua arpenaz 2+ (cod 8347889) la 169 lei. Sau daca vrei mai mare arpenaz 3+ la 229 lei. Important e sa aiba veranda. NU vrei dormi cu sosonii in cort dupa o plimbare pe munte :) Du-te la decathlon maniu ca afara sunt montate toate. Am trecut ieri pe acolo.
Si am si un prieten cu un 2" (seconds) de 3 pers. E ok si asta. Am trecut si prin ploi impreuna. Doar ca ocupa mai mult spatiu strans. Depinde pentru ce vrei cortul.
« Ultima Modificare: 16.Mai.2016, 12:53:03 p.m. de boga81 »
  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline cristidav

Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #45 : 16.Mai.2016, 02:04:30 p.m. »
NU vrei dormi cu sosonii in cort dupa o plimbare pe munte :)
Ba da, vei dormi cu ei in cort (pusi in pungi) sau macar pusi in masina. Asta daca nu vrei sa conduci descult in coborare de pe coclauri, ceea ce n-ar fi prea placut. Dulce Romanie... Am cunostinte patite exact asa :)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline boga81

Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #46 : 16.Mai.2016, 02:25:10 p.m. »
Hai ca p'asta n-am patit-o pana acum...
  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline cristidav

Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #47 : 16.Mai.2016, 02:31:18 p.m. »
Nici nu doresc nimaniu. Prin tinerete a patit-o un amic de fata cu mine, cand i-am zis sa isi bage adidasii inauntru dar el infumurat ca nu.. dimineata a mers in slapi acasa din Defileul Crisului Repede. Si niste cunostinte au ramas, tot intr-o zona circulata, nu mai stiu exact unde, fara sandalele cu care stateau pe la cort (rezerva la bocanci). Asa ca eu m-am invatat si dau sfatul mai departe :)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline enicky

Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #48 : 16.Mai.2016, 04:46:24 p.m. »
    O oferta la Lidl :
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14365
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #49 : 16.Mai.2016, 04:55:09 p.m. »
Imi place restrictia de 110 kg!   :D
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice