Autor Subiect: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)  (Citit de 28917 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline toma

Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #170 : 19.Apr.2018, 03:45:33 p.m. »
Eu folosesc de cativa ani asta un fel de izopren Thermarest Z-Lite Regular - Saltea cu celule închise, pliabilă ca și un evantai. Rezistență termică: 2,2 R . Vad ca a aparut o versiune mai noua Thermarest Z-Lite Solar care izoleaza o idee mai bine Rezistenţă termică: 2.6 R. Singurul dezavantaj este faptul ca pliat are dimensiuni mari si trebuie agatat in afara rucsacului dar compenseaza prin greutatea extrem de redusa.

Saltelele glonflabile si autogonflabile pot fi mai comode, unele chiar izoleaza mai bine (adica sunt mai calduroase) si clar se preteaza mai bine la deplasarile cu masina. Trebuie atentie cu ele la campat (in Dobrogea, Coltii Babei au facut multe "victime") si sunt sensibil mai grele. Ma batea gandul sa cumpar unele autogonflabile pentru cazuri in care punem cortul langa masina.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline fireburn

Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #171 : 19.Apr.2018, 03:55:01 p.m. »
Depinde si din ce este salteaua facuta.
Eu am 2 din alea cauciucate pe care scrie ... "Litoral" :)
Sunt minunate. Si se muleaza pe orice pietricica.
Dezavantaj - greutatea.

Alea expuse de tine Toma, par mai mult decat rezonabile ca si greutate.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline toma

Re: Am nevoie de parerea voastra (achizitionare cort)
« Răspuns #172 : 19.Apr.2018, 04:36:04 p.m. »
Alea expuse de mine nu intra la categoria saltea (desi ii zice saltea cu celule  inchise) ci la izopren (mai destept dar tot izopren).






  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain