Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 651411 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1554
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline ntire2000

Dați-mi un punct de sprijin și voi muta Pământul din loc.....



Din pacate, la noi nu e înca valabil....
Mai asteptam o generatie... dar pesimistul din mine a început sa creada asta.
Medicul care mi-a salvat mie mâna e altfel decât cei pe care-i stiam eu.
O tipa tânara specializata în Germania si care a venit înapoi ca sa schimbe mentalitati si sa ridice stacheta pentru restul.
Care m-a primit fara programare ca sa-mi scoata firele si s-a aratat foarte entuziasmata de rezultatul operatiei facute de ea. Si a stat la povesti mai mult de 5 minute cu pacientul - fata de restul care abia asteapta sa scape de el.
Nota zece e prea putin pentru oameni ca ea.
« Ultima Modificare: 02.Nov.2023, 11:00:54 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ntire2000

Cica încep scadentele unui trai prea bun.
Lazea, BNR: Hai să spunem poporului care urlă că e vai de capul lui și că nu se poate trăi mai rău decât atât, că în ultimii 8 ani noi toți am trăit mult peste posibilități

Partial sunt de acord cu el.
Cu precizarea ca a trait cam tot mapamondul peste posibilitati.
Consumerismul a ajuns la un nivel nesustenabil, toata lumea viseaza avioane, iar planeta nu prea ne mai poate sustine ca specie invaziva.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ntire2000

Inca o realizare de exceptie a acestui popor minunat condus de niste imbecili.

Avem un deficit de vreo 10 miliarde de euro dar de fapt noi avem jumatate din banii astia aruncati pe jucarii stricate, nu-i asa?!?  B-)

Propun sa mai strângem o gaura la curea si sa mai cumparam niste avioane - aaa, stai! ca tocmai am luat niste cazane la mâna a treia.
Si sa ne obisnuim cu ideea ca si scutul de la Deveselu o fi bun la speriat ciorile.
Ca dronele rusesti cad bine-mersi prin bataturile din Tulcea.

PS: comentariile de la articolul din Cotidianul sunt dovada faptului ca înca mai exista oameni normali si care gândesc cu capul în tara asta.
Pacat de ei....
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline shpeedy

Stai tu calm ca fara americani/NATO acum aveam din nou ore de limba rusa la scoala. Iar forumu' era www.ladaniva-club.ru .

În alta ordine de idei, una dintre cauzele pentru care suntem în buda cu bugetul:

Despre bugetari

Înainte de criza din 2008, numărul de bugetari ajunsese la 1.4 milioane. In timpul crizei - la presiunea FMI a scăzut la 1.1 milioane. Dupa criza - iarăși a crescut in draci, ajungând acum la 1.3 milioane. Însă de fapt sunt vreo 1.45 milioane (mulți sunt “ascunși” in statisticile oficiale), la care se mai Adaugă vreo 250’000 la firmele de stat.

Atentie - numărul de bugetari a crescut DEȘI populația totala a scazut, DEȘI digitalizarea e mai mare, DEȘI privatul a evoluat masiv in sănătate si educatie (deci a preluat o parte din muncă).

Care e o cifra rezonabila pentru bugetul statului român si nevoile reale ? 1 milion. Deci trebuie redus de la 1.3-1.4 milioane la 1 milion. Minus 3-400’000. Punct. Orice alta discuție e o minciuna si o porcarie.

Cum sa faci asta ?
- inghetarea angajarilor la stat, singura exceptie fiind armata. punct.
- reorganizare administrativa la TOATE instituțiile pe regiuni, si comasare sate minuscule. Comasare spitale, licee etc.
- salarii compensatorii pentru aia care pleacă de bună voie
- digitalizare.

Se poate face in 3-4 ani fix cum s-a facut in 2009-2013. Dar mai cu cap. luați consultanti de top sa faca asta.

Oricum NU mai sunt bani. Nu mai exista bani. E singura soluție sa nu mai crești taxele si sa poti creste totuși salariile de la stat acolo unde sunt mici (de ex. Educatie sau armata) si sa mai crești si pensiile. Altfel oricum vine FMI si ne va obliga sa facem asta - însă ar fi mult mai groaznic.


Sursa: Andrei Caramitru
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1554
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Dacă și Caramitru junior este o sursa de încredere sau inspirație, emigram în Tanzania toți 🤔🤔🤔🤔🤔
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline ntire2000

Total de acord cu

Cum sa faci asta ?
- inghetarea angajarilor la stat, singura exceptie fiind armata . punct.



Astia sunt tot unul si unul, dupa chipul si asemanarea lui Ciuca.
Numai doctoratele le lipsesc.



Iar asta este de fapt un remake, baietii s-au gândit ca merita o continuare, ca-n Razboiul Stelelor.....





« Ultima Modificare: 17.Nov.2023, 11:47:27 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: sfichiu

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2515
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Eu zic sa nu mai fiți așa de rai. In primul rand este faptul ca vehiculele s-au scufundat din rațiuni tehnice, nu militare sau legate de competenta conducătorului vehiculului. Nu au făcut ei o manevra interzisa ci s-a întâmplat ceva. Daca vi se pare ciudat, țărmurile franceze si italiene încă păstrează urmele vehiculelor si tancurilor care s-au scufundat in debarcările din WWII deși toți făcuseră multe exerciții pentru acel moment pana atunci.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1554
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Normal ca din ratiuni tehnice se scufunda un TAB care are o varsta apreciabila si si-a scos bani pe investitie. Dar o Piranha 3 care a costat o caciula de bani si cred ca a fost pt ea primul botez al apei de la achizitie este rusinos si pagubos.
In WW2 alea care zac acum pe fundul oceanului(si aliatii au avut idiotii lor) nu prea aveau treaba cu ideea de a fi amfibie.

  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline ntire2000

Eu zic sa nu mai fiți așa de rai.

Nu sunt deloc rau.
Doar ca stiu ca n-am pe cine/ce sa ma bazez în caz de razboi.
Astia care reprezinta acum armata sunt vai de mama lor.
De altfel, o oglinda fidela a societatii defecte pe care o reprezinta, una în care loaze cu note de 2 si 3 iau burse de merit.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού