Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 648200 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Silfax

Poate nu legat exact de subiectul dezbatut, (dar voi ajunge si la el) am facut de curand o constatare si anume ca renumita civilizatie din vest este trasa inapoi de catre noii veniti in comunitate.
Din '96 am calatorit aproape anual mai intai in spatiul Schengen, apoi in UE. Am constatat cu stupoare anul acesta ca am fost claxonat la semafor in Olanda in doua orase diferite... si nu pentru ca adormisem la volan. In fine poate nu vi se pare ceva iesit din comun, dar in 12 ani de zile de cand bat europa, este prima data cand mi se intampla asa ceva. Am vrut sa dau doar un exemplu pe langa multe altele de acest ce le-am observat in vest mai ales in ultimii 3-4 ani. Practic mi-am intarit convingerea ca este mai usor sa tragi in jos o societate civilizata decat sa ridici una mai putin evoluata la nivelul ei. Este strict opinia mea si o pot sustine nu fara mahnire cu argumente.

Acum sarind de la una la alta si subscriind la cele spuse de Tribalro, vreau sa va spun ca in ultimii ani , am trecut de la atitudinea jenata la cea tupeista, atunci cand sunt pus in situatia de a-mi afirma nationalitatea. Si nu rezist sa nu va impartasesc o intamplare de acum un an cand fiind cazat la un hotel in Berlin, la piscina hotelului, un tip s-a apropiat de doua din fetele din grupul nostru ce discutau intre ele in limba romana si pur si simplu fara nici o introdurere le-a spus ca nu-i place sa auda acest dialect vorbindu-se la piscina cata vreme se afla el acolo. L-am recunoscut pe tip ca fiind unul dintre participantii la simpozionul la care si eu fusesem invitat, era neamt si fara sa stau pe ganduri l-am intrebat daca stie cumva ce i-a spus Heinrich Himmler unui evreu de la Buchenwald ce se plangea de conditiile de detentie : "Te vei obisnui" apoi am savurat culorile ce-i traversau fata si mormaielile in germana...

Tot legat de ce se spunea in posturile de mai jos, ma numar printre cei care nu sunt nevoiti sa traiasca in aceasta tara. Si sincer de fiecare data cand realizez ca pot face ceva sa mai imbunatatesc lucrurile, o fac cu placere si cu convingerea ca daca sta in firea ta sa fii un luptator pentru o soarta mai buna, o poti face in tara asta cu prisosinta, pentru ca tara asta are nevoie de asemenea oameni!
Cred ca fiecare din noi are o samanta de nationalism in el. La unii apuca sa rodeasca, la altii nu se va vedea vlastar din asa ceva vre-o data... nu suntem obligati sa simtim toti la fel, nu?
 Inchei aici din lipsa de timp, dar revin :) .
« Ultima Modificare: 22.Sep.2009, 09:34:53 a.m. de Silfax »
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline miocrl

Modul de operare al bastanilor timisoreni:

http://nusuntcarnat.com/schema.php

Offline smiles

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Gen: Bărbat
  • Suza Swift GLX
 :)Tara in care traim....Romania!
Sa va povestesc foarte pe scurt ce-am patit eu...pe un drum national! :D
pe marginea drumului o masina oprita,in spatele ei un baiat cu "mindria" in mina isi facea nevoile chiar in spatele masinii,aproape in drumul national :pardon:Linga masina un pom la 2 m distanta!
 :angel:Nu m-am abtinut si l-am claxonat! A plecat in tromba dupa mine m-a claxonat 5 km,m-a depasit si a pus frina brusc in fata :D ca sa ma invat minte!Eu mergeam cu familia la relaxare in weekend...
ROMANIA...undeva in est! :)
Simplu,Eco
 

Offline edy70

"Tara aceasta piere din lipsa de oameni, nu din lipsa de programe. Aceasta este parerea noastra."   
SX4 1.6i GS 107 CP 4x4 gri-metal
Raspunde la numele de ZAMBI.
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
merita citit ! bine gasit  :)
 

Offline Silfax

Este foarte adevarat ce scrie acel medic. Practic trebuie sa facem distinctie in a ne dezice de "elita romana" ce ne conduce la momentul actual vs. nationalitate.
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline Laurentiu

« Ultima Modificare: 30.Oct.2009, 09:38:34 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Razvan

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 926
  • Thanked: 35 times
  • Gen: Bărbat
  • Happiness is not a destination. It's a Way of Life
O ALTA VARIANTA:
Vitara Passion Hybrid 2WD
BMW G310GS
Mobil 0744.338.792
 

Offline Alex-Swift 1.3 GLX

Momentele asta ma fac sa ma simt jenat ca sunt roman.. Multi.. da prosti :(
 

Offline Razvan

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 926
  • Thanked: 35 times
  • Gen: Bărbat
  • Happiness is not a destination. It's a Way of Life
Asta pentru ca de 20 de ani cei de varsta a 3-a accepta tacuti situatia si tinerii nu se gandesc decat sa emigreze. Sunt extraordinar de putini aceia care incearca sa schimbe ceva. Restul doar vorbe goale. Adevarul este ca tara asta mereu a fost furata dar a fost o vreme cand se gaseau oameni care o aparau cu pretul vietii, acum unii fura, unii se fac ca nu vad si altii fug  :( Trist
Vitara Passion Hybrid 2WD
BMW G310GS
Mobil 0744.338.792