Autor Subiect: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?  (Citit de 4526 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Christian 1

  • Vizitator
Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #10 : 26.Nov.2020, 08:44:26 a.m. »
Am creat acest topic nu ca si poll, ci simplu, pentru a scrie fiecare ce motive are in decizia luata. :)

Spune si raspunsul tau... ca altfel aduce putin a trolling
Normal ca-l postez, nu doream sa fiu eu printre primii.
Nu, nu ma voi vaccina sub nicio forma. Poate sa se vaccineze orice presedinte, etc. Motivul meu e simplu: nu iau niciun fel de medicament sau nu fac niciun tratament medicamentos, de felul meu. Nu am facut-o pana acum, nu am sa incep acum la 51 de ani. Nu ca is eu Gigi contra, ci pentru faprtul ca, ORICE fel de medicament are excipienti, care excipienti creeaza side effects. Acele side effects vor constitui inechilibre chimice in organism, generatoare de alte afectiuni, care la randul lor vor fi tratate cu alte medicamente. O chestie piramidala, e cat se poate de simplu. In plus, nu ma "tratez" cu vreun vaccin, asa preventiv. Nu constient, cel putin.
In familia mea, nimeni nu e pro vaccin, nici macar varianta 2.0. Nevasta mea lucreaza de peste 14 ani in farma, la o corporatie mare. Am vazut si auzit direct de la sursa, ca sa spun asa, foarte multe chestiuni negative despre acest domeniu!! Mai exact,cam 90-95% din acele lucruri vazute/auzite is negative!
« Ultima Modificare: 26.Nov.2020, 09:09:05 a.m. de Christian 1 »
 
The following users thanked this post: ntire2000, Catalln

Offline Catalln

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #11 : 26.Nov.2020, 09:15:40 a.m. »
Nu.
De ce?
De principiu, când ceva e cu forța (indiferent de modul în care se manifestă, pistolul la tâmplă sau mai subtil) nu ader la acea idee.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 
The following users thanked this post: remarque

Offline Utilizator_Anonim

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #12 : 26.Nov.2020, 09:25:41 a.m. »
Da, pt ca vreau sa imi reiau viata normala
Da, pt ca m am vaccinat anii trecuti antigripal si am fost singurul din birou care nu a racit
Da, pt ca nu vreau sa omor niciun membru al familiei
Iar partea cu farma sustin ce spunea mai sus @toma
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 
The following users thanked this post: shpeedy, toma

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14365
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #13 : 26.Nov.2020, 09:43:40 a.m. »
Si eu ma voi vaccina, din doua motive:
-fac parte din grupa de risc prin natura meseriei, varsta si ceva comorbiditati;
-nu doresc sa-mi imbolnavesc apropiatii (familia, prietenii si colegii) sau eventuali cunoscuti sau necunoscuti cu care voi intra in contact.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: Utilizator_Anonim, toma, Costique

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2505
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #14 : 26.Nov.2020, 10:25:33 a.m. »
Vaccinurile nu pot proteja pe oricine in orice condiții. Ele funcționează așa cum funcționează si un antivirus pe calculatorul vostru. Vaccinul îți oferă oportunitatea ca in caz de contact cu virusul sa fii afecta mai puțin sau deloc dar NU O GARANTEAZA.
M-am lămurit si cu doctorii, si ei știu doar ce citesc așa ca ...
Da, o sa-mi fac vaccinul, dar sa vad care si când.
Oricum, Suedia este una din tarile mai cerebrale, nu plâng bocitoarele la coltul străzii si prin ziare-tv non-stop. România este unde este si nu vad cum o sa iasă de acolo. Si ce-i mai prost e ca romanii funcționează ca milițianul care imita pestele după o săptămână singur cu un acvariu (din cauza ca ființa mai inteligenta o influențează pe cea mai proastă...)!
Doar existenta acestui topic este o demonstrație in sine... Daca după doua secole de avans tehnologic vorbim despre asta... meritați sa va fie refuzat antirabicul daca va musca vreun animal turbat! Ce ziceți de reapariția poliomielitei, după eradicarea ei acum 30 de ani ? O sa refuzați vaccinul?

Vaccinurile funcționează după vorbele lui Stalin "moartea unui om e o tragedie, moartea unui milion e statistica". Din nefericire se vad numai efectele adverse, alea bune sunt de neglijat... Exact ca cei care, tratându-se de boala la spital, daca iau o dată leacurile babei spun ca alea i-au vindecat...

PS: Împotriva prostiei zeii înseși lupta in zadar!
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: toma, saureign

Offline NicNic

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #15 : 26.Nov.2020, 11:21:10 a.m. »
Nu stiu.

Asat e raspunsul meu cel mai clar.  :)

Si nu pentru ca as fi de acord sau impotriva vaccinarii.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline enicky

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #16 : 26.Nov.2020, 12:33:33 p.m. »
Vaccinul e gata mai repede pentru ca si problema a fost mai arzatoare decat in alte situatii. In plus, turcaletii aia doi care s-au combinat cu Pfizer lucrau la platforma folosita de vreo 10 ani.
    Exista pe aici pe undeva, daca nu ma-nsel, un clip pus de @hugbear, in care un medic, o romanca, povesteste "istoria" vaccinului de Pfizer si chiar spune ca e facut de vreo 10 ani, doar ca acum a fost "scos din sertar" si adaptat. Si probabil ca asa s-a intamplat si cu celelalte, in 11 luni n-au avut timp practic decat sa faca aceste modificari si de teste.
   Poate clipul ar trebui pus aici.
   Oricum, de normalitatea asa cum o stiam pana in Ianuarie 2020, nu cred ca mai poate fi vorba si probabil ca nu va mai exista niciodata si nu spun asta ptr. ca as fi un sceptic, ci doar gandind logic.
   E limpede ca vor mai apare "variante" noi de virusi, e clar ca un vaccin nu le  poate "acoperii" pe toate, e clar ca unii vor refuza vaccinarea, s.a., deci normalitatea va fi alta !
    Chiar daca vaccinul(urile) pare a fi iesirea din "impas" si revenirea la viata de zi-cu-zi, eu cred ca asta e de fapt un inceput....
Evident ca ne place si mie imi place sa traiesc cu ideea ca gata, sunt vaccinat, pot scoate masca, pot lasa dezinfectantul acasa, sunt relaxat, dar pare prea frumos ca sa fie adevarat.
E clar ca cei care au facut forme usoare nu vor avea probleme, idem asimptomaticii, dar mai sunt si ceilalti...
    Probabil ca va exista o perioada(inselatoare) de relax, dar atat... in rest vom ramane tot cu "avariile" aprinse !
Evident ca vaccinarea nu trebuie evitata, fiind singura solutie de prelungire a vietii noastre si a celor din jur, cel putin pentru viitorul apropiat !
   
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: toma, saureign

Offline gabi males

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #17 : 26.Nov.2020, 01:23:59 p.m. »
Raspunsul meu este DA, ma voi vaccina. O voi face, in primul rand, nu pentru mine ci...pentu ceilalti. Eu am 53 ani,nu m-am agatat niciodata cu disperare de viata. Am avut exemple de prieteni mai tineri, fara boli, care au murit. Nu imi este frica de moarte care,oricum, tot vine. Dar...consider de datoria mea sa-i protejez pe cei din jurul meu.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 
The following users thanked this post: hugbear, ntire2000, NicNic, toma, saureign

Offline vali22

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 779
  • Thanked: 116 times
  • "Dă mai departe!" (" Pay It Forward!")
Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #18 : 26.Nov.2020, 01:29:42 p.m. »
@Christian 1 ,eu am glumit. Să-ți fie de bine masa. Ți-ai pus în cap un forum întreg.
Eu sunt nehotărât: mi-e frică de virus fiindcă am și comorbidități ( un pic peste cântar,  niște hipertensiune) dar mi-e frică și de eventualele reacții adverse. Așa că eu sper că Doamne-Doamne îmi va da, la momentul potrivit un impuls/semn ori către da ori către nu. Restul, ce se discută pe aici este filosofie forumistică.
  • Ex-Suzuki SX4 2011 SuperiorWhite 111500 km/Korando nou-nouț
 

Offline ...

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #19 : 26.Nov.2020, 01:50:48 p.m. »
@Christian 1 are dreptate, am avut interventii in topic fara sa dau un raspuns clar. Voi face vaccinul cand va fi disponibil, dar nu ma voi ingramadi la usa cabinetului ca la o inaugurare de Penny, ci astept sa se mai aseze lucrurile, poate apare un facelift :). Nu am desconsiderat meseria de "grease monkey", ba chiar am vrut sa-ti subliniez calitatile remarcate.