Autor Subiect: Scut metalic motor-diferential  (Citit de 108501 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #610 : 07.Iun.2018, 08:14:55 p.m. »
Depinde si de planul de calatorie al fiecaruia ca daca vrei sa te dai cu Suzuka doar prin Bucuresti, atunci n-a trebui sa ai nevoi de scuturi (sau ma-nsel?).
   Tu chiar crezi ca avem o "capitala europeana"?!!! :-))
 Azi mergi pe o strada si maine vezi ca s-a lasat asfaltul si a aparut o groapa, cat despre iarna, nu mai vorbesc !! Ce-i drept, iernile astea am parcat unde in trecut n-aveam curaj, iar multe din locurile gasite libere nu puteau fi ocupate de un turism.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #611 : 07.Iun.2018, 08:22:03 p.m. »
Ce-i drept, iernile astea am parcat unde in trecut n-aveam curaj, iar multe din locurile gasite libere nu puteau fi ocupate de un turism.

Care e diferența dintre Vitara și un (Auto)turism?

Offline jante.otel

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #612 : 07.Iun.2018, 08:51:38 p.m. »
   Tu chiar crezi ca avem o "capitala europeana"?!!! :-))

@enicky , presupun ca prin capitala europeana te referi la un standard anume si nu la pozitie geografica.
Exact la acel standard ma refeream eu cand m-am intrebat daca chiar n-o fi nevoie de scut in Bucuresti
  • S-Cross
jante.otel@yahoo.ro

Tel: 0799354972
 

Offline enicky

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #613 : 07.Iun.2018, 11:55:18 p.m. »
Off topic
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: jante.otel

Offline Ruhestand

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #614 : 08.Iun.2018, 12:23:17 a.m. »
Cam asa arata scutul meu...deci daca vreti sa iesiti prin padure cu masina, nu ezitati sa-l achizitionati; mai ales ca unghiul de atac la Vitara nu e cel mai bun - dovada in poza  :)
Cel de la diferential n-are niciun semn...deci a scapat neatins
  • Suzuki Vitara S
 
The following users thanked this post: toma

Offline kellogs

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #615 : 17.Iul.2018, 02:50:39 p.m. »
Despre utilitatea scutului

Inainte:




Si dupa:



Mers doar pe drumuri publice. Ca de exemplu acesta:



Atata doar sa vi'l luati din aluminiu

:)
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 
The following users thanked this post: Utilizator_Anonim

Offline Emilian Sohterus

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #616 : 17.Iul.2018, 05:22:41 p.m. »
   Tu chiar crezi ca avem o "capitala europeana"?!!! :-))

@enicky , presupun ca prin capitala europeana te referi la un standard anume si nu la pozitie geografica.
Exact la acel standard ma refeream eu cand m-am intrebat daca chiar n-o fi nevoie de scut in Bucuresti
 
  Și eu aveam aceeași întrebare, dacă am făcut bine să îmi bag banii in scuturi. Până astă iarnă, când am vrut să pun mașina pe un loc de parcare acoperit de zapada. Am intrat cu fața, în parcare, si pe la jumătatea locului s-a auzit un huruit puternic și am simțit cum se ridică mașina. Se suise pe un bolovan ascuns în zapada...
Atunci am realizat că am făcut o treabă bună punând-ui scuturi.
  • Suzuki Vitara S 1,4 Boosterjet AT allgrip
 

Offline radupuh

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #617 : 05.Aug.2018, 09:33:06 a.m. »
Salut,

Am achiziționat de curând un S-cross, și încă sunt în dilemă dacă să îi pun scuturi sau nu. Am stat puțin de vorbă cu mecanicul meu obișnuit (omul la service-ul căruia mi-am întreținut fosta mașină 5 ani, și am fost foarte mulțumit) și mi-a zis că nu îmi recomandă. Mi-a explicat că a mai pus scuturi făcute la Odorheiu Secuiesc pe alte mașini (nu Suzuki) și s-a lovit destul de des de 2 probleme:

- La montaj găurile de fixare din scut nu pică 100% pe găurile mașinii, generând probleme.
- Scuturile vibrează și crește simțitor nivelul de zgomot

S-a mai confruntat cineva cu probleme de genul?
  • Suzuki SX4 S-Cross 1.4 AllGrip 6MT
 

Offline ...

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #618 : 05.Aug.2018, 09:44:22 a.m. »
Eu nu m-am confruntat cu astfel de probleme. Am scut de Odorheiu Secuiesc și nu generează vibrații, zgomot etc. La revizii a fost demontat ușor.
 

Offline boga81

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #619 : 05.Aug.2018, 11:11:28 a.m. »
Nu cred. Am de 5 ani scuturi fata si diferential. Niciun zgomot. Oricum, ai garantie. Nu sunt conforme, le returnezi. Am luat acum mai iectin scuturi de pe emag. Aceleasi firme din Odorhei

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm