Autor Subiect: Si New Vitara poate fi mai inalt...  (Citit de 54573 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #80 : 14.Feb.2018, 04:08:02 p.m. »
Distantori?!  :-))

Ai citit macar topicul de fata?  :-?
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline mugur56

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #81 : 15.Feb.2018, 11:26:52 a.m. »
Piesele de cauciuc care se pun in capatul arcurilor sau piesele metalice care se pun la flansa amortizoarelor pentru a inalta masina se numesc distantori. E o denumire tehnica foarte comuna  .
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #82 : 15.Feb.2018, 11:34:25 a.m. »
Ne indici macar o sursă  (link) pentru aceasta denumire tehnică atât de comuna?
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline mugur56

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #83 : 16.Feb.2018, 12:35:07 p.m. »
Orice piesa care mareste o distanta si practic mareste cota unei  piese initiale la o noua valoare dorita se numeste distantor. Aceasta poate capata forme infinite: bucse, tije, saibe, garnituri, samd. Am proiectat 35 de ani si am folosit multi distantori in diverse situatii , sigur numai cand se justifica tehnic si in special din considerente economice dar cand nu sunt implicatii tehnice importante. Totusi nu este indicat sa exagerezi cu folosirea lor. Ex. Ca sa ridici masina cu 2 cm trebuie sa pui un distantor de 2 cm la anumite piese. Pui de exemplu o bucsa distantoare  de cauciuc de 2 cm, dar care se potriveste exact pe arc si obtii acest lucru. La fel si in situatia distantorului care se monteaza la flansa amortizorului si care daca este de 2 cm , lungimea amortizorului creste cu 2 cm. Denumirea de distantor este generica pt ca nu poti sa stii exact cum se numeste piesa de care ai nevoie. Cine cunoaste iti va da exact ce doresti, daca acea piesa exista.
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #84 : 16.Feb.2018, 01:36:04 p.m. »
Nu cumva e vorba de "distanţier" ?
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline enicky

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #85 : 16.Feb.2018, 01:47:38 p.m. »
.... e vorba de "distanţier" ?
      Ei, "distantor" nu-l gasesti nici in DEX, s-a-ncurcat... Oricum despre ce vorbeste, e un caz izolat cred eu,  care nu poate fi generalizat, avand in vedere ca se construiesc lift kit-uri, sau alte sisteme de marire a garzii la sol pentru un numar foarte mare de modele si nicidecun la preturi asa de mari.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline shpeedy

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #86 : 16.Feb.2018, 02:32:48 p.m. »
Potrivit DEX, termenul (cica) este distanțier...

Acuma, pe colegul @mugur56 il invit sa lectureze intai topicul de fata (poate si pe cele similare de la SX4,  de la S-Cross sau de la New Ignis, masini ce sunt toate similare ca arhitectura - monococa, fara sasiu separat). Desi exista si aceasta solutie - a distanțierelor - ea nu prea a fost folosita, cel putin pe forumul nostru. Cei ce am apelat la o solutie de Lift-Kit am preferat solutia arcurilor MAD, bineinteles cu limitarile de rigoare (cativa cm de inaltare). Nu stiu ce solutie i s-a propus colegului la 5000Euro (in fine, imi vine o solutie in minte, dar aia nu mai e solutie de inaltare - cumparat sasiu de offroader cu motor, transmisie, 4x4 si pusa deasupra caroseria Mitsubishi-ului), dar costurile sunt mult mai mici pentru o inaltare de cativa cm.
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline boga81

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #87 : 16.Feb.2018, 08:33:04 p.m. »
Cred ca se poate si altfel: amortizoare, arcuri, flanse (intarire), distantier cardan, distantier planetare... dar tot mi se pare cam mult 5k eur...

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline shpeedy

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #88 : 10.Iun.2018, 11:13:21 p.m. »
Taubenreuther aduce in Romania suspensii MAD...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline enicky

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #89 : 11.Iun.2018, 12:28:50 a.m. »
Taubenreuther aduce in Romania suspensii MAD...
    Probabil la asta referea @shpeedy, dar a citat prima pagina...
 
Prin offroad eu inteleg, denivelari, pante, noroi si drumuri neamenajate, nu drumul forestier pe care mergem la picnic ( pe care oricum imi clantane dintii de la suspensia s-crossului care e identica cu a vitarei)
   Sincer vorbind, avand in vedere scuturile, roata de rezerva normala, insonorizarea, factori care au ingreunat masina, determinand astfel o scadere a dimensiunii garzii la sol, n-ar strica 3-4cm adaugati !
    Cat despre suspensia S-cross-ului, eu am mers cu cel vechi(cu cel nou n-am reusit) si am constatat ca este o mare diferenta intre el si Vitara : fata de Vitara, S-cross se comporta exact ca un turism, adica amortiza mult mai bine denivelarile, practic mult mai confortabila. Vitara se "pricepe" sa le incalece, "topaie" mult mai usor peste ele, lucru care se resimte in interior.
  Acum daca si cel nou este construit pe acelasi principiu, ca o masina de familie, nu stiu, posibil sa fie acelasi gen de amortizare.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip