Autor Subiect: Si New Vitara poate fi mai inalt...  (Citit de 54565 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline >pexic<

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #70 : 25.Ian.2017, 02:55:44 p.m. »
ce e aia "flansa cu dubla prindere" ?
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline shpeedy

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #71 : 25.Ian.2017, 03:01:22 p.m. »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline >pexic<

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #72 : 25.Ian.2017, 04:05:34 p.m. »
da, multumesc, deci o flansa normala  :)  saibele alea subtiri nu le consider flanse ;)
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline AT

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #73 : 25.Ian.2017, 04:13:14 p.m. »
de ce nu puneti o intrebare aici?! pentru duster au adus
http://www.ironman4x4.ro/product.php?id_product=1138

"Scump dom'le, scump, dincolo era mai ieftin"  :)

 Probabil Dusterul avand din constructie un look mai robust se preteaza unei preparari offroad si cei care doresc pot cheltui o suma   relativ considerabila de 750 EUR dar in cazul New Vitarei cu abilitati directionate mai mult spre asfalt nu cred ca o asemenea modificare/cheltuiala s-ar justifica.  La Vitara s-ar justifica, doar pentru pasionatii de zapada, cel mult o solutie simpla ca cea de la Cluj, de marire a garzii cu circa 3 cm nu pentru offroad ci doar pentru compensarea garzii pierduta prin adaugarea scuturilor metalice la motor si la diferential.
  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline enicky

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #74 : 25.Ian.2017, 04:32:00 p.m. »
"Scump dom'le, scump, dincolo era mai ieftin"  :) ...... La Vitara s-ar justifica, doar pentru pasionatii de zapada, cel mult o solutie simpla ca cea de la Cluj, de marire a garzii cu circa 3 cm nu pentru offroad ci doar pentru compensarea garzii pierduta prin adaugarea scuturilor metalice la motor si la diferential.
             Corect, este prea scum(pt.3cm) ! Si-asa cred c-ajunge pe la 2000lei. La motor se lipeste de lonjeroane din cate am vazut eu, in spate posibil sa pierdem ceva. Trei cm sunt  buni oricum, chiar si pt. o bordura, sau ceva bolovani(vezi colegul care si-a indoit scutul). Cu +3cm ajungem dusteruil din urma.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline emil_greus

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #75 : 25.Ian.2017, 06:40:23 p.m. »
Cred ca mai rentabil ar fi sa se investească intr-un scut de aluminiu, care prin construcție nu "penalizeaza" garda la sol.
Investiția ar fi în jur de 1000 de RON, iar "afectarea" articulațiilor, stabilității și a construcției mașinii în general ar fi aproape zero.

Cam asta o sa fie opțiunea mea. Oricum eu nu am diferențial și nu îmi pun problema de off-road sau capacități de trecere.

Sunt de părere ca orice intervenții asupra structurii originale a mașinii vor degrada unele componente mai rapid decât în cazul folosirii mașinii în forma ei originala/"de fabrica".
 
The following users thanked this post: ambmihai

Offline enicky

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #76 : 26.Sep.2017, 10:12:16 p.m. »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline shpeedy

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #77 : 26.Sep.2017, 10:22:51 p.m. »
De vreo doi ani de zile (vezi pag.1)...

Si e numai arc (asta produce MAD)...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Lerua07

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #78 : 26.Sep.2017, 10:28:51 p.m. »
Asa e , este numai set de arcuri. Se inalta masina cu 35mm pe fata si 40mm pe spate
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline mugur56

Re: Si New Vitara poate fi mai inalt...
« Răspuns #79 : 14.Feb.2018, 03:56:14 p.m. »
Modificarea garzii la sol presupune schimbarea intregii suspensii . Toate piesele trebuie sa fie dimensionate pt aceasta masina. Nu se admit distantori. Masina trebuie sa se incadreze in anumiti parametrii dinamici. Doar cu distantori, acesti parametri nu mai pot fi asigurati si multe piese functioneaza anapoda. Am solicita la fabricant, in cazul vechii masini (mitsubishi colt), o solutie de marire a garzii la sol. Au spus ca exista si costa 5.000 euro(erau foarte multe piese, aproape tot ce este sub masina). Fabricantul stie exact ce trebuie pus acolo, dar totul este foarte scump. Impovizatiile conduc la consecinte care ne pot defecta masina sau ne pot crea probleme de securitate.