Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 649758 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline hugbear

Chiar nu am cuvinte. Când spun că românii sunt prea proști ca să merite pământul ăsta pe care trăiesc, se găsesc destui care să sară de cur în sus, ofuscați. Convingeți-vă...

https://stirileprotv.ro/romania-te-iubesc/cetatile-dacice-arse-si-devastate-de-cautatorii-de-comori-iar-castrele-romane-distruse-cu-fier-beton.html
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 
The following users thanked this post: toma

Offline f.cristi

Dragnea, Dragnea ! PeSeDe-ul, PeSeDe-ul ! (De la celebrul Betmen, Betmen !)

Offline enicky

... Când spun că românii sunt prea proști ca să merite pământul ăsta pe care trăiesc, se găsesc destui care să sară de cur în sus, ofuscați.
  Uite, eu sunt unul dintre cei ofuscati ! :)
   Parerea mea (personala) este ca poporul roman poate fi acuzat de orice, dar nu de prostie  ! Ca nu este "educat", ca nu este instruit(sau incompetent), ca este (uneori) lenes, calic, sarac, ca am devenit egoisti, ca suntem latini si balcanici(guralivi, certareti), ca nu doreste nimeni sa ne conduca si sa ne "canalizeze" pe un "drum"  corect, da, sunt de acord, dar refuz sa cred ca suntem mai prosti decat englezii, francezii, etc.
   Am citit articolul, evident se poate pune si aceasta eticheta, ca si concluzie, dar discutia este mai ampla !
   Nu-mi doresc o polemica sau raspuns, e doar parerea mea. :)
   Cele doua trebuie sa se merite una pe cealalta : pamantul si oamenii care il locuiesc .
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline toma

@enicky, cred ca "prostia" este un termen acoperitor (nu precis) pentru tot ce ai enumerat tu acolo. Nu cred nici eu ca suntem cu IQ mai mic sau mai mare (ca medie) fata de altii. Cred insa ca suntem mai "prosti", ca medie.

  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ariciul

Nici eu nu sunt de acord cu acuzatia de prostie.
Dar in schimb sunt de acord ca suntem un popor de hoti si daca nu iese un ban din acel lucru atunci il abandonam. Cam asta e regula jocului pe care o respecta cu sfintenie cam toti cei ce sunt in pozitii publice. De aici si delasarea nationala ca sa zic asa. Vezi si votul: de ce sa votez cu aia daca nu ne dau nimic?
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline enicky

... Cred insa ca suntem mai "prosti", ca medie.
    Dar nici nu-si doreste nimeni sa fim destepti, stai linistit ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Online rexkrokiDAU

   Cele doua trebuie sa se merite una pe cealalta : pamantul si oamenii care il locuiesc .

Poți te rog să detaliezi puțin, la prima vedere nu îmi dau seama ce vrei să spui.

Offline toma

    Dar nici nu-si doreste nimeni sa fim destepti, stai linistit ! :)

Noi trebuie sa ne dorim... si sa facem ceva in privinta asta.

Ca atunci cand te duc altii de manuta fie suntem prea mandri si "nu ne spun noua strainii ce e mai bine pentru noi", fie sunt "pedofili" care vor sa profite.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline enicky

Poți te rog să detaliezi puțin, la prima vedere nu îmi dau seama ce vrei să spui.
Ok, explic :
S-o iau de jos in sus : pamantul nostru este roditor(chiar daca se sapa greu), avem campii(pt. granarul europei), dealuri (cu vii), munti (cu zacaminte), toate formele de relief posibile.
  Oamenii : poporul roman a fost(si este) un popor muncitor si rabdator. A muncit, a tacut si a "inghitit". Poporul roman a fost(si este) ospitalier, a fost cinstit(chiar daca in comunism a fost fortat sa-si mai "completeze" veniturile) si inca este ! Dar fiecare padure cu uscaturile ei !
   Poporul roman a dat multi inventatori, scriitori/poeti, muzicieni, medici, sportivi,  etc. Romanii nu s-au facut de ras pe unde au lucrat, sunt bine apreciati si respectati si in UE si in Asia,  Japonia, Africa si chiar in Australia.  Despre America nu mai zic.
   Poporul roman isi iubeste tara/pamantul.
   Cam asa vad eu poporul roman si pamantul lui.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline NicNic

 "Orice cioara-si vede puiul frumos."

Ar trebui sa fim putin mai atenti la noi insine, apoi sa ne facem propaganda.
Propaganda care poate fi foarte utila (adica marketing).

Si eu imi iubesc tara/neamul, dar tare as vrea sa fim putin mai altfel, mai "inaintati spre noi culmi de progres"  ...
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!