Autor Subiect: Facebook vrea sa-l folosim din ce in ce mai MULT  (Citit de 29780 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline toma

Re: Facebook vrea sa-l folosim din ce in ce mai MULT
« Răspuns #50 : 28.Oct.2021, 12:52:24 p.m. »
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2511
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Facebook vrea sa-l folosim din ce in ce mai MULT
« Răspuns #51 : 28.Oct.2021, 02:27:44 p.m. »
Sigur. Doar ca un lucru trebuie menționat: Facebook este concurent direct a tuturor celor care urla acum. Pe banii lor a crescut. Așa ca e de înțeles de ce ii sapa groapa si nici nu uit ca nu am avut niciodată vreun raport a manipulărilor si matrapazlâcurilor organizate de onor organizațiilor de lupta acum...care numai fete mari nu sunt. In marea majoritate a cazurilor nu poți comenta negativ cele expuse de ele, ori nu exista rubrica de comentarii. Așa s-a ajuns la "99,99% din publicații susțin..." cu care se închide cercul. Adică epoca stalinista in digital: acuzarea prezenta cazul in instanta cu formularea "Se știe ca... ; Se cunoaște ca...", aceste formulări înlocuind dovezi sau probe, se consideră ca adevăruri...noaptea mintii...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14370
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Facebook vrea sa-l folosim din ce in ce mai MULT
« Răspuns #52 : 28.Oct.2021, 02:37:24 p.m. »
Si AI denatureaza acuratetea informatiei.

In plus, actioneaza regula de 5 la 1
« Ultima Modificare: 28.Oct.2021, 03:01:37 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2511
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Facebook vrea sa-l folosim din ce in ce mai MULT
« Răspuns #53 : 28.Oct.2021, 03:42:31 p.m. »
Citind comentariile si punctajele, este clar ce vrea Hotnews.ro, nu? Cu ce e mai bun un site care denaturează in direcția "ceealaltă"? Știți ca tot ei au impus auto-cenzura si linșarea mediatica a celor care nu sunt agreați... Adică numai eu sa vad ca CNN si Antena 3, deși ideologic ar fi adversare, de fapt folosesc aceleași metode pentru aceiași stăpâni? Normal ca orice le face concurenta este demonizat... Sau ați uitat ce i-au făcut lui Eminescu pentru naționalismul sau?

PS: Mi se pare cam ridicol sa găsești vinovat Facebook pentru apariția si ascensiunea AUR, uitând ce fac politicienii cu state, aia care duc tara tot de râpă si asta de zeci de ani...sa fie clar, nu Facebook a creat starea de frustrare, râcă si ură. Si cate vreme se cauta vinovați peste gard, nu se schimba nimic, chiar daca mâine dispare Facebook. Iar despre Facebook, este sigurul loc cunoscut de toți in care mai poți scrie ceva, in toate saiturile care jubilează acum ești tăiat pe loc daca nu latri in direcția indicata. De fapt asta doare, ca Facebook ridica democrația la putere. Unde e simplitatea vieții de altădată, unde toate ziarele lăudau conducătorul si cine deschidea gura împotrivă, o deschidea mort (gen Rusia)?
« Ultima Modificare: 28.Oct.2021, 03:52:32 p.m. de Costique »
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline toma

Re: Facebook vrea sa-l folosim din ce in ce mai MULT
« Răspuns #54 : 28.Oct.2021, 03:55:22 p.m. »
@Costique este vorba despre ce spun oamenii din interior, angajati Facebook  ;)

Ce se poate face ca sistemul sa numai poata fi folosit atat de usor in scopuri care nu au legatura ce ideea care a stat la baza platformei. Si cum poti modifica algoritmii ganditi in scopuri de profitabilitate pentru a nu fi "deturnati" in alte scopuri.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2511
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Facebook vrea sa-l folosim din ce in ce mai MULT
« Răspuns #55 : 28.Oct.2021, 04:11:27 p.m. »
Da, Facebook face bani din publicitate vândută pe baza de click. Este același lucru pe care îl fac toate "vedetele" care deschid dispute numai pentru publicitate. A, aici e chestia, sa acceptăm NUMAI publicitatea "alor noștri" ? Pai pana acum ne-am fript cu toate variantele pentru care ne aruncam in gârlă acum ceva vreme, înainte de ai cunoaște mai bine!  Mai este Arafat un erou, cum era in 2003 când l-a contrat pe Băsescu si a obținut exact ce nu trebuia, același sistem de sănătate impotent sa fie perpetuat?
Așa cum am scris mai devreme, pe mine ma îngrijorează si partea cealaltă, aia despre care nimeni nu spune nimic, ca-si da foc la valiza. Din punctul meu de vedere, urmărind efectele, Facebook nu are nici o șansă sa întoarcă ceva. In schimb vad ca Main-stream-ul nu poate rezista ideei sa fie numai el prezent, sa fie "99,99% dintre prezentări"... in toate... Eu nu sunt activ pe Facebook, dar vad o bătălie in care cei ce pierd, chiar daca nu credeți, suntem tot noi. Ai sa descoperi ca păpușarii nu pot dormi de grija  Facebook, caci mai sunt păpuși pe lângă.

PS: Nu va întrebați niciodată când citiți apelativele de "știri negative" oare ce or însemnând asta si pentru cine? Si chiar nu v-au ridicat niciodată semne de întrebare așa zisele "știri negative"? Cine le clasifica? Lucrează ala pentru mine, cititor? Daca eu as documenta rasismul negrilor si l-as posta pe Facebook, sunt in aria informării sau dezinformării, știrilor negative? Mie s-a radiat odată o postare într-un ziar despre istorie pentru ca istoria descrisă nu era cea oficiala, cea acceptata de political correctness. Adică deja istoria se rescrie in fals, deși noi suntem participanți la ea. Cine spune ceva contra curentului, este dezinformator, raspandac de stiri negative...

PPS: Am scris acum 40 de minute un comentariu la articolul din Hotnews, sunt curios daca trece de cenzura. Ii explicam petentului ca nu Facebook e vinovat de apariția AUR, ca frustrările si ura existau si din alte cauze, nu create de Facebook.
« Ultima Modificare: 28.Oct.2021, 04:32:05 p.m. de Costique »
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline cristidav

Re: Facebook vrea sa-l folosim din ce in ce mai MULT
« Răspuns #56 : 14.Mar.2023, 09:30:57 p.m. »
Na, se pare ca Facebook nu vrea ca eu sa il folosesc cat mai mult.

Pagina noastra Kids Exploring, afiliata conturilor personale, tocmai a fost hackerita. Sau phisinguita. Sau nu stiu. Cert e ca am fost inlaturati ca admini de pe pagina noastra, atat eu, cat si sotia.
Cred ca am incercat tot. Report, suport, alte mamii naibii de .porturi posibile, nimic. Suportul FB e o gluma proasta.

E careva printre voi care s-a lovit de asta si a reusit sa isi recupereze pagina ?
Daca da, ma puteti ajuta cu niste pasi clari ?

O mana de Suzukisti calatori v-ar ramane profund recunoscatori.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline ntire2000

Re: Facebook vrea sa-l folosim din ce in ce mai MULT
« Răspuns #57 : 14.Mar.2023, 10:17:58 p.m. »
N-au reusit aia de la TNR sa si-o recupereze .... si aia-s ditamai publicatia online .... slabe sanse pentru tine.....muritor de rând.
Cel mai probabil au considerat niste inteligente artificiale idioate de pe acolo ca va expuneti prea mult minorii.
Si e al naibii de greu sa dati de o inteligenta umana care sa va repuna în drepturi, astea sunt ca operatorii de la call center....

Am un coleg care e fotograf pasionat si care a patit-o la fel deoarece i-au fost analizate gresit niste fotografii pe care au considerat ca încalca GDPR.
Omul face poze la nivel de arta, nu de evidenta populatiei, da' n-a avut cui sa spuna asta si a fost nevoit sa-si faca alt cont în care a pus linkuri la o pagina de web personala ca sa fie totul bine.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: cristidav