Autor Subiect: Diferenta dintre S-Cross si Vitara  (Citit de 8655 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mihai324

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Diferenta dintre S-Cross si Vitara
« : 13.Feb.2020, 10:13:55 p.m. »
Salut


In afara de diferentele de dotari si dimensiune sunt curios ce alte diferente exista intre S-Cross si Vitara ? Ma gandesc la lucruri care nu sunt neaparat cunoscute la achizitie , de exemplu o izolare fonica mai buna sau suspensie etc. Find foarte apropiate ca pret , marime , motor nu prea inteleg care sunt diferentele intre modelele astea si nici care s-ar potrivi mai bine pentru mine.


Multumesc
  • Opel
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Diferenta dintre S-Cross si Vitara
« Răspuns #1 : 14.Feb.2020, 05:49:59 a.m. »
Finisajele sunt superioare la scross
Mecanic sunt la fel
De dimensiuni si dotari ai zis ca stii
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline enicky

Re: Diferenta dintre S-Cross si Vitara
« Răspuns #2 : 14.Feb.2020, 09:57:40 a.m. »
Ma gandesc la lucruri care nu sunt neaparat cunoscute la achizitie , de exemplu o izolare fonica mai buna sau suspensie etc.
    Ce-mi amintesc eu este faptul ca exista o diferenta de suspensie, S-Cross m-a surprins cu o suspensie de berlina, amortizeaza mai bine socurile, pe cand a Vitarei este genul mai saltareaza, sa incalece usor obstacolul, adica ceva mai sportiva, dar si mai inconfortabila in acelasi timp. De altfel si garda la sol este mai mare la Vitara.
    Oricum, ei au respectat intr-o mica masura si originea, adica initial Vitara a fost conceputa ptr. off road, pe cand S-Cross ca masina de familie, mai joasa(stabilitate ridicata), mai confortabila(amortizarea), mai spatioasa, portbagaj ceva mai mare. Izolarea fonica nu cred ca este diferita, stiu doar ca S-Cross mai are un difuzor in mijlocul bordului, ceea ce imbunatateste calitatea sunetului.
   Cam atat stiu eu, poate un coleg care are S-Cross mai completeaza...
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Diferenta dintre S-Cross si Vitara
« Răspuns #3 : 14.Feb.2020, 10:05:22 a.m. »
Garda la scross facelift e cam la fel ca la vitara, ca mecanica nu cred ca difera
Ca dotari are clima duala care la vitara nu exista Nici la echiparea de top si cutie de ochelari.
Suspensia e destul de rigida si la scross
Am mers cu 200 pe autostrada si nu salta
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline ...

Re: Diferenta dintre S-Cross si Vitara
« Răspuns #4 : 14.Feb.2020, 10:08:32 a.m. »
Daca-ti place turcoazul, nu poti alege culoarea asta pe S-Cross. Poate pentru unii este un criteriu decisiv...
 

Offline shpeedy

Re: Diferenta dintre S-Cross si Vitara
« Răspuns #5 : 14.Feb.2020, 10:24:17 a.m. »
Garda la sol a cam aceeasi la ambele masini (dif. de juma de cm) pentru ca pe faceliftu' de S-Cross s-a trecut la dimensiunile de anvelope ale Vitarei...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline perfidus

Re: Diferenta dintre S-Cross si Vitara
« Răspuns #6 : 03.Iun.2020, 09:01:05 p.m. »
Pentru modelul SX-Cross Hybrid (2020) e util de vizionat review-ul postat aici. Sunt evidentiate bine diferentele fata de Vitara in privinta dimensiunilor, echiparilor dar si comportamentului dinamic.


Suzuki Vitara 1.4T Spirit 4WD M/T 2019 ("Snow White")
 

Offline cioxi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
  • Gen: Bărbat
    • galati
Re: Diferenta dintre S-Cross si Vitara
« Răspuns #7 : 20.Dec.2020, 04:57:13 p.m. »
Buna ziua
ce parere aveti sa discutam si de compabilitatea intre sx4 scross si new  vitara
cineva a postat autofixa foarte bine dar verificind nu am gasit scross am dubii sunt  compatibile sx4 cu scross 1,4 sau cu vitara 1,4
de asemenea eram tentat sa iau uleiul ecstar de la emag din fericire cineva a scris ca este pentru disel cu toate ca este scris ca este pt benzina pe emag
nu gasim pentru s cross cautam pentru vitara daca stim ca sunt compatibile
cred ca ar ajuta foarte mult atit posesorii de scross cit si vitara bineinteles acelasi tip de motor in cazul meu 14c
  • sx4 s-cross