Autor Subiect: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... SX4 S-Cross  (Citit de 108112 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline toma

Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... SX4 S-Cross
« Răspuns #850 : 23.Dec.2021, 08:46:47 p.m. »
Pe cuvant ca nu m-am gandit la asta niciodata  :-?

Din ce am citit la alte marci functioneaza... Nu stiu daca a testat cineva de pe forum asta.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: zambru

Offline Hoinar

Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... SX4 S-Cross
« Răspuns #851 : 23.Dec.2021, 08:51:49 p.m. »
Ok, ca si concluzie inteleg ca functia HDC nu este prezenta pe noul S Cross, de altfel nu este nici pe SX4 S Cross,
Imi pare rau sa te dezamagesc, nu este noul S-Cross ... este un facelift, adica este aceiasi masina cu cateva elemente minore schimbate, dar ... tren rulare, suspensie, motor, caroserie, sasiu etc .. toate sunt la fel.
  • Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Hybrid 2021 Passion, Suzuki Grand Vitara 2, 2L benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
 
The following users thanked this post: zambru

Offline Myhay

Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... SX4 S-Cross
« Răspuns #852 : 23.Dec.2021, 08:54:17 p.m. »
Pentru plecarea din rampa avem Hill Hold Control. Nu exista buton dedicat pentru asta cum este pt HDC. Hill Hold COntrol au mai toate masinile din ziua de azi....era si pe un Leon FR 2010. Se activeaza automat cand simte ca esti in rampa intr-o anumita inclinatie mai mare de X% nu stiu cat ca nu am studiat spre rusinea mea. Stiu doar ca la Vitara se activeaza atunci cand esti in rampa , cu piciorul pe frana si in viteza , respectiv viteza intai. Daca intrunesti aceste conditii cand ai luat piciorul de pe frana masina sta pe loc 2-3 secunde maxim timp suficient sa accelerezi mai usor fara sa se duca in spate la plecarea de pe loc. Doar ca la a mea cel putin, nu la orice rampa se activeaza ci doar la cele mai inclinate. Are momente sincer , uneori o ia si la rampe mai putin inclinate. Ori asa este senzorul ori are ceva al meu....Dar in cele mai multe cazuri clare de rampa functioneaza si ajuta sincer , eu cel putin sunt multumit. Pentru mine este mai benefic si de ajutor mai mare Hill Hold Control decat HDC. Sunt sigur ca si S Cross are HHC.

Iar pentru mers inapoi in rampa ( adica sa urci cu spatele) sincer nu am incercat sa vad care e treaba..... Poate o sa am ocazia desi presimt ca nu se intampla nimic.... Pentru ca HDC nu te tine pe loc ca HHC si doar mentine o viteza constanta. Cu spatele urcand....toata masina se va chinui serios...depinde de inclinatie uneori abia urca si cu fata...
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 
The following users thanked this post: zambru

Offline zambru

Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... SX4 S-Cross
« Răspuns #853 : 23.Dec.2021, 08:55:56 p.m. »
Ok, ca si concluzie inteleg ca functia HDC nu este prezenta pe noul S Cross, de altfel nu este nici pe SX4 S Cross,
Imi pare rau sa te dezamagesc, nu este noul S-Cross ... este un facelift, adica este aceiasi masina cu cateva elemente minore schimbate, dar ... tren rulare, suspensie, motor, caroserie, sasiu etc .. toate sunt la fel.
Ah, mersi, nu stiam si de fapt, nu cunosc masina.
Urmeaza sa iau o Vitara sau S Cross-ul acesta si am inceput sa ma documentez inainte de a le vedea si merge efectiv cu ele.
  • Suzuki Ignis
 
The following users thanked this post: Myhay

Offline enicky

Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... SX4 S-Cross
« Răspuns #854 : 23.Dec.2021, 09:06:32 p.m. »
Acum, pentru posesorii de Vitara, HDC se poate folosi si la mersul inapoi?
   Ok,  :-)) in 6(sase) ani n-am avut nevoie niciodata sa cobor cu spatele cu HDC, cu toate ca am coborat o data pe zapada cu spatele cam 4-500m, pana am gasit loc de intors, dar de ce nu, poate merge, cine stie. Si nu vad sa conteze asta la alegerea masinii.
  Vezi ca e un topic parca "De ce sa cumpar Vitara" sau similar si expune si tu toate neclaritatile acolo, sa nu ne mai "alergam" pe topicuri :)
Merge si aici : https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=10946.0

Sau aici : https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=9948.0

  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: zambru