Autor Subiect: Ghid de anulare a amenzilor radar  (Citit de 10327 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bogdanb

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #40 : 31.Ian.2010, 11:00:33 p.m. »
Ce bine ar fi sa fie asa... macar sa avem si noi o sansa cat de cat ... apropo, prin prima postare ati gasit o procedura utila pentru cazul de fata?
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline discovery

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 269
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #41 : 31.Ian.2010, 11:29:21 p.m. »
Pana la urma, si acolo si aici, "cheia" se afla in proba. Acolo e radarul, aici e camera video (sau martorul, care, in cazul de fata, ar fi unul mincinos). Acum imi e din ce in ce mai clar ca daca avea proba (video), sau ar fi reusit sa ma faca sa "recunosc",  carnetul meu era in momentul asta la politie. In ultima instanta, el ar trebui sa motiveze si de ce nu a facut pv-ul pe loc... si de ce nu mi-a saltat permisul pe loc... Nu il grabea nimeni si nu cred ca au dreptul sa se joace cu timpul oamenilor, in sensul ca sa mai pierd o zi sa ma duc lapolitie ca sa le dau carnetul. ...si timpul meu inseamna bani!
  • Ignis 2 din 2003, 1328 cm3, 2W
Ignis, 1328 cm3, 2WD - GLX+ din 06 2003, fara ABS.
 

Offline SGD

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 549
  • Gen: Bărbat
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #42 : 31.Ian.2010, 11:37:51 p.m. »
In ultima instanta, el ar trebui sa motiveze si de ce nu a facut pv-ul pe loc... si de ce nu mi-a saltat permisul pe loc... Nu il grabea nimeni (...)
Corect! Atata vreme cat s-a intamplat in trafic si nu te-a depistat vreo camera fixa de ex., era obligat ca in momentul constatarii contraventiei in PV sa-ti retina permisul.
Asa ca eu zic sa stai linistit.. Poate voia si el o spaguta, ceva.. ca e criza  ;)
 

Offline bogdanb

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #43 : 15.Feb.2010, 03:51:38 p.m. »
Asadar... Azi 15.02.2010 venit la firma o scrisoare cum ca pe data de 24.11.2009 cineva [adica eu] care a condus [una din masinile firmei] a fost sesizat de o camera fixa si deci trebuie sa plateasca amenda.
Firma are obligatia sa trimita datele mele (CI+Permis), dupa care Politia imi va trimite PV acasa in scrisoare recomandata.
Din cate am inteles la camere nu prea ai ce contestatie sa faci. Dar ma gandesc, PV-urile astea nu au si ele un timp de prescriptie conform legii? ca deja au trecut aproape 4 luni de atunci...
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline Cristi (XTI)

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #44 : 15.Feb.2010, 04:04:06 p.m. »
Au, sigur că au, însă sunt mai mari de 4 luni aceste "termene de prescripţie".  :(

6 (şase) luni pentru constatarea şi sancţionarea contravenţiei şi apoi 1 (una) lună pentru aducerea ei la cunoştinţa "împricinatului".

Am trecut şi eu printr-o astfel de situaţie cu maşina de serviciu (care mai era şi în leasing la momentul acela) şi au trecut cam 6 luni de la contravenţie până a ajuns solicitarea de date la mine pentru "auto-denunţ" (urmând circuitul: poliţia rutieră DN1 Prahova - firma de leasing - compania unde lucrez - eu). Acum am înţeles că pentru autoturismele care sunt în leasing ajunge direct la utilizator solicitarea, fiind trecut utilizatorul şi în certificatul de înmatriculare.
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 

Offline SGD

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 549
  • Gen: Bărbat
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #45 : 15.Feb.2010, 04:08:39 p.m. »
Daca vrei o idee (foarte buna), firma poate sa trimita raspunsul catre politie cum ca tu si inca un coleg eventual sau 2 sau 3 sau cati vrei tu ati condus masina in ziua de 24.11.2009. Tu si celalalt/ceilalti colegi "nu mai stiti" exact care dintre voi pe ce portiune ati condus, ati fost 2 sau 3 impreuna pe parcurs si ati mai schimbat locurile din cand in cand, asa ca nu mai tineti minte exact cine a condus pe portiunea respectiva de drum, unde era amplasata camera fixa.  ;)
Si uite asa, politia nu poate acorda o amenda in mod "gratuit".
 

Offline sfichiu

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #46 : 28.Apr.2011, 07:36:32 p.m. »
....daca mergeti la mare de 1Mai aveti grija la radare! :baston:
http://www.e-transport.ro/module.php?module=news_n3&categ_id=136&news_id=61211
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #47 : 10.Mar.2016, 07:07:07 p.m. »
Se pare ca exista "ac de cojoc" si pentru noul radar...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline smadalin

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
  • Thanked: 49 times
  • http://www.suzuki-club.ro/forum/jurnal-de-bord/jur
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #48 : 10.Mar.2016, 07:22:53 p.m. »
Mai bine se apuca politistii sa joace airsoft, cred ca ies mai castigati la final.
  • Suzuki Vitara Luxus 1.6 benzina
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #49 : 10.Mar.2016, 07:28:46 p.m. »
Stii si tu cum se face, dar n-ai vrut sa ne spui...  :D
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice