Autor Subiect: Ghid de anulare a amenzilor radar  (Citit de 10327 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline SGD

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 549
  • Gen: Bărbat
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #30 : 21.Dec.2009, 10:59:23 p.m. »
Recunosc că sunt subiectiv și supărat...

Eu spun ca esti realist.. Din pacate,  astea se intampla la noi, bineinteles, laolalta cu multe altele...

Si ca sa inchei vorba cu veselie: @Racky, stai linistit macar acum, la sfarsit de an  ;) Si sa ne vedem cu cel putin cate o bere in fata..  :D
 

Offline Racky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 499
  • Gen: Bărbat
  • Romanian Road Runner - Membru "adoptat"
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #31 : 21.Dec.2009, 11:01:10 p.m. »
Nu ma stresam eu asa, eram chiar calm, pana cand am citit ce a patit Cristi(XTI), cu ce magarii face Pu**tia Romana X-(...Fie ce o fi, nu ma mai stresez. Oricum va tin la curent daca primesc ceva  :-j .

Pana una alta ma bag la o portie de ras cu Badea ( isi arata penele  =)) ), asa pentru ridicat moralul...
 

 Meniu pescaresc : dimineata CRAP de foame, la amiaza STIU CA n-am ce manca, iar seara SOMN pe stomacul gol.
 

Offline SGD

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 549
  • Gen: Bărbat
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #32 : 21.Dec.2009, 11:02:05 p.m. »
Chiar.. ca era sa uit... hai, vizionare placuta!  :D
 

Offline Cristi (XTI)

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #33 : 21.Dec.2009, 11:06:46 p.m. »
Păi chiar așa... Let's have fun! Adică nu mă (mai) stresez io, cu permisul ce va fi cândva suspendat...  :P atunci de ce ar face-o alții, care n-au motive?  :D

Promit că vă veți distra tare când veți citi declarația finală a agentului - păcat că nu o să pot posta până prin ianuarie, că nu prea lucrează ăștia la justiție în perioada asta.
Așadar, să bem!  :cheers:
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 

Offline discovery

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 269
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #34 : 31.Ian.2010, 06:49:47 p.m. »
Salve! Am pus-o si eu...

Pe scurt:
 La vreo 200 de metri dupa ce am facut dreapta intr-o intersectie semaforizata, ma ajunge din urma o masina de politie si ma trage pe dreapta. Motivatia: as fi intrat pe rosu in intersectie. Intreb daca exista dovada, spune ca da (ar fi fost o alta masina in intersectie care m-a filmat) si o pot cere in instanta. In fine... ma tin tare, ii spun ca nu ii contest buna-credinta si ca poate s-o fi schimbat culoarea dupa ce semaforul a iesit din raza mea vizuala (deci tehnic, eram deja intrat in intersectie) etc. ...ii mai spun si ca nu o sa semnez pv-ul, pentru ca in lipsa unei dovezi consider constatarea ca fiind subiectiva. Suparat, imi spune ca daca as fi recunoscut macar galbenul, le-ar fi spus prin statie colegilor sa stearga inregistrarea, dar acum, ca nu "recunosc" nimic, o sa ma taxeze pentru rosu. Imi inapoiaza actele si pleaca la masina din dotare, spunandu-mi ca o sa primesc prin posta pv-ul.

Intrebari:

1. Nu cumva trebuia sa-mi puna pv-ul in fata si sa refuz (sau sa accept) sa-l semnez, numai dupa ce-l citesc?
2. De ce mi-a mai dat permisul inapoi si nu l-a retinut pe loc? Care este de fapt procedura?
3. Cate zile (saptamani, sau luni) tre sa am emotii cand vad cate un postas prin zona? (am inteles tot din topicul asta ca 6 +1 luni ... mi se pare aberant... de ce li se da atat de mult la dispozitie?) . O alta cale de a afla daca omu' a dat curs amenintarii cu pv-u', sau doar a vrut sa ma sperie, mai exista?
4. Cat mai e amenda? am inteles ca suspendarea e de 30 de zile, dar daca nu ma insel, amenzile s-au marit de curand.

Cam atat... daca mai aveti si alte sugestii, ar fi bine-venite :)
« Ultima Modificare: 31.Ian.2010, 06:52:05 p.m. de discovery »
  • Ignis 2 din 2003, 1328 cm3, 2W
Ignis, 1328 cm3, 2WD - GLX+ din 06 2003, fara ABS.
 

Offline SGD

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 549
  • Gen: Bărbat
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #35 : 31.Ian.2010, 07:05:58 p.m. »
Din ce spui tu aici, situatia pare asemanatoare cu cea descrisa de Racky cu ceva timp in urma.

3. Cate zile (saptamani, sau luni) tre sa am emotii cand vad cate un postas prin zona? (am inteles tot din topicul asta ca 6 +1 luni ... mi se pare aberant... de ce li se da atat de mult la dispozitie?) . O alta cale de a afla daca omu' a dat curs amenintarii cu pv-u', sau doar a vrut sa
Conform Ordonantei 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, articolul 14 spune ca: "Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii."
Deci mai mult de 1 luna nu ai avea de ce sa stai ca pe ace.

2. De ce mi-a mai dat permisul inapoi si nu l-a retinut pe loc? Care este de fapt procedura?
In mod normal, trebuia sa iti retina permisul si sa iti inmaneze o dovada cu sau fara drept de circulatie in locul permisului, daca chiar ai trecut pe rosu.

Mie imi e neclar altceva: a stat cu actele tale langa masina ta, cat ati stat de vorba? Sau s-a deplasat la masina de politie sa ia datele de pe permis, talon etc? Pentru ca ma indoiesc de faptul ca ar fi retinut toate datele pentru PV daca doar ati discutat...  ;)
 

Offline bogdanb

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #36 : 31.Ian.2010, 07:16:49 p.m. »
... imi pare rau ca ai pus-o  >:D<

Legat de intrebari... in primul rand, erau de la circulatie? Si daca da, aveau mandat (sau ordin, sau cum se numeste la ei ...) sa opreasca lumea in trafic? Asta din pacate nu vom sti...
In rest, cu trimis PV-ul acasa... e foarte posibil sa fie o practica de-a lor, gen - nu vrei sa semnezi, treaba ta; noi ti-l trimitem prin posta!

Legat de trimis PV prin posta, am luat odata un radar in iunie si am primit PV-ul acasa in Septembrie. Puteam sa-l contest sau nu - e alta discutie. Eu am ales sa-l platesc (nu ca ar fi contat, dar nu era in vigoare Ord. 2/2001).
Alta data tot radar, dar cu masina de serviciu. A venit la firma o invitatie in data/ora, sa mearga la ei soferul cu actele de identitate, in caz contrar , etc.... Am fost acolo si in birou mi-a pus in fata PV-ul completat.
Aici deja se reitereaza circuitul. Daca ai oo (timp si bani), poti sa te judeci cu ei si probabil ai avea castig de cauza - mai ales ca, spun unii, radarele astea laser nu prea sunt in regula cu omologarea...dar asta e teorie, personal nu am auzit de nici un caz concret de acest gen. :-S
« Ultima Modificare: 31.Ian.2010, 07:19:22 p.m. de bogdanb »
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline discovery

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 269
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #37 : 31.Ian.2010, 07:18:55 p.m. »
Dupa ce i-am dat permisul si talonul, s-a dus pentru scurt timp la masina lui. In principiu, ar fi avut timp sa noteze datele.

Eu cred totusi ca daca ar fi avut intr-adevar dovada sau martor, ar fi trebuit sa-mi retina permisul pe loc...

pentru bogdanb Masina lor nu era inscriptionata "Politia rutiera". Scria doar "Politia". De mandate nu i-am intrebat, pe de-o parte, pentru ca nu stiam / nu mi-a venit ideea, pe de alta parte, e bine totusi sa nu-i intarati prea tare  :)

p.s. dar bani, de ce iti trebuie pentru contestatie?
« Ultima Modificare: 31.Ian.2010, 07:25:40 p.m. de discovery »
  • Ignis 2 din 2003, 1328 cm3, 2W
Ignis, 1328 cm3, 2WD - GLX+ din 06 2003, fara ABS.
 

Offline bogdanb

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #38 : 31.Ian.2010, 10:19:11 p.m. »
Despre ordin de serviciu sau cum s-o chema mi-a spus odata un politist. Totusi, nici eu nu m-am luat in gura niciodata cu ei, din acelasi motiv ca tine  :D
Cat despre bani... desigur ca pentru depunerea la registratura politiei a unui formular prin care contesti amenda nu iti trebuie bani. In schimb, mai mult ca sigur ca ulterior iti vor trebui pentru avocati, taxe de timbru, timbre judiciare, alte diferite spagi ... maruntisuri d-astea... ;)
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline SGD

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 549
  • Gen: Bărbat
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #39 : 31.Ian.2010, 10:46:41 p.m. »
Contestatia se depune direct la judecatorie si daca strangi destule "explicatii" de partea ta (atat cele pe care le dai tu cat si dovezile pe care le ceri politiei) nu ai nevoie nici de avocat.. ;)