Autor Subiect: Pe 2 roti  (Citit de 121927 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ...

Re: Pe 2 roti
« Răspuns #900 : 07.Mai.2018, 12:05:43 p.m. »
Totuşi, la ce rotiţe au, eu aş include chiar şi cvadriciclurile în acest topic.
 

Offline fireburn

Re: Pe 2 roti
« Răspuns #901 : 07.Mai.2018, 04:50:34 p.m. »

A fost o adevarata nebunie ziua de ieri...

Felicitari coane.
Mai ales ca ati prestat pe vremea aia. Naspa rau. Eu n-as fi iesit cu bici pe vantul ala nici batut :)
Am dat o fuga pana la Braila. Numai fuga n-a fost din cauza vantului. Ziceai ca dansez o salsa, ceva, nu ca merg cu masina.

Aveti curaj. Pe bune. Basca nr de km.

 :good: Spor.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 
The following users thanked this post: jante.otel

Offline enicky

Re: Pe 2 roti
« Răspuns #902 : 07.Mai.2018, 05:18:51 p.m. »
Un lucru e sigur: triciclurile sunt off-topic aici :D
   Ei, unde stau doi la masa, mananca si-al treilea ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline shpeedy

Re: Pe 2 roti
« Răspuns #903 : 12.Mai.2018, 10:54:01 a.m. »
http://aperider.com/

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline enicky

Re: Pe 2 roti
« Răspuns #904 : 13.Mai.2018, 12:41:08 a.m. »
   Am citit (si ras-citit) site-ul trimis de @shpeedy( :good:), am gasit multe informatii interesante pentru a cauta o bicicleta.
   Am cutreierat prin magazine, am gasit multi oameni pasionati de ciclism de la care am cules sfaturi si idei . Concluzia finala a fost ca pentru mine, solutia optima este un MTB. Sotia isi doreste o pliabila dar  pentru care trebuie sa mai astepte.
   Tot dupa indicatiile din site am constatat ca DHS se pare ca ar fi o marca buna si cu produse durabile si ieftine.
   Am sortat un model care-mi place, am purces la AfiSport, o firma relativ mica dar cu produse romanesti, si dupa doua zile de (inventar) asteptare, au mai gasit in magazie un exemplar pe care mi-l doream : DHS Terrana 2627.   Nu mai insir caracteristicile, se vad din link, dar m-am bucurat ca e din Al, are jante duble, 21 viteze, frane pe disc si gume solide. Modelul are un an vechime si pe acest motiv au scazut cu 40% pretul, ajungand la 743 lei. Accesorii n-am prea gasit(aripi, far, stop, sonerie), decat o sea mai rezonabila, o laudau ei ca fiind din cele mai bune : Topeak cu 3Dcomfort. Am scos si la ea o mica reducere, adica mi-au dat-o cu 225lei. Destul de scumpa fata de bicicleta dar, ziceau ei ca n-o sa regret alegerea. Cric avea in dotare.
    Merge super, sunt incantat de ea, a intrat in masina, a intrat in lift si deja se simte ceva febra la picioare(trebuia facut rodajul)!
    Voucherul  :good: !
« Ultima Modificare: 13.Mai.2018, 12:56:29 a.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Pe 2 roti
« Răspuns #905 : 13.Mai.2018, 05:48:56 a.m. »
Bravo Nicu', tare bicla! De-acum ai ce face seara si in weekend. Unde mai pui ca are si nitel turqoise... :)
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: enicky

Offline ...

Re: Pe 2 roti
« Răspuns #906 : 13.Mai.2018, 08:47:09 a.m. »
Super! DHS-ul băiatului meu cel mic are 5 ani și nicio problemă, în afară de o pană rezolvată rapid și un cauciuc din nailon tocit pe spate. Folosită ocazional prin oraș, nu downhill sau alte preocupări bicicliste.
 
The following users thanked this post: enicky

Offline shpeedy

Re: Pe 2 roti
« Răspuns #907 : 13.Mai.2018, 09:14:12 a.m. »
Felicitari, @enicky! Intr-adevar o initiativa buna daca voucher-ul a avut rolul de declansator pentru decizia de achizitie. Acuma, ca exista bicicletele, aveti si premisele cresterii presiunii pe Primarie pentru piste dedicate (si care sa fie si eliberate de masini) bicicletelor... ;)

Referitor la pliabila Doamnei, parca nu as merge tot pe DHS - am avut pliabila DHS si - pe langa faptul ca e grea (otel) - nu e deloc practica pentru o pliabila (chiar pliata, imi intra foarte greu in portbagajul SX4-ului).

Referitor la MTB-ul tau, o singura observatie as avea - tinand cont si de greutatea biciclistului, recomand atentie la sistemul de franare: la solicitari repetate de franare exista riscul de a nu mai face fata; daca intr-o prima faza ar fi recomandabila trecerea la disc de 180mm pe fata, poate ulterior se are in vedere schimbarea intregului sistem cu unul tot mecanic pe disc, dar mai acatarii. Iar cu saua, cred ca este cea mai importanta chestie pentru un biciclist, facand diferenta intre placere si chin - bine ca ai gasit ceva potrivit tie, in ciuda pretului ce poate parea mare.
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: enicky

Offline fireburn

Re: Pe 2 roti
« Răspuns #908 : 13.Mai.2018, 09:36:33 a.m. »
Bravo Nicu.
Primul pas e facut.

Referitor la pliabila am putea discuta putin cand ne mai intalnim ( sau la tel.). Detin 2.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 
The following users thanked this post: enicky

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Pe 2 roti
« Răspuns #909 : 13.Mai.2018, 10:04:03 a.m. »
@fireburn , ma intereseaza si pe mine subiectul. Sa vii cu una in portbagaj la urmatoarea "cafea de dimineata" si sa ne predai o lectie... :good:
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice