Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 651183 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Offline ntire2000

Mda, golaneala maxima.

Avem o justitie oarba care-si bate joc de noi, avem un presedinte tradator care ne vinde în fiecare zi câte putin.
O sa ajungem sa ne facem singuri dreptate si când spun asta ma gândesc la ceea ce zice tatal Robertei - fata aia ucisa la 2 Mai si pe care presa începe sa-l scoata un pic nebun (doar ca pâna nimeni nu vede ce a ramas din copila aia nu poate întelege; am niste poze de la locul accidentului (pe cai ilegale, desigur) si credeti-ma ca pâna la vârsta asta nu am stiut ca o masina poate dezosa în halul ala un om, încât de la brâu în sus sa nu mai existe.)

Ma gândesc ca ar trebui sa începem o revolutie adevarata pâna nu plecam cu totii de aici - aia care mai putem face acea revolutie.
Ca 6 milioane deja s-au dus. iar tinerii cresc cu gândul asta.

Sa începem cu scoala si cu aplicarea legii.
Ca educatia e baza tuturor societatilor avansate, iar respectarea legii acorda sanse egale tuturor.
Altfel vorbim degeaba povesti.

PS: clipul anterior este plin de mesaj, doar ca acesta e spus la modul pasnic si luat în derâdere de dupa draperiile groase din sediile institutiilor statului.
Asta si pentru ca nu mai au de unde aduce mineri care sa-l "rezolve" si nici nu prea e necesar - ca e prea subtire pentru obrazul lor gros.
La noi se preteaza mai degraba modelul francez - ala de la 1789 pe acorduri gen BUG Mafia.

Daca ne uitam la ultimele proteste din Europa, modelul asta pasnic a apus demult, dovada a faptului ca societatile respective s-au cam saturat de abordat problemele cu "vorba buna".
« Ultima Modificare: 12.Mai.2024, 04:13:18 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Laurentiu

ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline ntire2000

Da, un film problema.
Un pic interzis, ca zice unor lucruri pe nume.

Putem în schimb sa ne bucuram mult de tot ca unul fara gen a luat Eurovisionul.
Nici nu stim pâna la urma, o ia sau o da? Ridica colacul de la wc?
O sa aiba urmasi?
O gramada de întrebari existentiale, nu-i asa? cu care pulimea trebuie sa-si bata capul si sa nu vada adevarul crud din fata ei.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: Laurentiu

Offline ntire2000

Ca tot vorbeam de evaziunea fiscala, mânca-ț-aș....

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: sfichiu

Offline saureign

  • Swift 2019 allgrip
 

Offline ntire2000

Pai ce sa mai asteptam?

Citat
Ce nu s-a văzut în sala de judecată, dar n-am văzut nici eu: chipurile celor care, direct sau indirect, au contribuit la producerea tragediei în care doi tineri au fost ucişi.

Poliţiştii care l-au lăsat pe Vlad Pascu să conducă în acea maşină, deşi ar fi trebuit să-i ridice talonul maşinii şi plăcuţele de înmatriculare.

Poliţiştii care nu l-au testat cu drug-testul, deşi îi găsiseră droguri în maşină.

Autorităţile publice care au lăsat un trotuar neterminat în marginea câmpului, într-o curbă în care tragedia s-ar putea repeta oricând.

Şi, nu în ultimul rând, acolo, în sala de judecată, nu i-am văzut pe toţi cei care, ştiind de aceste nereguli, le-au acoperit şi le acoperă în continuare.

Deci un caz de omor cu premeditare - cu doi morti, favorizarea infractorului - ca politia s-a facut ca nu vede, o sa ia vreo 4 ani de bulau, si o sa mai faca vreo 3 .... ca deja e în arest de 9 luni.
O judecatoare care-si joaca magistral rolul de proasta - ca sa abata atentia de la proces asupra ei, o justitie strâmba si corupta pâna-n maduva oaselor....

Si atunci ce sa mai asteptam de la sfârsitul lumii, când la noi e parca pretutindeni?
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline saureign

  • Swift 2019 allgrip