Autor Subiect: Porcul de Craciun  (Citit de 20907 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ariciul

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #80 : 12.Mar.2017, 10:49:52 p.m. »
Mda...  mancam , gustam , ne bucuram dar nu ne intereseaza ce a fost mai inainte! Daca nu puteti privi asa ceva de ce mai mancati porc?
Aaaaa, findca va place mult, nu-i asa? Dar ia sa faceti voi o vizita la abator, mai mancati porc? O sa va spun tot eu: unii da si altii nu! Asa a fost intotdeauna, unii sunt mai sensibili decat altii! Buuun, deci unii care sunt mai sensibili si nu pot privi asa ceva vor interzice si celorlalti sa priveasca imaginile desi toti mancam porc cel putin de sarbatori! Acum ce sa zic, o fi corect sa interzicem imaginile alea sau nu? Regulamentul zice ceva de genul?
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline enicky

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #81 : 12.Mar.2017, 11:48:11 p.m. »
     Aaaaa, ce-ai facut ma' nene maaaa!!?? Ai asomat bietul animal si ai facut si pomana porcului??  Aaaa, si ai speriat fetilii?(ai uitat sa scrii 18 in coltul pozei)
     Sa-l mancati sanatosi!!
     Am trait s-o vad si p-asta !!!!!! Am uitat de traditii, obiceiuri, dar ne plac sarmalele, friptura de miel(atentie s-apropie pastele !), de pui ce sa mai vorbim ! La vara o sa povestim ce gratare am incins si acum cand vedem(in poza) un porc taiat ni se maronesc pantalonii !!
     Apropos de pui, a taiat cineva o gaina vreodata??  Asa se face la tara, de acolo de unde provin strabunicii, bunicii si poate chiar parintii !! Nu mai zic de curcan sau rata. Sper ca nu-i nimeni pescar p-aici !
     Daca nu stiti, inainte de transare, soriciul de pe burta proaspat parlit, curatat/spalat si dat cu sare e cel mai bun !
     N-as fi crezut !!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: hugbear, gabineg, Lerua07

Offline rexkrokiDAU

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #82 : 13.Mar.2017, 07:33:47 a.m. »
Sub nicio formă nu vreau să creez vreo polemică, dar personal, aș aprecia .........

@Lerua07, @Vali D, @ariciul, @enicky  ati sarit ca arsi...  nu puteti sa-i respectati opinia fara alte comentarii pe marginea subiectului?    nici macar nu ati postat voi poza respectiva, sa poti sa zici ca s-a luat de voi...

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #83 : 13.Mar.2017, 07:48:33 a.m. »
Poza am pus-o eu. Ca și inițiator al topicului, am mai postat în decurs de 7 ani asemenea poze sângeroase  (au mai pus și alți colegi) si nu s-a deranjat nimeni, pana anul asta. Pentru a păstra atmosfera plăcută pe forum și a-i proteja pe colegii mai sensibili, promit sa n-o mai fac. Nici eu nu ma uit când se înjunghie porcul, stau în casa. Dar îmi place tehnologia de dezmembrare și preparare.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #84 : 13.Mar.2017, 07:53:03 a.m. »
Dar îmi place tehnologia de dezmembrare și preparare.

transare ii zice, ca doar nu-i robot   :-))

Offline Cosmin09

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #85 : 13.Mar.2017, 08:36:51 a.m. »
Sunt pe un forum auto...a folosit si el termeni specifici, tehnici  :D
  • Vitara S 1.4 turbo 4x4 6AT Galactic Grey din 18.11.2015 pana in 07.02.2022
 

Offline ...

Re: Puiul de tara
« Răspuns #86 : 13.Mar.2017, 09:18:33 a.m. »
Eu am taiat gaini, senzatia nu e tocmai placuta pe moment, dar ce sa-i faci? Decat pasari din comert, mai bine de la tara. Mai putina carne si grasime mai "de calitate", dar alt gust. Cel mai nasol e mirosul emanat la deplumarea pasarii.
Din fericire nu sunt asa de milos cand e vorba de taiat porci, dar prefer sa nu fie chinuiti, ci asomati dupa metode moderne (gen glont captiv sau baston electric), in locul directei lovituri de cutit mai mult sau mai putin letale.
 

Offline enicky

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #87 : 13.Mar.2017, 11:44:42 a.m. »
... @enicky  ati sarit ca arsi...  nu puteti sa-i respectati opinia...
             Eu cred ca te-ai luat de cine nu trebuie, adica daca eu fac ...ceva contra vantului, este de vina vantul, nu eu ca n-am gasit pozitia corecta! :)
             Evident ca  respectam opinia celorlalti(celuilalt), dar in acelasi timp trebuie sa intelegem ca atunci cand opinia personala difera de cea a majoritatii, opinie personala care contesta o traditie de sute de ani, cand nu este de acord c-o activitate pur barbateasca inca prezenta activ in mediul rural(sacrificarea animalelor crescute in gospodarie) si mai ales cand stim ca opinia noastra exprimata in alt mediu decat pe un forum, ar starni ilaritate, atunci as reflecta inainte s-o exprim si as evita implicarea in situatia respectiva fie chiar si prin foto !!
    Parerea mea...
           
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #88 : 13.Mar.2017, 11:52:33 a.m. »
@Leutz, rog sancționarea colegului enicky pentru jigniri repetate la adresa mea. Mulțumesc
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline aleksanders

Re: Porcul de Craciun
« Răspuns #89 : 13.Mar.2017, 11:58:07 a.m. »
v-ati inflamat cam tare de la un porc, urmeaza Pastele si cu el si mielutii.... nu cred ca e binevenita o disputa acuma pe tema salata vs ciolan - cred ca o bere pentru toti e binevenita  :cheers:
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea