Autor Subiect: Pericol de teapa pe OLX  (Citit de 2354 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline badmania98

Pericol de teapa pe OLX
« : 10.Dec.2020, 03:03:02 p.m. »
Descriere scurtă: Mai în glumă, mai mult în serios, postez o pățanie de azi. Am pus un anunț cu vânzarea unui telefon Huawei pe OLX și au și sărit borfașii pe mine. Ce e de râs? Vedeți în imagini.

Descriere lungă: MARE ATENȚIE!!!
În ultima lună o sumedenie de derbedei au cășunat pe anunțurile de pe OLX încercând să înșele pe cei care pun la vânzare în mod deosebit electronice.
a. Sunt unii din Marea Britanie. Te contactează pe WhatsUp de pe nr. străin. Aceștia încearcă să te convingă că au plătit produsul și că banii sunt într-un cont tampon. Tu ar trebui să trimiți produsul prin curier în Marea Britanie, să fotografiezi AWB-ul de la firma de curierat și să le trimiți lor această dovadă, iar după aceea banca îți trimite ție banii în cont. Chiar îți trimit  un link către o pagină falsă a băncii în care se vede că banii sunt în acel cont tampon. Evident că dacă nu ești atent, trimiți produsul pe banii tăi și aștepți după banii car nu or să ajungă niciodată.
b. Sunt unii din România. Te contactează pe WhatsUp de pe nr. românesc. Aceștia te aburesc că plătesc tot printr-o bancă și îți trimit un link către o pagină care cuprinde elemente ale anunțului tău de pe OLX, sigla Poștei Române și un formular. Ei bine, acest formular conține spațiu în care ești invitat să introduci toate datele cardului tău, pe care dacă le introduci în câteva minuțele rămâi fără bani pe card.
 Mai jos vă arăt convorbirea cu minunatul din România. Mai are sens să vă zic că linkul respectiv, cu plata, a devenit inactiv după această conversație?



  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline toma

Re: Pericol de teapa pe OLX
« Răspuns #1 : 10.Dec.2020, 03:52:04 p.m. »
Interesant si faptul ca acel cont de pe care ti-a scris e cont de intreprindere... Cred ca merita informata compania respectiva despre ce face angajatul lor.


Citat
Cont de întreprindere, etichetă ce se acordă în mod implicit întreprinderilor care își creează cont pe unul dintre produsele WhatsApp Business.

https://faq.whatsapp.com/general/chats/about-chatting-with-businesses/?lang=ro
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline dthem

Re: Pericol de teapa pe OLX
« Răspuns #2 : 10.Dec.2020, 03:55:13 p.m. »
E business account, dar nu inseamna ca e neaparat ca e al unei companii consacrate. De ex, in Ro dureaza 1 zi sa-ti faci firma, in Estonia 2-3h, iar in HK 5 minute. Orice astfel de entitate si multe altele iti dau acces la Whatsapp business. Pariez ca entitatile din spatele acelor conturi sunt in tari neprietenoase  :-)) Firma poate fi facuta special pt tepe.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 

Offline ntire2000

Re: Pericol de teapa pe OLX
« Răspuns #3 : 10.Dec.2020, 03:59:02 p.m. »
Corect...apare ca business account tocmai ca sa aiba priza la fraieri mai usor.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Christian 1

  • Vizitator
Re: Pericol de teapa pe OLX
« Răspuns #4 : 10.Dec.2020, 04:32:13 p.m. »
@badmania98, se numeste niggerian scam.
Am primit si eu o astfel de "oferta" din Olanda, pentru o motocicleta ce am avut-o la vanzare acum 6 ani. Varianta "a" descrisa de tine mai sus. :)
 

Offline badmania98

Re: Pericol de teapa pe OLX
« Răspuns #5 : 10.Dec.2020, 04:34:50 p.m. »
Eu am primit-o prima dată în 2008, când vindeam GPS-uri Mio. Că plata se făcea din Marea Britanie și eu să trimit GPS-ul în Nigeria.
Ăștia de acum au tăbărât imediat pe mine mai ales din cauza a ceea ce am postat la LE. în anunț  :):
https://www.olx.ro/oferta/huawei-mate-10-pro-bla-l29-blue-albastru-IDelHEr.html
  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020
 

Christian 1

  • Vizitator
Re: Pericol de teapa pe OLX
« Răspuns #6 : 10.Dec.2020, 04:45:16 p.m. »
Asta e mesajul primit de mine in 2014:

"I have been searching for ages and have decided that this is exactly what I am looking for and want to purchase it from you! Can you assure me that i will not be disappointed with it. I’m ready to pay your asking price,I agree with the price and i'm satisfied with the condition too But the issue is I’m a marine biologist and i am on sea right now. Due to my contract on the sea, there is strictly no call due to the lack of reception on the sea area. But I’m able to access my mail anytime as i will make use of wireless laptop. i'm willing to pay through PayPal & i'll cover the paypal fees too, and about the transportation, since i am interested in the immediate purchase.Am buying it internationally to Spain and i will be making use of a shipping company to have this picked up from you and have it delivered to me.Further arrangements will be made with you in regards to the pick up once i have paid you,I would appreciate if you email me with more pictures (if available) too since i won't be be able to see this in person.If you agree with this, i would require the details below to proceed with payment:

Your PayPal e-Mail Address :

Your Full Contact address:

Your Phone# :

Total Amount :

Full name:

Note: i'll also include the Shipping company's fee so kindly Get back to me with your PayPal email account and your address for the pick up to be arrange? so i can proceed with the payment asap..

Regards."
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Pericol de teapa pe OLX
« Răspuns #7 : 15.Dec.2020, 04:30:39 p.m. »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Catalln

Re: Pericol de teapa pe OLX
« Răspuns #8 : 15.Dec.2020, 07:56:30 p.m. »
Si CERT-RO anunta noul pericol.

Subscriu, am fost abordat chiar de doua ori intr-o zi dar nu am muscat-o.

I-am informat pe cei de la OLX, foarte greu de luat legatura cu ei, doar prin FB an reusit.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la