Autor Subiect: Probleme motor 1.6 VVT  (Citit de 87848 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline barry

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #20 : 15.Oct.2015, 11:45:56 p.m. »
Am reaparut sa termin povestea. Am luat masina dupa 4 zile de service, pe data de 01.10.2015. Cauza defectiunii: surubul de la pinionul de distributie variabila nu a fost bine strans din fabrica. Motorul nu a fost dat jos de pe masina, a fost demontat capacul de la culbutori, iar pentru strangerea surubului la cuplu a fost demontata roata dreapta fata si protectia de deasupra rotii.
Nu am semnat nici o clauza de confidentialitate si nici nu mi-a propus nimeni asa ceva.
Am numai cuvinte de lauda pentru cei de la service Autonet, au fost foarte prompti, masina a intrat imediat in lucru si pot spune ca au reparat-o destul de repede, avand in vedere faptul ca am fost primul caz cu aceasta defectiune. (ce noroc pe capul meu....).
Suzuki Romania a reactionat foarte bine de asemenea, a trimis un reprezentant in service in 2 ore dupa ce am dus masina, care a contactat imediat si fabrica pentru raportarea problemei.
Timp de 2 saptamani m-am documentat si din estimarile mele as iesi mai bine din punct de vedere financiar sa vand masina si sa cumpar alta, decat sa support cheltuielile legate de expertiza tehnica auto + avocat + proces. Iar in cazul unui proces nu cred ca am sanse sa castig si sa-mi inlocuiasca masina/motorul, masura fiind disproportionata in raport cu cauza defectiunii (un surub nestrans....).
Oricum, sper sa nu mai fie si alte suruburi nestranse si deocamdata pastrez masina pentru ca imi place foarte mult, in ciuda problemei aparute.
Este bine ca defectiunea a fost imediat raportata la fabrica din Ungaria si sper ca au luat masurile necesare pentru a evita asemenea scapari.
  • Vitara Passion Allgrip 1.6VVT 2015
 

Offline NicNic

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #21 : 16.Oct.2015, 12:11:06 a.m. »
Ma bucur pentru tine si pentru masina.
Sunt convins ca daca a fost doar acel surub slabit, totul a revenit la normal dupa reparatia de la Autonet.
Din 01.10.2015 si pana acum cam cati kilometriai facut cu masina? Cum ti se pare ca merge?

Cred ca daca vei avea rabdare o perioada, te vei lamuri daca mai e necesar sa vinzi masina.
Eu sper sa te poarte mult si bine!
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline barry

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #22 : 16.Oct.2015, 12:46:40 a.m. »
Am facut cam 500 Km de cand am luat-o si nu pare sa mai fie ceva in neregula.
  • Vitara Passion Allgrip 1.6VVT 2015
 

Offline barry

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #23 : 16.Oct.2015, 12:53:36 a.m. »
Cei de la Autonet, inainte sa-mi dea masina au adus o Vitara noua pentru a compara functionarea motoarelor si nu era nici o diferenta.
  • Vitara Passion Allgrip 1.6VVT 2015
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #24 : 16.Oct.2015, 06:19:49 a.m. »
Ma bucur ca s-a rezolvat relativ repede și îți doresc sa te bucuri cat mai multi km de acum înainte de Vitara fără alte vizite neprogramate în service. :)

Offline NicNic

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #25 : 16.Oct.2015, 03:08:14 p.m. »
Kilometri multi nu ai facut, dar daca si comparatia cu o masina noua nu te face sa nu simti diferente, inseamna ca acum a ta e ca si noua!

Cred ca parametrul cel mai sensibil la o eventuala dereglare ar fi nivelul consumului. Apoi poti sa te gandesti la cat de zgomotoasa sau de puternica este. In 2-3 plinuri de benzina cred ca iti vei da seama sigur si te vei linisti.

Sa ai bafta de masina!
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline vladiopa

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #26 : 16.Oct.2015, 03:23:25 p.m. »

Am luat masina dupa 4 zile de service, pe data de 01.10.2015. Cauza defectiunii: surubul de la pinionul de distributie variabila nu a fost bine strans din fabrica.

2 lucruri mi se par ciudate la o prima vedere:
- 4 zile masina imobilizata in service pentru 1 surub !?!? Sau daunele provocate de acel element de asamblare au necesitat si alte reparatii? Si atunci 4 zile pot fi justificate prin aplicarea altor reparatii. Sau 4 zile pentru diagnoza? Si atunci ma intreb ce fel de ingineri lucreaza prin service-uri. Sau 4 zile sa vina surubul cel nou (ca piesa comandata probabil in Ungaria)?
- surubul nu a fost bine strans din fabrica - Din cate cunosc, organizarea activitatilor de montaj pe liniile de asamblare prevede controale incrucisate intre operatorii de pe linie. In plus: strangerea oricarui surub in industria auto se face cu chei dinamometrice cu moment de strangere clar stabilit. Adaugam peste asta inspectiile calitative in flux si la final...deci prea multe puncte de verificare ca sa cred ca a fost vorba doar de un surub strans incorect.
Daca punem chestiunea in alt mod si ne referim la un surub de la trenul de rulare, directie sau frana, cu impact asupra sigurantei rutiere? Oare isi permite cineva sa piarda din vedere vreun surub? Raspuns categoric NU. Idem oriunde s-ar afla el pe masina (inclusiv motor)

 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14360
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #27 : 16.Oct.2015, 03:31:56 p.m. »
In legatura cu probabilitatea aparitiei defecttului  s-au mai facut estimari pe-aci de  0,000...%. Ceasul rau, pisica neagra...

In legatura cu priceperea personalului de la Autonet, cred ca @barry si-a spus parerea.

Nu pricep de ce te  miri ca a stat 4 zile in service cu asa problema. Red Suzie a stat tot atat pentru schimbarea barei din spate. Hai sa fim seriosi !!! 
« Ultima Modificare: 16.Oct.2015, 03:46:20 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline vladiopa

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #28 : 16.Oct.2015, 03:53:23 p.m. »
Ti se pare ca era in gluma scris? Bancuri eventual spun intre prieteni nu pe forum. Am pus niste intrebari. Sau forumurile sunt pt altceva? In cazul asta ma pot retrage.

PS: priceperea personalului cum se evalueaza? Ca zice cineva? Sau in baza unor date concrete?

Nu cred ca am venit sa spun balarii si am incercat ca orice afirmatie sa mi-o argumentez. Discutiile se bazeaza pe argumente si contra-argumente nu cu "hai sa fim seriosi"
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14360
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #29 : 16.Oct.2015, 04:11:09 p.m. »
Scuza-ma, nu pot sa mai polemizez cu tine. Suntem paraleli. Ma retrag...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice