Autor Subiect: Probleme motor 1.6 VVT  (Citit de 87883 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vladiopa

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #10 : 08.Oct.2015, 11:06:44 a.m. »
Am vazut. E pacat ca tocmai la o masina noua se intampla asa ceva dar lucruri de tipul asta se regasesc si la alti producatori. De exemplu, in urma cu vreo 10-12 ani am vazut un arbore cotit de Opel Frontera care se fisurase dupa 5000km. Apoi e cazul celebru al tipului cu A7 din Craiova care a avut probleme pe la cutia de viteze s.a.m.d.
 

Offline migabi

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #11 : 08.Oct.2015, 01:13:52 p.m. »
Ce s-a mai intamplat cu masina lui Barry.. ca nu am mai reusit sa urmaresc de cand cu "mutarea" forumului la un alt hoster.
SX4 SE m16a awd 2011
 

Offline marcone

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #12 : 09.Oct.2015, 10:41:07 a.m. »
Probabil ca a fost rezolvat satisfacator pentru initiator si in contrapartida a fost semnat un acord de confidentialitate.
 

Offline vladiopa

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #13 : 09.Oct.2015, 11:12:39 a.m. »
Care ar fi argumentele pentru semnarea unui astfel de acord? Adica suntem clienti si am platit pentru un produs. Acel produs s-a dovedit a fi defect si e obligatia producatorului sa remedieze problema. Poate in cazul in care mi-ar oferi ceva bonus/cadou poate m-as gandi sa semnez asa ceva dar altfel...
 

Offline shpeedy

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #14 : 09.Oct.2015, 11:20:49 a.m. »
I-am scris un MP cu rugamintea daca ne poate da un update pe situatie. Sa vedem daca revine...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline marcone

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #15 : 09.Oct.2015, 12:19:50 p.m. »
Care ar fi argumentele pentru semnarea unui astfel de acord? Adica suntem clienti si am platit pentru un produs. Acel produs s-a dovedit a fi defect si e obligatia producatorului sa remedieze problema. Poate in cazul in care mi-ar oferi ceva bonus/cadou poate m-as gandi sa semnez asa ceva dar altfel...

E obligatia peroducatorului sa remedieze defectul dar patania in sine schimba perceptiile consumatorului asupra calitatii produsului repsectiv. Degeaba garantia este de 5 ani daca produsul in sine nu e fiabil si eu ca si consumator sunt nevoit sa pierd timp prin service-uri.
Iar un asemenea acord e relativ usor de obtinut: responsabiltiate producatorului e sa schimbe piesele defecte din motor si nu motorul cu totul (poate studiaza cineva contractul se vede exact clauzele stipulate acolo pe tema asta) dar eu ca sunt baiat bun, iti schimb motorul cu unul nou nout daca semnezi si tu acordul asta. Legea lui Om :)
Sa fii in situatia in care ai dat 17.000Eur pe masina si deja sa fie in service cu un defect major nu stiu cine ar alege calea lunga a unei actiuni in instanta pentru a i se schimba motorul/masina cu totul in locul unui gentleman's agreement.
Oricum si cu un motor nou e bataie de cap pentru posesor, trebuie sa ajungi la RAR sa se faca identificarea si schimsarea seriei in carte de identitate a autovehiculului.

PS: nu sunt hater Suzuki fac doar pe avocatul diavolului in cazul asta.
« Ultima Modificare: 09.Oct.2015, 12:25:57 p.m. de marcone »
 

Offline vladiopa

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #16 : 09.Oct.2015, 12:25:27 p.m. »
Bun, deci trebuie sa ai un avantaj ca sa ajungi la acordul respectiv adica ceea ce ziceam eu mai sus-cadou/bonus.
E clar ca varianta cu mersul in justitie e valabila doar in situatia in care nu ai altceva mai bun de facut si simti ca te vei plictisi in urmatorii 2-3 ani Din pacate nici varianta unei intelegeri amiabile nu prea e o practica curenta in randul producatorilor auto si exemple aici sunt multe
 

Offline ccris

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #17 : 09.Oct.2015, 05:12:01 p.m. »
Daca masina era crem cu plafonul negru, probabil ca s-a rezolvat,  vazusem pe 1.10. dimineata un Vitara nou in care se umbla, si parea sa fie rezolvat pana am revenit sa-mi iau masina dupa revizie

Gesendet von meinem D6603 mit Tapatalk

 

Offline marcone

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #18 : 09.Oct.2015, 05:57:06 p.m. »
Culoarea masinii in cauza este Savannah Ivory Metallic+Cosmic Black Pearl Metallic deci foarte probabil ca ea sa fie.
Era vreun motor in plus pe langa ea :)
 

Offline aleksanders

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #19 : 09.Oct.2015, 09:08:26 p.m. »
Sper sa reapara barry cu vesti bune.
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea