Autor Subiect: Functionare Radar / ACC  (Citit de 47860 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline aleksanders

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #40 : 21.Nov.2015, 08:03:34 p.m. »
aparatul sta pana la sfarsitul lunii - daca nu te-au sunat pana acuma, in mod cert nu este nevoie de recalibrare in cazul masinii tale -
eu am fost unul din cei 9  :)
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline tyamathis

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #41 : 26.Nov.2015, 07:41:29 p.m. »
Salut,

Azi a cazut prima ninsoare in Iasi. De fapt inca ninge. Se pare ca radarului de sub sigla Suzuki nu-i place asta.

M-a avertizat ca sistemul este temporar indisponbil. M-am dat jos, am sters zapada, am plecat din nou la drum. Dupa 10 minute din nou. Iar am oprit, iar am curatat zapada.

Vad ca se repeta si nu-i place deloc sa fie acoperit. Trebuie sa precizez ca stratul de zapada era foarte mic. De fapt nici zapada nu pot s-o numesc, ci mai mult lapovita... Asadar, e cam nefolositor pe ninsoare, pentru ca trebuie curatat mereu.
Poate updateul de software va rezolva problema...

 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #42 : 26.Nov.2015, 08:10:51 p.m. »
E o chestie de fizica, nu prea are cum sa o rezolve un software update.
Radarul ACC functioneaza cu microunde, pe un principiu similar radarelor de control viteza ale Politiei.
Puterea emitatorului radarului este mica si chiar un strat subtire si continuu de apa poate atenua semnificativ undele emise, iar cele reflectate pot si sa nu mai fie detectate de receptor. Daca sistemil detecteaza anomalii la receptia semnalelor, atunci se inactiveaza, pentru a nu lua decizii gresite si a te pune in pericol.
,
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline dbarabas

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #43 : 26.Nov.2015, 09:41:16 p.m. »
Hmmm, neplăcut, exact cand ai nevoie mai mult de sistem adică in cazurile de vizibilitate redusă, sistemul nu merge... Întrebarea este știe cineva dacă la alți producători auto sistemul se comporta la fel? Cred ca ceva se poate face si prin software in sensul măriri puterii de emisie atunci cand ploua, nu uitați ca mașina are senzori de ploaie. Referitor la zăpada de pe sigla in cazul in care sigla nu este încălzită cand temperatura este sub 0 grade atunci inginerii Suzuki ar trebui sa mai învețe.


Sent from my iPad using Tapatalk
« Ultima Modificare: 26.Nov.2015, 09:52:54 p.m. de dbarabas »
 

Offline TVS

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #44 : 26.Nov.2015, 10:43:53 p.m. »
Alți producători au ales varianta cea mai buna, zic eu, si L-au plasat pe parbriz sub oglinda retrovizoare unde vizibilitatea este maxima mai tot timpul.
  • vitara-spirit 1,6 VVT , 4x4, manual, white pearl, 2015
 

Offline newah

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #45 : 28.Nov.2015, 08:38:28 p.m. »
subscriu, la Honda crv si mazda cx5 este sub parbriz in dreptul oglinzii. nasol la schimbare parbriz dar fata de situatia descrisa anterior o alegere inspirata.
 

Offline ariciul

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #46 : 30.Nov.2015, 10:22:17 p.m. »
Salut,

Confirm cele spuse de colegul Tyamathis, mi s-a intamplat si mie acelasi lucru in aceeasi zi. Problema e ca a fost o lapovita deasa si  "lipicioasa" ca sa zic asa. In 3 minute de la curatarea senzorului sistemul se dezactiva din nou si cand opream sa vad care-i treaba gaseam un strat considerabil de zapada umeda si "lipicioasa" pe senzor. Insa acest lucru e scris si in manualul masinii. Scrie acolo ca daca se acopera senzorul de murdarie , zapada si chiar apa (ma gandesc la o ploaie torentiala) sistemul se poate dezactiva. Deci nu putem reclama nimic , producatorii sunt acoperiti. Mai ramane de vazut la o ninsoare normala cum se comporta, e clar insa ca in caz de lapovita sistemul se va dezactiva repede.

PS- ca si rezolvare: un stergator suplimentar pe senzor?  =))
« Ultima Modificare: 30.Nov.2015, 10:24:38 p.m. de ariciul »
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline aleksanders

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #47 : 30.Nov.2015, 10:33:02 p.m. »
sau o rezistenta ca cea din oglinda
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline Lerua07

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #48 : 30.Nov.2015, 11:04:51 p.m. »
Mai bine mutat pe parbriz, in spatele oglinzii retrovizoare !
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline AT

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #49 : 01.Dec.2015, 08:37:52 p.m. »
RBS se dezactiveaza si pe ninsoare redusa (cred chiar inainte sa se depuna zapada pe sigla care adaposteste senzorul radar), am constatat in acest weekend pe drumul de la Bran la Brasov.
Posibil ca undele radar sa fie influentate de fulgii de zapada din fata masinii , situatie in care sistemul primeste multe semnale aleatorii din reflexiile generate de fugii de zapada si pentru siguranta este setat sa dezactiveze RBS-ul respectiv sa informeze soferul de aceasta situatie.
« Ultima Modificare: 01.Dec.2015, 08:40:37 p.m. de AT »
  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -